Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny nemovitostí v EU míří vzhůru

Ceny nemovitostí v EU míří vzhůru

12.04.2016 11:49
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Inflaci – ať už spotřebitelskou nebo výrobní – v EU sice vidět stále není, ale to neznamená, že ceny aktiv nerostou. Jasným příkladem je realitní trh, kde se ceny již téměř pravidelně zvyšují od začátku roku 2013 a nyní v závěru roku se již dostaly na úroveň roku 2008. Trh se tedy z pohledu ocenění vrací do období před americkou hypoteční krizí.

I nadále platí, že ceny realit se zvyšují rychleji v zemích vně eurozóny. Rekordmanem je z tohoto pohledu jednoznačně Švédsko, kde dosáhl meziroční růst cen nemovitostí v závěru loňského roku 14,2 %. Za ním hned následuje Maďarsko (+10,3 %) a Velká Británie (+7,1 %). Na druhé straně žebříčku pak stojí – zcela nepřekvapivě – země s dlouhodobými ekonomickými problémy, a sice Itálie a Kypr.

I když za celou Unii nebo eurozónu se ceny vracejí na úroveň roku 2008, jsou v Unii země, kde se ceny nemovitostí dostaly na nová historická maxima (za dobu sledování od roku 2005). Jde především o Švédsko, Velkou Británii, Německo a Belgii. Jde mimochodem o země, které se mohou chlubit extrémně nízkými úrokovými sazbami a současně zrychlujícími hypotečními úvěry.

Laciné hypotéky boom realitních trhů podporují, nicméně reality se dostaly i do hledáčku investorů. V době, kdy akcie vykazují vysokou volatilitu, dluhopisy negativní výnosy a bankovní depozita v eurozóně zanedbatelné zhodnocení není jednoduché najít tak zhodnocující se aktiva, jako jsou aktuálně nemovitosti. Realitní trh se tak stal investiční alternativou, kterou navíc významně podporují hypotéky.

Vzhledem k tomu, že úrokové sazby i v letošním roce zamířily dolů a úvěrové standardy bank se opět rozvolňují, lze předpokládat, že růstu cen nemovitostí zdaleka ještě není konec. Poptávku přitom podporují relativně příznivé vyhlídky vyspělých ekonomik, nabídku v eurozóně nepochybně touha bank po dosažení zajímavé úrokové marže, kterou jim státní dluhopisy nebo korporátní úvěry nenabídnou. Zajímavé je, že realitní krize je minimálně z pohledu cen zapomenuta v Irsku a ve Španělsku.

Příliš pozadu nezaostává ani ČR, kde sice na maximech ještě nejsme, avšak už moc nechybí. Jen za poslední rok se u nás ceny nemovitostí zvýšily o 4 % a ceny nových realit dokonce o necelých pět procent. Ty se dokonce dostaly už na nejvyšší hodnotu za celé sledované období, tzn. od roku 2008.

eunem


Čtěte více:

USA - Únorové prodeje nových domů rostou, zásluhu si připisuje západ Spojených států
23.03.2016 15:17
Americký realitní sektor dnes odpoledne přinesl další várku čísel za m...
Proč investovat do nemovitostí?
11.04.2016 15:00
Investiční nemovitosti patřily, patří a vždy budou patřit do portfolií...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.06.2025
22:02Wall Street rozdělená: Nvidia letí vzhůru, ovšem trh práce hlásí varování  
17:36AI, výnosy dluhopisů nad 6 % a akcie v boomu?
16:33Uklidnění situace ohledně celní politiky posílá trhy výše  
14:48Jefferies: Alarmující úvahy o dluhopisech lépe ignorovat, Fed bude směrem ke snižování sazeb tvrdohlavější
13:08Wall Street hledá strategie, jak vydělat na volatilitě způsobené Trumpovými cly
12:13Mohou akcionáři Tesly otevírat šampaňské?
12:07Nizozemský premiér oznámil rezignaci po Wildersově odchodu z vlády
11:58Eurostat: Inflace v eurozóně se v květnu vrátila pod dvouprocentní cíl ECB
11:23Kofola kupuje kávové plantáže v panamském Boquete,posílí kontrolu nad surovinami
11:19OECD přibrzdila očekávání růstu pro českou i světovou ekonomiku
11:16Ifo: Nálada v německé automobilovém průmyslu se dál zhoršuje, i kvůli clům
11:14Pád vlády drží evropské akcie lehce v červeném, slabá data trhy dokáží překonávat  
9:05Rozbřesk: Průmysl v květnu znovu zaškobrtnul. Deprese z Trumpových cel se ale nekoná
9:00Aktivita čínského zpracovatelského průmyslu poprvé za osm měsíců klesla zřejmě vlivem amerických cel
8:47Americká cla doléhají na Čínu, Apple se brání regulaci EU a futures jsou smíšené  
02.06.2025
17:59Měly by akcie vynášet více, než dluhopisy? A klesla relativní atraktivita akcií?
16:54Tomáš Vlk: ISM překvapivě horší, index stáhlo níž vyprazdňování skladů  
16:17Muskův velký návrat?
14:45Trumpova nová cla a vzájemné obviňování, napětí mezi USA a Čínou opět graduje
13:27Týdenní výhled: Trump slibuje vyšší cla, roste napětí ve vztahu s Čínou. Zůstal americký trh práce odolný i v květnu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách