Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    S návratem recese roste v Řecku počet zavíraných obchodů

    S návratem recese roste v Řecku počet zavíraných obchodů

    24.07.2015 9:48
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Jorgos Prasinudis provozoval svou opravnu motocyklů v Aténách tři desetiletí, v dobrých i špatných časech. Nyní však na jeho okně visí nápis "na prodej". Prázdné výklady jsou znovu běžným rysem řeckých měst a obcí kvůli poslední krizi, která vyvolala obavy o budoucnost Řecka v eurozóně a způsobila, že lidé přestali utrácet, píše agentura AP.

    V Prasinudisově čtvrti Kukaki z hlavní komerční ulice zmizely pekárna, obchod s potravinami, holičství a několik obchodů s oděvy. Všichni jsou oběti krize. "To je pro Řecko konec," říká Prasinudis. "Neoživíme dalších 50 let."

    Ekonomický propad se zhoršil po rozhodnutí řecké vlády na konci června zavést přísnou kontrolu nad volným pohybem peněz a omezit limit pro výběr peněz z bankomatů na 60 eur (přes 1600 Kč) denně. I když se banky tento týden po třech týdnech opět otevřely, limit pro výběr z bankomatů se nezměnil a hotovosti je málo. Pro ekonomiku, kde je placení hotovostí standardem, je to obrovský problém.

    Prasinudisova manželka a jedenáctiletá dcera se již přestěhovaly do Německa. Ironicky do země, kterou mnozí obviňují z ekonomických a sociálních problémů sužujících Řecko. "Doufám, že se moje dcera naučí německy a nevrátí se zpátky," říká opravář, který sedí na chodníku před svou opravnou a popíjí kávu. "Ani na prázdniny."

    Majitel železářství Kostas Kitsos dodává, že jeho prodej prudce klesl od 29. června, kdy byla zavedena kontrola pohybu kapitálu. "Lidé přicházejí do obchodu, ale jen se ptají na cenu a nic nekupují," říká. "Každý se bojí utrácet peníze, protože neví, co se stane."

    Řecko nemá od jara 2010 přístup na zahraniční dluhopisové trhy a při splácení svých starých dluhů musí spoléhat na peníze ze záchranných úvěrů. Výměnou za záchranné úvěry však země musela přijmout přísná úsporná opatření, jako snižování státních výdajů a zvyšování daní. Dopady jsou obrovské. Zanikl milion pracovních míst, převážně v soukromém sektoru, což je zhruba pětina celkové pracovní síly země.

    Poté, co se loni objevily známky stabilizace, začala řecká ekonomika opět klesat a nezaměstnanost zůstává vysoká. Míra nezaměstnanosti je stále nad 25 procenty a bez práce je více než polovina mladých do 25 let.

    Spolu s omezením pohybu kapitálu vláda zavedla nové kolo úspor. Stoupla daň z přidané hodnoty a odvody pro podniky. V platnosti zůstaly mimořádné daně pro domácnosti, které snižují jejich disponibilní příjmy.

    Maloobchodní svazy se obávají návratu do doby kolem roku 2012, kdy byla míra nezaměstnanosti na vrcholu a prudce vzrostl počet firemních bankrotů. Za pět let od prvního záchranného balíku od partnerů Řecka v eurozóně a Mezinárodního měnového fondu zkrachovalo podle Národního svazu řeckého obchodu 85.000 maloobchodních společností a příjmy sektoru se snížily o 45 procent.

    Šéf Aténské obchodní komory Konstantinos Michalos napsal tento týden dopis na ministerstvo financí, kde naléhal na vládu, aby urychleně přijala opatření na pomoc podnikům, aby zůstaly otevřené, zvláště těm podnikům, které mají problémy s dovozem zboží ze zahraničí. "V podstatě bankovní prázdniny neskončily," napsal. "Většina řeckých společností je půl kroku od odchodu z podnikání."

    Zdroj: ČTK, Reuters


    Čtěte více:

    Prahu dnes čeká klidná obchodní seance
    24.07.2015 8:38
    Pražská burza ve čtvrtek na prázdninových objemech klesala, index PX ...
    Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách
    24.07.2015 8:43
    ČRPražská burza ve čtvrtek na prázdninových objemech klesala, index PX...

    Váš názor
    •  
      24.07.2015 10:44

      Nebojte , hrdinní Řekové , soudruzi z Bruselu , Frantíci a Germáni Vám jistě pomohou.
      karel lV
      •  
        24.07.2015 11:01

        ....leda tak do hrobu, nakonec už to úspěšně dělají 5 let....
        keris
    Aktuální komentáře
    09.08.2026
    8:35Víkendář: Nebojte se, Warsh ve skutečnosti nemá velení
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů
    10:30Hlavní akcionář Volkswagenu je ve ztrátě, automobilku vyzval k rychlým opatřením
    8:59Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
    8:51Výsledky oznámily CSG a Gen Digital, Trump uvalil nová cla. Evropa zahájí opatrně  
    8:47Rozbřesk: Koruna po holubičím překvapení ČNB v defenzivě
    8:14CSG výrazně překonala odhady. Obranná divize táhne růst, výhled potvrzen
    5:50Srpen přeje dividendám. CNBC vybírá mezi aristokraty s růstovým potenciálem i pravidelným výnosem
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data