Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Technická analýza - Událost roku se blíží, FOMC ladí noty a dolar do klíčového týdne vstupuje pozitivně

Technická analýza - Událost roku se blíží, FOMC ladí noty a dolar do klíčového týdne vstupuje pozitivně

14.12.2015 9:16
Autor: Martin Novotný, Patria Finance

EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje pod hladinou denního pivotu na 1,0985 EURUSD. Oscilátor relativní síly RSI se pohybuje v nižším neutrálním pásmu, aktuálně se nachází při hodnotě 44. Parabolický trendový indikátor SAR signalizuje down-trend. Ukazatel změny trendu Fractal signalizuje up-trend.

Preferovaný scénář: SHORT pozice. Dolar má převahu nejen fundamentální, mluví pro něj i technika, a to zejména vzdálenost další jeho úrovně odporu při 1,0900 EURUSD, která je vyjádřena dolní linií regresního kanálu (modrá přerušovaná linie).
Alternativní scénář: Konsolidace. V předvečer klíčového rozhodnutí letošního roku může být pár nervózní a držet současné úrovně.

Index spekulativního sentimentu:
Kontraindikátor SSI se nachází na úrovni -1,51, celkem 40 % obchodníků se nachází v long pozici.

Klíčové technické úrovně:

R2 - 1,1090
R1 - 1,1044
Pivot - 1,0985
S1 - 1,0939
S2 - 1,0881

f1

Komentář: Obchodníci, kteří očekávali, že americký dolar v minulém týdnu napraví své (už téměř 10 dní staré) zaváhání na zprávách ECB, které ho stálo přes 4 figury, se krutě mýlili. Americká měna oscilovala pod hodnotou 1,1000 EURUSD, která na něj působila jako magnet. Každý pokus dolaru o posílení skončil nezdarem, který způsobila buď nepřející technika, nebo slabší data ze zámoří. Aktuálně se dolar obchoduje těsně pod výše uvedenou hodnotou a to přes to (nebo právě proto), že již delší dobu se přibližně 60 % obchodníků nachází v krátké pozici.

Tento týden bude klíčové sledovat středeční zasedání komise Federal Open Market Committee. Zástupci americké monetární politiky zřejmě rozhodnou o zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu, to ale většina trhu a odborné veřejnosti čeká. Spolehněme se tedy na to, že Fed tentokrát nezklame jako v říjnu a pro zajímavost uveďme, že se jedná o první zvýšení klíčové sazby od června 2006. Tenkrát se sazba zvedala o stejnou hodnotou, avšak z malinko jiného základu, ze 4,99 % na 5,24 % Poprvé za devět a půl let tak bude Fed zdražovat peníze. Jak toto zdražování vypadá v historickém kontextu je pak už spíše úsměvné:

f2

Z výše uvedených důvodů by se měl americký dolar mírně vzdalovat od současných úrovní směrem dolů. Jeho postupné posilování během první poloviny týdne bude dále závislé i na příchozích datech, a to zejména cenových indexů z EMU a USA.

Na co dát pozor tento týden:


Pondělí: Průmyslová produkce v EMU, Projev Nowotneho z ECB
Úterý: CPI a PPI z Velké Británie, index ZEW v EMU a Německu, zaměstnanost v EMU, CPI v USA
Středa: PMI Markit v EMU a v Německu, jádrová inflace v EMU, průmyslová výroba v USA a zasedání FOMC
Čtvrtek: Index Ifo z Německa, měsíční zpráva ECB, maloobchod v UK, žádosti o dávky v nezaměstnanosti v USA
Pátek: PMI v USA, projev Lackera z Fedu

 

 
 

Čtěte více:

Fed tento týden po devíti a půl letech zvedne oficiální sazby
14.12.2015 9:40
Tento týden se schyluje k historické události. Poprvé po devíti a půl ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.03.2025
21:02Trump nedá trhům spát  
17:32Rostoucí pravděpodobnost recese v USA
16:33Zajímavý tah: Švédsko nabídne státní půjčky na podporu výstavby jaderných reaktorů
16:22Automobilky padají kvůli zaváděným clům, výjimkou podražené Ferrari. Trhy v zámoří rostou díky rychlejšímu než očekávanému růstu ekonomiky  
15:46J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
15:45Jak americká cla dopadnou na které automobilky? Zamýšlí se analytik Jakub Blaha  
15:37Řecko nabízí Evropě cenné ponaučení v oblasti výdajů na obranu. Země v sousedství Turecka předčila větší členy NATO i v době vrcholící dluhové krize
13:02OpenAI, která stojí za ChatGPT, letos čeká ztrojnásobení tržeb
12:54RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:43ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Členové představenstva ČEZ potvrzeni ve funkci
11:37Akcie automobilek padají v reakci na americká cla. Ohrožení výroby, zdražení aut, zní od firem i analytiků
10:45Bernstein: Americké akcie, které mohou přečkat makroekonomickou bouři bez poskvrnky
9:09Rozbřesk: ČNB nemění sazby ani “konzervativní” rétoriku
8:57Evropské trhy dnes srazí nová Trumpova cla. Skupina Colt s rekordními tržbami, výhled a dělení zisku ale mohou zklamat  
8:07COLT CZ Group dosáhla rekordních tržeb, výhled pro letošek a snížení dividendy ve prospěch zpětného odkupu mohou zklamat  
7:36Trump oznámil cla 25 procent na dovoz všech aut do USA
6:01Morgan Stanley: Uvolnění ESG pravidel by mohlo vlít do obranného sektoru až 119 miliard dolarů
26.03.2025
21:03Americké akcie opět oslabily  
17:12Globální akciová rotace snižuje dvojím efektem globální valuace. Kam se dostaly?
16:44Patria Finance má dle žebříčku Finparáda nejlepší Dlouhodobý investiční produkt v ČR

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.