Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR: Nejvíce zaměstnaných v historii

ČR: Nejvíce zaměstnaných v historii

04.11.2016 9:57
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu, pokračoval pozitivní trend na českém trhu práce i ve třetím čtvrtletí. Nové výsledky se dají shrnout následovně: 1) zaměstnanost lidí ve věku 15-64 je na maximu, 2) historicky nejvyšší je i počet zaměstnaných lidí v české ekonomice, 3) nezaměstnanost dále poklesla a její míra (po sezónním očištění) aktuálně dosahuje jen 4 %.

Najít důvody, které stojí za příznivým vývojem na trhu práce, není nijak složité. Tím hlavním je nepochybně solidní ekonomický růst vedoucí k vytváření nových pracovních míst. Ostatně z čísel vyplývá, že roste zaměstnanost především v průmyslu, který je motorem celé ekonomiky a který dokázal vytěžit z růstu tuzemské a zejména pak zahraniční poptávky. Pokud bychom hledali konkrétní obory, tak asi na prvním místě bude samozřejmě automobilový průmysl vč. dodavatelů a v jeho závěsu pak další úspěšné obory jako je výroba elektrických zařízení, kovových výrobků atp.

Několik desítek tisíc lidí nabraly i služby, které rovněž buď přímo těží z ekonomického růstu (doprava) nebo nepřímo, a sice z vyšší poptávky domácností vyvolané zlepšováním životní úrovně (kultura, zábava, rekreace). Některá odvětví služeb rozšiřují řady svých zaměstnanců v důsledku vládní politiky vedoucí k navyšování počtu zaměstnanců ve veřejné správě a obraně.
Vysoká zaměstnanost spolu s rostoucí nabídkou volných pracovních míst se jednoznačně podílí na rychlejším růstu mezd v ekonomice. Nemáme sice k dispozici nejnovější údaje, nicméně už nyní se dá říct, že zrychluje tempo růstu mezd u nejžádanějších profesí, kam shodou okolností patří především méně či (ne)kvalifikované práce. Ostatně to potvrzuje nabídka práce po celé ČR. V kurzu jsou především nekvalifikovaní zaměstnanci, řidiči, řemeslníci, kuchaři.

Co čekat v následujících měsících, tedy kromě dalšího tlaku na růst mezd. V první řadě se na vývoji podepíše sezónnost, takže v posledním kvartále nám může nezaměstnanost mírně vzrůst. Budou končit pracovní úvazky na dobu určitou, respektive sezónní práce, a tak se míra nezaměstnanosti může symbolicky zvýšit. Pozitivní trend se však měnit nebude. Dokud česká ekonomika poroste o více než dvě procenta, zájem o zaměstnance klesat nebude. Vzhledem k tomu, že se nečeká zpomalení v příštím roce, může se míra nezaměstnanosti pohybovat dál okolo 4 % s tím rozdílem, že už zaměstnanost neporoste tak rychle jako doposud (o skoro 2 %), ale řádově jen o desetiny procenta.

Kombinace trendů na trhu práce by měla potěšit centrální banku, která věří v rychlejší růst mezd, od něhož si slibuje i vyšší inflaci. To by jí mohlo uvolnit konečně ruce od kurzových intervencí a koruna by mohla znovu získat svoji ztracenou „svobodu“. Jen pro úplnost, předpokládáme, že se tak stane ve třetím čtvrtletí příštího roku.  

cz


Čtěte více:

Ranní káva - „Bitva o Bílý dům: ekonomické a tržní dopady voleb v USA“
04.11.2016 9:50
Jan Bureš, analytik Poštovní Spořitelny ČSOB, rozebral v letošní posle...
Rozbřesk – Brexit - ještě komplikovanější, než jsme si mysleli
04.11.2016 9:13
Rozhodnutí britského soudu o tom, že referendum o brexitu potřebuje je...
Erste Bank – Komentář k 3Q16:  Na provozní úrovni pod odhady, opatrný výhled na 2017
04.11.2016 9:04
Erste reportovala růst čistého zisku o 21,8 % oproti 3Q15 a o 2,6 % př...
Technická analýza - Měnový pár osciluje u hodnoty 1,1100 EURUSD
04.11.2016 9:40
EURUSD: Měnový pár se pohybuje pod denním pivotem. Oscilátor relativn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
20:24PODCAST Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
18:14Začne se Mag7 mnohem více podobat zbytku trhu růstem zisků a také valuacemi?
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data