Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské megalomanské projekty v zelené energetice

Čínské megalomanské projekty v zelené energetice

23.01.2018 12:37
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Má bohatou historii a kulturu, silnou ekonomiku i vojsko a mnozí v ní spatřují nadcházející globální supervelmoc. Čína ale začíná vyčnívat i na poli obnovitelné energie.

Podle Mezinárodní energetické agentury vzrostla kapacita nových solárních fotovoltaických elektráren v roce 2016 celosvětově o 50 %. A Čína je zodpovědná za skoro polovinu tohoto nárůstu. Co se větrné energie týče, instalovala Čína podle Světové rady pro větrnou energetiku v roce 2016 úctyhodných 23,4 gigawatt nové kapacity. Megalomanské projekty nejsou pro tuto zemi nijak cizí. Tady je výběr šesti z nich:

Vodní elektrárna Lung-tchan, provincie Kuang-si
Přehrada na řece Chung-šuej pro vodní elektrárnu Lung-tchan měří na výšku přes 216 metrů. Elektrárna má kapacitu více než 6.000 megawatt.
č1

Solární silnice ve městě Ťi-nan
Město Ťi-nan ve východní provincii Šan-tung je domovem solární dálnice, která pokrývá 5.875 metrů čtverečních. Podle státní zpravodajské agentury Sin-chua dokážou panely na silnici vyprodukovat výkon až jednoho milionu kilowatthodin za rok, tedy dost na to, aby pokryly spotřebu přibližně 800 domácností.

č2

Větrná farma Tung-chajský most
Tato větrná farma se nachází ve Východočínském moři, dosahuje kapacity 100 MW a sestává se z 34 turbín.

č3

Přehrada Tři soutěsky, provincie Chu-pej
Obrovský projekt přehrady Tří soutěsek je podle americké geologické agentury USGS vysoký přibližně 181 metrů a dlouhý asi 2.335 metrů. Přehrada stojí na řece Jang-c’-ťiang a má kapacitu 22.500 MW.

č4

Elektrárna Panda, provincie Šan-si
Loni v létě oznámila Panda Green Energy Group, že elektrárna Panda s instalovanou kapacitou 100 MW ve městě Ta-tchung byla připojena k síti a vstoupila do testovací fáze. Firma ohlásila, že by mohla dodávat až 3,2 miliard kilowatthodin zelené energie po dobu 25 let.

č5

Šen-censké elektrické autobusy, provincie Kuang-tung
Šen-cen je jedna z čínských metropolí a center pro technologické firmy. Zároveň hostí i rozsáhlý vozový park elektrických autobusů. Loni v červnu ohlásily úřady, že Šen-censká autobusová skupina nahradila všech 5.698 autobusů elektrickými vozidly.

č7 

Zdroj: CNBC

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Čína 2018 podle Fidelity: Vyplatí se investice do technologických akcií a internetových firem
23.01.2018 6:55
Po pozoruhodných výkonech v roce 2017 by mohl rok 2018 znamenat pro čí...
Čínská ekonomika rostla poprvé po sedmi letech rychleji
18.01.2018 9:12
Růst čínské ekonomiky loni zrychlil na 6,9 procenta z předloňských 6,7...
Stanou se z aut autonomní zbraně?
20.01.2018 17:51
Financial Times poukazují na to, že autonomně řízená vozidla by se moh...
Prodej elektromobilů v Číně prudce roste, zbytek světa zaostává
03.02.2018 13:24
Náskok Číny v prodeji elektromobilů proti zbytku světa se stále zvyšuj...

Váš názor
 •  
  29.01.2018 10:01

  V Číně neexistuje žádné významnější město jménem Šen-cen, jak nám tu je třikrát tvrzeno. Shenzhen (pchin-jin) se - stále oficiálně - česky přepisuje Šen-čen. S ohledem na množství materiálů pocházející na tomto serveru z angličtiny, která ve valné většině přejímá čínskou transkripci do latinky (pinyin), zde již mnoho let doporučuji převzít (na zdejších stránkách) tento přepis - pro lepší orientaci čtenářů, kteří čtou i anglicky.
  Kalka.
 •  
  24.01.2018 9:05

  Bolo by zaujímavé zistiť či aj v Číne vláda dotuje výstavbu "zelených " elektrárni tak ako v Európe a spôsobom, že k dotáciám sa dostanú len vybraní podnikatelia úzko napojení na vládu.
  Petrík
  •  
   29.01.2018 9:17

   Nevím jak v Číně, ale mám několik přátel, kteří mají na střeše solární elektrárnu a dotace od státu dostávají (resp. prodávají za dotovanou cenu). A jsou to všechno normální občané v různých koutech republiky. Takže tvrzení, že v Evropě se k dotacím dostanou jen vybraní podnikatelé úzce napojení na vládu je z mé osobní zkušenosti liché.
   David Kovář
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC