Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražskou burzu podporovala Erste a brzdil ČEZ s napětím kolem Albánie

Pražskou burzu podporovala Erste a brzdil ČEZ s napětím kolem Albánie

28.06.2017 17:40
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Především banky Erste a Komerční banka byly podporou obchodování na pražské burze v polovině závěrečného červnového týdne. Opačným směrem mířily akcie banky Moneta a energetiky ČEZ, u které se objevilo vyšetřování potenciální korupce, spojené s nákupem distributora elektřiny v Albánii.

Index PX stoupl o 0,13 procenta na 977,22 bodu. Akcie ČEZ a Monety zaznamenaly největší objemy obchodů z hlavních emisí pražské burzy, ale zároveň oslabily. Cenné papíry ČEZ zlevnily o 0,47 procenta na 402,10 koruny a akcie Monety o 1,18 procenta na 75,50 koruny. Další dvě nejobchodovanější emise, Komerční banka a Erste, ale posilovaly, takže ztráty ČEZ a Monety vyvážily. Akcie Komerční banky si polepšily o 0,32 procenta na 915,90 koruny a akcie Erste o 1,95 procenta na 860,90 koruny, což byl nejvýraznější růst z hlavních emisí.

Posílily také cenné papíry operátora O2, a to o 0,18 procenta na 282,30 koruny. Největší pokles naopak postihl akcie mediální skupiny CME, které odepsaly 2,63 procenta na 94,55 koruny.

Česká policie se zabývá tím, proč energetická společnost ČEZ v roce 2009 za éry generálního ředitele Martina Romana poslala do Albánie ve dvou transakcích celkem sedm milionů eur na soukromý účet kosovského lobbisty Nue Kalaje. Albánské úřady mají podezření, že mohlo jít o peníze použité na úplatky pro tamní politiky a úředníky v době krátce poté, co ČEZ ovládl albánského distributora energie. Píše to Mladá fronta Dnes a další média.

"Policie se na nás obrátila s dotazem ohledně této osm let staré bankovní transakce. S ohledem na fakt, že záležitost je v šetření, detaily nemůžeme blíže komentovat. Nicméně jako vždy poskytujeme plnou součinnost," potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Okolnosti, za jakých ČEZ v roce 2009 získal za 102 milionů eur 76 procent v distribuční společnosti později přejmenované na CEZ Shpërndarje, zkoumá vyšetřovací komise albánského parlamentu.

Případ se do Česka dostal díky zjištění albánského finančního zpravodajství, které na transakci ČEZ narazilo. Poznatky předalo svým českým kolegům z Finančního analytického útvaru, kteří podali trestní oznámení. Lobbista Nue Kalaj tvrdí, že české společnosti připravoval půdu pro potřebná jednání. Albánskému serveru Panorama Kalaj řekl, že pro ČEZ pracoval "na základě smluvních a právních vztahů". ČEZ se z Albánie stáhl v roce 2014 poté, co uzavřel s Albánií dohodu o narovnání, podle které získá zpět do roku 2018 v ročních splátkách 100 milionů eur.



Čtěte více:

Scénář Pimco: Propad cen komodit, globální ekonomika a rozvíjející se trhy
28.06.2017 15:23
Klesající ceny komodit jsou obvykle jasným varováním pro investory, k...
Lidl prý v USA odstartoval krvavou cenovou válku
28.06.2017 15:05
Není to ani měsíc, co německý maloobchodní řetězec Lidl vstoupil na am...
Rozbřesk: Mario Draghi naznačil dřívější osekání QE, nastartoval výprodej na dluhopisových trzích a oslabil korunu
28.06.2017 9:19
Mario Draghi včera zaskočil trhy jestřábím komentářem. Podle jeho slov...
Soros: Věřím, že na brexit nedojde
28.06.2017 11:01
Americký miliardář a filantrop George Soros doufá, že odchod Británie ...
Finanční služby na poštách budou výhradně od ČSOB, stvrdila dohoda na 10 let
28.06.2017 16:44
Bankovní a pojišťovací služby na pobočkách České pošty bude v budoucnu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.04.2026
17:19Jaký dopad by mohla mít umělá inteligence na dolar?
15:34OpenAI nesplnila dílčí cíle a stáhla dolů akcie svých partnerů
15:14Preview KB: Očekáváme pokles čistého zisku o 5,7 procenta  
15:09Spojené arabské emiráty opouštějí OPEC
14:43Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 18 procent, zlepšila i výhled na celý rok
14:00Spotify zklamala výhledem zisku, akcie míří dolů až o 12 procent
13:42General Motors zvýšil zisk a zlepšil výhled, pomáhá silná poptávka v USA
13:40TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva společnosti TOMA, a.s. za rok 2025
13:30TESLA KARLÍN, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
12:16Bloomberg: Změny klimatu a extrémní počasí zdražují potraviny i pojištění
11:58Evropské akcie stoupají i přes zdražující ropu a lehce nervózní techy  
11:26KKCG Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:24Komentář analytika: Výsledky i dividenda Philip Morris ČR zaostaly za očekáváními, oporou pro akcie může být výroba ZYN v Kutné Hoře  
11:15BP více než zdvojnásobila čtvrtletní zisk
11:03KKCG Real Estate Financing a.s. : Zveřejnění výroční zprávy za rok 2025
11:02NET4GAS, s.r.o.: Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2025
9:15Rozbřesk: Jay Powell může teoreticky zůstat ve vedení Fedu až do ledna 2028
8:50ČEZ, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
8:48Evropa mírně pozitivní, výsledky zveřejnily BP a Philip Morris ČR  
8:26Philip Morris ČR hlásí mírný nárůst tržeb, čistý zisk ale klesl o 9 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board