Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Equinix – společnost, která vytvořila pás data center kolem celé planety

Equinix – společnost, která vytvořila pás data center kolem celé planety

14.04.2016 14:22
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Equinix je poměrně nevýrazná společnost, kterou by nikdo moc netipoval na to, že v ošklivé části New Jersey v data centru pod skromným názvem NY4 se skrývají skutečná „střeva“ mocné a nelítostné Wall Street.

Společnost Equinix je totiž poskytovatel datových služeb a ve svém datovém centru NY4 jsou nastěhovány servery 49 burz společně s dalšími 6 300 zákazníky, mezi něž se řadí například cloudové úložiště Box.com, hudební služba Spotify, Foursquare, sociální síť Facebook, operátor AT&T, Comcast, Hulu, profesní síť LinkedIn, SVOD Netflix, Pandora, Verizon, producent software Microsoft, Priceline, Trivago nebo ABN Amro Clearing.

Nejméně 49 burz v tomto datovém centru má pronajatý hardware pro zpracovávání různých typů požadavků svých obchodníků. Společnost uvedla, že v únoru proteklo tímto systémem burz 9,6 milionů zpráv za sekundu. Každý den se na Wall Street protočí biliony dolarů a obrovský objem akcií, dluhopisů, certifikátů a dalších typů cenných papírů, které představují aktivum, změní svého majitele. Toto data centrum je místo, kde fyzicky dochází k obchodům na Wall Street.

To je Equinix, firma s kapitalizací 22,7 mld. USD, která prakticky propojila celý svět svými datovými centry a stala se vlastníkem největší sítě globálně propojených data center. Společnost Equinix není čtenářům Michaela Lewise neznámou společností, sehrála svou roli v bestselleru pod názvem Flash Boys.

Na začátku jsem napsal několik jmen firem, u kterých je jasné, že používají technologie společnosti Equinix. Existují ovšem i společnosti, které jsou vedeny v záznamech firmy jen jako čísla. Některé firmy za žádných okolností nestojí o to, aby se veřejně vědělo, že používají technologie této společnosti. A samozřejmě Equinix to drží v tajnosti stůj co stůj.

No a na bezpečnosti si společnost opravdu zakládá. Než se fyzicky člověk dotkne kabelu v tomto data centru, musí projít pěti stanovišti s různými stupni kontroly. Uvnitř data centra je každý centimetr plochy kontrolován sadou kamer, které jsou pod neustálým dohledem.

Po projití do data centra se před vámi otevře doslova pohled na stovky počítačů, kabelů a hučících zařízení snažících se uchladit zahřívající se zařízení. Nic není ponecháno náhodě a vše je perfektně organizované a provedené. To je možná jeden z důvodů proč data centra této společnosti měla dostupnost 99,9999 % v roce 2015.

Společnost v tomto data centru myslí opravdu na vše. Výpadek elektřiny? Není problém. V záloze jsou baterie, které celé data centrum udrží při životě v řádech několika minut, než se uvede do provozu několik náhradních generátorů na naftu o velikosti motoru vlakové lokomotivy, které budou dále udržovat data centrum v chodu. Výpadek chlazení? Vyřešeno. Pokud vypne klimatizace, zaměstnanci mají 20 minut na to, aby jí opravili. Po tu dobu uchladí systémy vodní rezervoár, který je nachlazený na nízkou teplotu a v případě potřeby dokáže po určitou dobu pasivně chladit celé vybavení.

Společnost Equinix je taková šedá eminence v pozadí cloudového byznysu a dalších odvětví IT. Investoři si ji mohou dokonce koupit do svých portfolií, protože je standardně kótovaná na burze.

Akcie v posledních několika letech prodělala rychlý růst na ceně a poslední závěr ze včerejšího obchodování je na hodnotě 321,55 USD za jednu akcii. Což svou cenovkou začíná mírně připomínat cenu akcie Netflixu před stock splitem, kdy se cena vyšplhala na cca 700 USD – tedy pěkně těžká akcie.

eqi

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Online komunikace po představení Apple vs FBI už bude jiná – kryptovaná
06.04.2016 13:49
Šifrování komunikace byla dlouho podceňovaná oblast, kde unikala řada ...
Galaxy S7 zvaný „Applekiller“ nakopnul Samsung k lepším než oč. výsledkům
07.04.2016 15:50
Samsung, jihokorejský výrobce mobilních telefonů, dlouhodobě čelil sil...
Ten, který nechal ostatní vydělat miliardy
13.04.2016 16:30
Ano, existuje muž, který přišel s brilantním softwarem, dal ho zdarma ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2025
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato o u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index