Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sedíte a vyčkáváte? Možná je čas nakupovat

Sedíte a vyčkáváte? Možná je čas nakupovat

19.04.2017 12:49, aktualizováno: 19.4. 12:58
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Trh roste a investoři vyčkávají. Je tohle váš případ? Možná právě nyní je ale ta správná chvíle nakupovat. Naznačuje to alespoň Ari Wald z investiční firmy Oppenheimer. Index volatility VIX, který je nazýván také indexem strachu, se právě minulý týden vyšvihl na letošní maxima nad 16 body. Širší americký akciový index S&P 500 to ke konci týdne poslalo mírně dolů. A právě toto je moment, který podle Walda signalizuje příležitost pro ty, kdo by chtěli nakupovat.

Mezi výkyvy indexu VIX a pohyby trhu existuje zajímavá souvislost, říká Wald, který v investiční bance Oppenheimer šéfuje sekci technických analýz. Když je trh v růstovém trendu a VIX přechodně prudce vzroste, je možné u akcií v příštích třech až šesti měsících pozorovat nadprůměrnou návratnost.

Takovýto „spike“ a vzestupný trend je pochopitelně nutné blíže definovat: Pro Walda je spikem u indexu VIX moment, kdy je jeho hodnota o 50 procent vyšší, než jaké je jeho tříměsíční minimum. Vzestupný trend u akciového indexu S&P 500 pak Wald pozoruje tehdy, když se tento index obchoduje nad 200denním klouzavým průměrem.

vix

Takovýto signál nastal podle Walda minulý týden ve čtvrtek. „Domnívám se, že býčí trh zůstává neporušený," řekl Wald v pondělním rozhovoru se CNBC. "Čísla hovoří jasně. Domníváme se, že toto stažení je nákupní příležitost," uvedl také. 

Index volatility ale udělal ještě něco jiného. Minulý týden se jeho hodnota „otočila“: údaj předpokládané volatility pro nadcházející měsíc byla vyšší než hodnota očekávané volatility příštích dvou měsíců. Obchodníci jinými slovy předjímali, že krátkodobě bude kolísavost trhu větší než v dlouhodobější perspektivě.

„Tohle se obvykle nestává, děje se to jenom velmi zřídka,“ uvedla pro CNBC Stacey Gilbertová z finanční skupiny Susquehanna. „Když se to ale stane, a na úrovních, které jsme pozorovali ve čtvrtek, potom je trh v příštích 30 dnech obvykle vyšší, řekněme v průměru o zhruba 2,3 procenta,“ podotýká také.

Je ovšem otázkou, jak se bude trh posouvat, dokud americký prezident Donald Trump nepřijde s dalšími informacemi o slibované daňové reformě. Investoři by podle Gilbertové měli vzít v potaz to, že VIX je na relativně nízkých hodnotách. Sama do té doby nečeká víc než drobné posuny kupředu a zase zpátky.

V úterý index volatility nakonec odepsal 1,6 procenta na hodnotu 14,42 bodu. Americké akcie prošly v úterý výběrem zisků, když investory potrápila hlavně horší čísla giganta Goldman Sachs. S&P 500 oslabil o 0,29 procenta, DJIA umazal 0,55 procenta a technologický Nasdaq Composite ztratil 0,12 procenta. Futures na trojici těchto indexů naposledy signalizovaly, že dnes by trhy v zámoří mohly otevřít v zeleném.

Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 a indexu VIX od zvolení Trumpa americkým prezidentem dala do grafu banka Goldman Sachs (viz níže). Ta upozorňuje, že zatímco VIX se během prvního čtvrtletí tohoto roku pohyboval značnou část kolem 12 bodů, nyní je kolem 15 bodů. Mezi investory podle ní narůstá nervozita, že S&P 500 by mohl zažít prudký a rozsáhlý ústup. Rozvíjející se trhy na posuny v S&P 500 letos zatím výrazněji nereagovaly. Pokles S&P 500 a zvýšená volatilita by pro ně ovšem byly opravdovou zkouškou.

 gsvix

Podle nejnovějšího komentáře americké banky je stále více patrné, že investoři nyní vyčkávají, až světová ekonomika projeví nějakou aktivitu. Pokud budou ale muset čekat dál, a index VIX pořád poroste, neměli by investoři na EM usnout na vavřínech. Případný pokles S&P 500 ("Goldmani" hovoří o tzv. drawdown, tedy sestupu od dosaženého maxima po aktuální minimum za určité období) a souběžně VIX na vysokých hodnotách by pro EM mohly být bolestivé, a to zlepšujícím se makrofundamentům navzdory. 

Zdroje: CNBC, Goldman Sachs, Patria.cz, CBOE

 

Čtěte více:

Technická analýza: Euro může být i dnes při chuti a zamířit nad 1,0750 EURUSD
19.04.2017 9:30
Evropská měna je při chuti a bez velkých komplikací se jí včera podař...
Libra i euro zastavily svůj postup, koruna přerušila oslabování
19.04.2017 9:49
Britská libra se po včerejší jízdě ustálila proti dolaru kolem současn...
Pražská burza přerušuje třídenní propad, táhnou jí rakouské tituly
19.04.2017 10:17
Pražská burza otevírá mírným růstem o 0,3 %, a tak přerušuje třídenní ...

Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data