Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Filadelfie přináší naději na obrat v americkém průmyslu

Filadelfie přináší naději na obrat v americkém průmyslu

19.11.2015 14:40, aktualizováno: 19.11. 15:21
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

Index průmyslové aktivity sestavovaný filadelfským Fedem v listopadu příjemně překvapil, když se dokázal vymanit ze záporných hodnot (září -4,5 b., srpen -6 b.) a s výsledkem 1,9 bodu překonal i konsensus trhu nastavený na úroveň -0,5 b.


fily-1

Vývoj indexů průmyslové aktivity v New Yorku (červená) a Filadelfii.


Mírně positivní zprávy přináší také detaily dnešního reportu. Zpomalil pokles nových objednávek i dodávek zákazníkům, totéž platí rovněž o zásobách. Nevyřízených zakázek dokonce po čtyřech měsících přibylo. Výraznější pokles cen vstupů je částečně erodován nižšími cenami produkce, celkový dopad na ziskové marže je však positivní (náklady zlevňovaly rychleji než ceny výrobků). Smíšené informace přinášejí dílčí indexy týkající se trhu práce. Zaměstnanost podle nich po měsíční přestávce znovu mírně rostla, výrazně se však zkrátil průměrný týdenní úvazek.

Dotazovaní průmyslníci zůstávají optimističtí, co se příštího půl roku týče, příslušný subindex v listopadu připsal 7,7 bodu na hladinu 43,4 b. Zlepšení pozorujeme na úrovni všech deseti komponent, zejména u nových objednávek a dodávek zákazníkům je patrný slušný nárůst, což by mohlo posouvat celkový index v příštích měsících výše. Mělo by též dojít k nabírání zaměstnanců a vyšší by měly být rovněž kapitálové výdaje.

Po dosti špatných zprávách z newyorského indexu přináší Filadelfie naději na změnu. Jedná se však spíše o příslib do budoucna, aktuální situace má do idylky daleko, nové objednávky stále ubývají a dodávky stejně tak. Rostoucí optimismus průmyslových podniků (pro příštích 6M) by však mohl signalizovat obrat trendu. Rizikem pak stále zůstává silný dolar. Pravděpodobnost úrokového hiku v prosinci se navíc výrazně zvýšila, což by dolar ještě více podpořilo (a vice versa omezilo poptávku po americkém průmyslovém zboží ze zahraničí). Dolar po datech na páru s eurem ztrácí.

 


Čtěte více:

Americký průmysl přináší další špatné zprávy
16.11.2015 14:37
Z amerického průmyslu poslední dobou dostáváme převážně špatné zprávy ...
USA - Žadatelů o dávky zůstává stále málo
19.11.2015 14:47
Z trhu práce přichází další sada solidních čísel. Týdenní počet nových...

Váš názor
  • Tam jsou v suchu
    19.11.2015 20:35

    Tak daleko vlna Putinovych uprchliku nedosahne.
    .
Aktuální komentáře
23.03.2026
10:15Rozbřesk: Revidujeme vzhůru inflaci pro tento a příští rok, nejbližších 14 dní rozhodne
8:54Tlak na akcie, dluhopisy, zlato i stříbro. Rétorika kolem Íránu se vyostřuje  
8:21V noci na zítřek vyprší Trumpovo ultimátum na plné otevření Hormuzu. Hrozí útoky na íránské elektrárny, Írán odvetou
6:02AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data