Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR: Deprese stavebnictví nebere konce

ČR: Deprese stavebnictví nebere konce

07.12.2016 9:49, aktualizováno: 7.12. 10:25
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Aktualizováno

Zatímco průmysl do jisté míry překvapil svým nízkým říjnovým výsledkem, propad ve stavebnictví už nikoliv. Tentokrát se produkce ve stavebnictví snížila o 8,5 %, což po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dnů znamená útlum o 7,3 %.

Důvod poklesu stavebnictví je stejný jako v předcházejících měsících, a tak jej není třeba příliš rozvádět. V první řadě je to nedostatek zakázek – především ze strany veřejného sektoru. Loňský boom čerpání peněz z EU fondů je dávno pryč a nové projekty se rozjíždějí jen velmi pomalu. Trpí tím především inženýrské stavitelství, jehož výkony se aktuálně snížily téměř o pětinu.

O něco lépe je na tom pozemní stavitelství, které zažívá rostoucí zájem ze strany soukromého sektoru, nicméně ani jeho nejslibnější část – bytová výstavba – neprochází zrovna silným růstem. A to dokonce realitnímu boomu navzdory. Nová bytová výstavba stále vázne na administrativních překážkách a nedokáže tak vycházet vstříc vysoké poptávce po nových bytech. Výsledkem je tak jen rychlejší růst cen nemovitostí a nakonec i nájemného. Symbolicky nás může utěšit nárůst dokončených bytů v říjnu (+75,4 %), ale vzhledem k tomu, že jsou to již dávno prodané nemovitosti, tak situaci na trhu nijak viditelně nezmění.

Nové zakázky, které byly zveřejněny už před měsícem, nic příliš pozitivního pro stavebnictví zatím neslibují. Objem veřejných zakázek se propadá někam k úrovním roku 2000, a tak alespoň u těch privátních se drží na dlouhodobém průměru. Propad stavebnictví za celý rok o zhruba 10 % by neměl být překvapením a výhled pro stavebnictví tak zůstává pro následujícího půl roku stále nepříznivý.

cz

 
 

Čtěte více:

Praha open - Trhy pokračují pozitivně naladěné
07.12.2016 8:32
Na pražskou burzu se po pondělních ztrátách v úterý vrátili kupci a in...
Donald Trump svým prohlášením katapultoval japonské akcie do pozice lídra regionu
07.12.2016 8:36
Asijské akciové trhy po středě hlásí většinou zisky. Taženy byly přede...
Rozbřesk – Rusko a spol. o víkendu stvrdí dohodu s OPECem
07.12.2016 9:12
Bouře ve sklenici vody točící se okolo italského referenda rychle odez...
ČR: Růst průmyslu se takřka zastavil…
07.12.2016 9:26
Říjen byl pro tuzemský průmysl slabým měsícem. Výroba v našem nejsil...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl o 5,4 pct, ale na půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y