Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB si dopřává oddychový čas, nic většího zatím nechystá…

ECB si dopřává oddychový čas, nic většího zatím nechystá…

21.04.2016 13:53, aktualizováno: 21.4. 15:28
Autor: Jan Bureš, Patria Finance

Aktualizováno

ECB si dopřává oddychový čas. V dubnu ponechala měnově-politické nástroje beze změny. Na tiskové konferenci se prezident Draghi snažil znít jako co největší holubice, nepodařilo se mu ale trhy úplně přesvědčit o ochotě v nejbližší době opět uvolnit měnovou politiku. Euro tak v prvotní reakci na jeho slova začalo posilovat. Věříme nicméně, že v dalších dnech začne eurodolar více než ECB sledovat číslo z USA a výhled na politiku amerického Fedu.

Prezident Draghi na jedné straně řekl, že úrokové sazby zůstanou na současných nebo nižších úrovních dlouho po ukončení politiky kvantitativního uvolňování. To znamená, že si nechává otevřený prostor i pro další pokles úrokových sazeb. Na druhou stranu zopakoval, že záporné sazby jsou nástrojem, který může mít komplexní nezamýšlené důsledky. Jinými slovy trhům řekl, že sazby ještě mohou jít teoreticky dolů, ale prostor je omezený.

Současně nedal trhům žádné velké záruky, že ECB rozpracovává jiné alternativní nástroje. K otázce friedmanovského konceptu “rozhazování peněz z helikoptéry” jasně řekl, že se jím bankovní rada nezabývala a nikdo v ECB ho zatím nezačal seriózně analyzovat a rozpracovávat.

Podle našeho názoru nás tak čeká minimálně do léta období, kdy ECB bude vyčkávat a hodnotit efekty nově přijatých opatření. Otázka dalšího uvolnění měnových kohoutů se může znovu reálně dostat na stůl v létě ve chvíli, kdy ve světle hlasování o Brexitu a blížící se splátce řeckého dluhu vzrostou politická rizika. Současně zůstane poblíž nuly aktuální inflace (viz graf níže) a ECB bude mít v ruce novou inflační prognózu.


cpi emu
Hodně ale bude záležet na tom, jak se budou vyvíjet vnější rizika - především strach z Číny a cena ropy. Levná ropa sice na jedné straně pomáhá spotřebitelům, na straně druhé ale podle všeho stála za poklesem dlouhodobých inflačních očekávání (viz graf níže). Pokud bychom viděli rostoucí strach z Číny v kombinaci s padající cenou ropy i v průběhu letních měsíců, bude ECB pravděpodobně daleko aktivněji zvažovat další uvolnění měnových kohoutů.

ecp

 
 

Čtěte více:

Maloobchod v Británii - další pokles v řadě je zklamáním
21.04.2016 10:42
Britské maloobchodní tržby v březnu prohloubily propad na -1,3 procent...
Volkswagen již míří k řešení dieselgate; zato Mitsubishi se teprve přiznalo
21.04.2016 11:31
Podle informací lidí obeznámených s celým případem je Volkswagen připr...
Falešný úsvit nebo skutečná změna trendu? Ocel je v Číně letos o 54 % dražší
21.04.2016 12:31
Ocelové výztuže jako takové možná nepřekypují atraktivitou, průmyslové...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2025
15:48Cla a chaos – dějství druhé?
10:02Víkendář: Přehání se to se zásluhami centrálních bank a jejich politiky cílování inflace?
31.05.2025
15:22Fidelity International: Co mohou očekávat investoři do technologií?
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data