Pozornost finančních trhů se z Řecka pomalu přesouvá do Číny, kde zřejmě již definitivně splaskla akciová bublina a čínské tituly zažívají doslova volný pád.
Index Shanghai Composite za posledních 20 dnů propadl o 31,4 % (viz graf), přičemž výprodeje se nevyhnuly žádnému sektoru. Největší ztráty si připisují energetické společnosti, utility a průmyslový sektor.

I přes výplach z posledních třech týdnů si však Shanghai Composite drží od začátku roku positivní bilanci, je stále o 8,4 % výše. Pokud však budou výprodeje na čínských akciích pokračovat nastoleným tempem, mohou být kladné zisky do konce týdne zcela vygumovány.
Margin calls
Za propadem cen akcií v posledních dnech stojí ve velké míře realizace tzv. margin calls. Miliony Číňanů si totiž na koupi akciových podílů vypůjčily peníze, čímž celou bublinu notně přifoukly. Místo toho, aby svoji volnou hotovost investovaly do nákupu cenných papírů, ji použily jako zástavu za úvěr, který byl následně použit k pořízení dlouhých pozic. Vláda navíc celou dobu investice do akcií podporovala a svou politikou k ní přímo vybízela (snazší podmínky pro získání úvěru, rozšíření možností jak ručit za půjčku k nákupu akcií, apod.)
Pákový efekt pak umožnil nadproporcionálně (vzhledem k velikosti vlastní investice) profitovat z růstu cen akcií. Problém nastal když začala burza klesat a investoři byli nuceni (prostřednictvím margin calls) své pozice uzavírat. To odstartovalo výprodejní vlnu, která poslala cenu akcií ještě níže a aktivovala další margin calls.
V Číně je momentálně přibližně 90 milionu retailových investorů (je jich dokonce více než členů komunistické strany) a odhaduje, že tito si na své investice vypůjčili mezi 700 až 950 miliardami dolarů! Tato suma představovala během červnového vrcholu čínské rally cca 9 % celkové hodnoty čínské burzy. Když se následně začaly akcie propadat, byli na prvním místě biti právě investoři, kteří si na pořízení svého portfolia vypůjčili.
Zdroj: Blommberg