Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Summary: Nvidia má čipy pro autonomní auta, Honeywell zeštíhlí a Pfizer o tom uvažuje

    Summary: Nvidia má čipy pro autonomní auta, Honeywell zeštíhlí a Pfizer o tom uvažuje

    10.10.2017 17:49
    Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

    USA:

    Honeywell


    Průmyslový konglomerát se definitivně rozhodl, jak zeštíhlit svůj byznys. Do konce roku 2018 se rozhodl vyčlenit dvě divize jako samostatné veřejně obchodované společnosti. Tou první je Transportation Systems, která dodává například turbodmychadla pro automobilový průmysl. Druhou je zase Home and Building Technologies, jež se zabývá výrobou klimatizací, požárních hlásičů atd. Společně tyto dvě divize generují roční tržby ve výši 7,5 mld. USD (20 % celkových tržeb). Výsledkem tohoto kroku je, že se Honeywell ještě více upne na letecký průmysl, jenž v současnosti generuje bezmála 40 % celkových tržeb.

    Druhou novinkou dne je zlepšení výhledu růstu tržeb za třetí kvartál. Hodnota 10,1 mld. USD by značila 5% organický růst, což je výrazné zlepšení proti předešlému odhadu +/- 1 %.

    Akcie zachovávají stoický klid a zůstávají bez reakce.

    Pfizer

    Americký výrobce léků zvažuje divestici nebo alespoň vyčlenění divize volně prodejných léků. Tržby z této části byznysu dosáhly v roce 2016 cca 3,4 mld. USD, což představuje přibližně 6 % celkových tržeb společnosti. Jedná se sice o produkty s nižší marží, než mají jejich protějšky vydávané na předpis, nicméně divize má i tak potenciální hodnotu cca 14 mld. USD (cca 4násobek tržeb). Možných kupců je na trhu až dost – Johnson & Johnson, Procter & Gamble, GlaxoSmithKline nebo třeba taky Nestlé. Část výnosu z prodeje by mohla být teoreticky použita na umoření čistého dluhu, jenž se v posledním kvartálu usadil na 29 mld. USD a jeho násobek v poměru k ukazateli EBITDA činí 1,6.

    Akcie na oznámení nijak výrazně nereagují, jelikož první zprávy na toto téma se vynořily již v loňském listopadu.

    Walmart

    Obchodní řetězec představil pro následující 2 roky program zpětného odkupu akcií v celkové výši 20 mld. USD. Spolu s roční dividendou cca 6 mld. USD tak do dvou let vrátí akcionářům 32 mld. USD, neboli téměř 13 % současné tržní kapitalizace. Z toho vyplývá, že na jeden kvartál připadají cca 4 mld. USD v odměnách pro akcionáře, které dokáže spolehlivě pokrýt provozní cashflow. Jeho průměrná kvartální hodnota za poslední rok činila 8 mld. USD.

    Skutečným překvapením je však plánovaný růst tržeb z online prodejů o 40 % v současném fiskálním roce 2018. Walmart se očividně postavil výzvě Amazonu čelem, za akvizice postavil svoji mohutnou rozvahu a internetový prodej aktivně rozvíjí. Výsledkem je meziroční skok online tržeb v posledním kvartálu o 60 %. Trhy nenechal chladnými ani výhled růstu tržeb. Ty mají dle plánů posílit o 3 % při konsensu trhu +2,4 %. Čistý zisk na akcii naproti tomu trochu podstřelil, jelikož má za fiskální rok 2018 přidat o 5 %, zatímco trh predikuje 6 %.

    Akcie reagují na oznámení vesměs pozitivně a přihazují si 4,5 %.

    Nvidia

    Výrobce polovodičů představil novou generaci čipů určených speciálně pro samořídící automobily. Čipy nazvané Drive PX Pegasus mají velikost SPZtky, výkon sta datových serverů a mají být schopny obsloužit autonomní jízdu Level 5. Jedná se o nejvyšší možnou úroveň samostatnosti, kdy automobil zvládá veškerou jízdu sám a v běžném provozu města. Teoreticky tak není potřebný volant, brzdy nebo řidičská kabina v kamionech. Management uvedl, že pro nové čipy má již více než 25 zákazníků, nicméně prozatím se bude určitě jednat jen o testování prototypů. Nehledě na fakt, že se musí dořešit, jak napájet tato data a energii požírající „monstra“, jsou tady problémy s neexistující nebo nejasnou legislativou, která by autonomii Levelu 5 povolovala.

    Nicméně oceňujeme fakt, že Nvidia neusnula na vavřínech a nadále se snaží udržet krok před konkurencí Intelu nebo NXP. Společnost, která svůj byznys vybudovala na výrobě herního hardware, se nadále tlačí do automobilového průmyslu, jenž v posledním kvartálu generoval 6 % celkových tržeb. Mezikvartálně se však jeho tržby téměř nezměnily a meziročně podíl na celkových tržbách dokonce poklesl o 2 p.b. Nvidia tedy nadále zůstává primárně společností vyrábějící grafické jednotky pro herní průmysl a datová centra, zatímco automobilový sektor je možným příslibem budoucnosti.

    Akcie NVDA reagují 1,5% posunem vzhůru.


     

    Čtěte více:

    Summary: Oracle drží kapitálové výdaje pod pokličkou. Díky tomu generuje vysoké volné cashflow
    15.09.2017 17:01
    Uspokojivá čísla hospodaření předvedl americký poskytovatel firemního ...
    Summary: Výhled Micronu překonal veškeré odhady. I výhled Accenture je solidní
    28.09.2017 17:19
    Micron Technology Výrobce čipů DRAM a NAND sice představil svoje výsle...
    Summary: Tesla dodala víc aut, než vyrobila. Model 3 má ale problémy
    03.10.2017 17:49
    Tesla Známý výrobce elektrických automobilů uveřejnil čísla dodaných ...
    Summary: Constellation Brands, výrobci Corony, pomohlo dražší pivo. Farmaceutika Celgene v obležení
    05.10.2017 16:37
    Constellation Brands Výrobce alkoholických nápojů nám dnes naservírov...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    05.08.2026
    14:31Novo Nordisk překonal očekávání, akcie přesto klesají. Investoři řeší marže a budoucí růst
    13:36Disney překonal očekávání. Streamovací služby i zábavní parky dál táhnou růst zisků
    13:23Trh potrestal AMD příliš. AI příběh pokračuje a růst by měl dál zrychlovat  
    11:58SpaceX roste raketovým tempem, investory ale děsí účet za AI a Starship  
    11:19Geopolitika trhům svědčí, zatímco výsledky sentimentu nepomohly  
    11:11Nálada v německém automobilovém průmyslu se v červenci výrazně zlepšila
    10:30Útraty domácností dále rostou, maloobchod ale v červnu zaostal za očekáváním
    9:43Inflace v červenci lehce zrychlila. Potraviny inflaci brzdí, služby ji tlačí vzhůru
    9:14Bezvavlasy potvrzuje celoroční výhled a vstoupí do Rakouska a Německa
    9:01Rozbřesk: České úspory na evropském vrcholu. Brzda růstu, nebo jeho budoucí motor?
    8:54AMD zklamalo výhledem, SpaceX vyděsila cenovkou za AI. Naopak optimismus podporují naděje na otevření Hormuzu  
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
    16:00USA - Index ISM ve službách