Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Scénář Pimco: Propad cen komodit, globální ekonomika a rozvíjející se trhy

Scénář Pimco: Propad cen komodit, globální ekonomika a rozvíjející se trhy

28.06.2017 15:23, aktualizováno: 28.6. 15:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Klesající ceny komodit jsou obvykle jasným varováním pro investory, kteří se zaměřují na rozvíjející se trhy. V současné situaci lze ale nalézt dobré důvody, proč by měly jít nižší ceny komodit, klesající inflační očekávání a slabší dolar ruku v ruce s pokračujícím optimismem na rozvíjejících se trzích, píše Gene Frieda z investiční společnosti Pimco.

Není pochyb o tom, že nižší ceny komodit dolehnou na některé rozvíjející se ekonomiky negativně. Projeví se to jak na jejich běžném účtu, tak na jejich fiskálním rozpočtu. Ceny ropy přitom nyní leží ve srovnání s vrcholem dosaženým v prvním čtvrtletí o 16 % níže, ceny železné rudy dokonce klesly o 37 %. Celou situaci ale nesmíme vnímat izolovaně, měli bychom ji posuzovat v kontextu globálního růstu, politiky centrálních bank, kurzu dolaru a míry současných nerovnováh v rozvíjejícím se světě.

Současný pokles cen komodit není podle našeho názoru známkou slábnoucí poptávky. Nižší ceny ropy a železné rudy jsou namísto toho znakem specifického vývoje na nabídkové straně příslušných trhů. Klesající ceny energií by se pak měly projevit pozitivně na poptávce ve vyspělých zemích, protože díky nim vzrostou disponibilní příjmy domácností. To by se mělo projevit pozitivně na exportech z rozvíjejících se zemí.

Pokles cen komodit také sníží tlaky na růst globální inflace, které byly patrné v posledním roce. Nižší inflační tlaky by měly následně umožnit centrálním bankám ve vyspělých ekonomikách pomalejší normalizaci jejich monetární politiky. U centrálních bank rozvíjejících se ekonomik by měl být zachován prostor pro další akomodaci. U významných vývozců komodit pak bude dopad nižších cen na platební bilanci tlumen kapitálovým přílivem vyvolaným vyššími reálnými sazbami. Tento efekt se projevuje i tím, že měny rozvíjejících se zemí už díky uvolněným finančním podmínkám v zahraničí vykazují nižší korelaci s pohybem cen komodit.

Všechny tyto argumenty nemají za cíl naznačovat, že ceny komodit už jsou pro rozvíjející se trhy nevýznamné. Domníváme se však, že současné oslabení těchto cen představuje pro celou globální ekonomiku pozitivní nabídkový šok, který by neměl rozvíjejícím se zemím uškodit. Naopak by mělo dojít k posílení dosavadního pozitivního trendu, kterému se těší. Náš pohled by změnilo zejména výraznější ochlazení v globální ekonomice a případný negativní vývoj v Číně.

V Číně dochází ke slábnutí úvěrové expanze a pokud by se to na konci letošního roku a v roce příštím projevilo ve výrazném zpomalení růstu ekonomické aktivity, dopad na ostatní rozvíjející se trhy by byl znatelný. Jednak by totiž došlo k poptávkou taženému poklesu cen komodit. A k tomu by se přidaly opětovné obavy z toho, že centrální banky nejsou v prostředí velmi nízkých sazeb schopny výraznější stimulace ekonomiky. Naštěstí se ale prozatím zdá, že v Číně probíhá jen postupný útlum růstu a k prudkému propadu nedojde. 

 
 
 

Čtěte více:

Pimco: Fed bude ekonomiku stimulovat ještě dlouho
10.04.2017 6:38
Po posledním zvýšení sazeb americkou centrální bankou se hovoří o tom...
Pimco: Největší tma panuje před úsvitem. Možná jsme právě v ní
30.05.2017 7:44
Ekonomové při hodnocení vývoje produktivity obvykle používají makroeko...
Fels (PIMCO): Pomalu se připravujme na další recesi a medvěda
15.06.2017 6:45
Expanze americké ekonomiky tento měsíc vstupuje do devátého roku svého...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y