Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovenský soud zamítl žalobu Babiše ohledně jeho evidence u StB

Slovenský soud zamítl žalobu Babiše ohledně jeho evidence u StB

13.2.2018 16:43
Autor: ČTK

Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl žalobu českého premiéra v demisi Andreje Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako agent. ČTK to dnes sdělil mluvčí soudu Pavol Adamčiak. Soud svůj verdikt opřel o loňské rozhodnutí slovenského ústavního soudu, který mu případ vrátil k opětovnému projednání kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou neměl být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Ústav verdikt uvítal.

Andrej Babiš přichází ke Krajskému soudu Bratislava I, kde 30. ledna pokračovalo soudní líčení ve věci jeho žaloby proti slovenskému Ústavu paměti národa v souvislosti s archivními svazky, ve kterých je Babiš veden jako agent komunistické Státní bezpečností (StB). Bratislavský krajský soud 13. února 2018 v obnoveném líčení zamítl žalobu Andreje Babiše, že je neoprávněně evidován jako agent StB. Případ mu vrátil ústavní soud.

"Ústav paměti národa vítá rozsudek Krajského soudu v Bratislavě ze 30. ledna 2018, který ve smyslu nálezu Ústavního soudu Slovenské republiky konstatoval, že Ústav paměti národa není pasivně věcně legitimován," sdělil ČTK mluvčí ÚPN Jerguš Sivoš. Dodal, že ÚPN nebyl tím, kdo zasáhl do práva na ochranu osobnosti Babiše, když zveřejnění dokumentů někdejší StB ukládá ÚPN příslušný zákon.

Rozhodnutí krajského soudu, vůči kterému nelze použít řádný opravný prostředek, bude pravomocné po jeho doručení Babišovi i ÚPN. Podle Sivoše ÚPN zmiňovaný verdikt krajského soud zatím neobdržel.

Podle právníka Pavola Poláčeka, jehož advokátní kancelář zastupovala ÚPN ve sporu s Babišem, nejnovější verdikt soudu znamená, že rodák z Bratislavy Andrej Babiš své jméno neočistil. "V současnosti neexistuje žádné rozhodnutí, že Andrej Babiš je veden neoprávněně jako agent StB. Pokud by to chtěl opět řešit, může žalovat někoho jiného. Ústavní soud neřekl, koho. To by nejprve musel (Babiš) analyzovat," řekl ČTK Poláček.

Zamítnutí Babišovy žaloby v obnoveném líčení není překvapením. Soudci bratislavského soudu byli vázáni rozhodnutím ústavního soudu, který loni v říjnu zrušil pravomocná rozhodnutí krajského i nejvyššího soudu, jež původně daly Babišovi za pravdu ve sporu s ÚPN. Ústavní soud ve svém verdiktu kromě jiného uvedl, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být ÚPN, který na Slovensku například spravuje archivní svazky StB a který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů.

Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy v Babišově kauze rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří při výpovědích před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Ústavní soud také zpochybnil věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali ve prospěch Babiše a jejichž výpovědi byly klíčové v původním líčení.

Slovenští právníci označovali rozhodnutí ústavního soudu za přelomové, které bude mít také dopad na jiné podobné případy. Dříve obecné soudy na Slovensku, včetně nejvyššího soudu, umožňovaly ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB žalovat právě ÚPN, který v minulosti prohrál vícero podobných sporů.

Slovenský ústavní soud neuvedl, kterou instituci na Slovensku by měly žalovat osoby, jež se domáhají neoprávněnosti své evidence v archivních materiálech StB. Podle některých právníků by žalovanou stranou mohlo být ministerstvo vnitra. Ministr vnitra Robert Kaliňák ale loni řekl, že jeho úřad spisy po StB nedisponuje, a označení ministerstva za nástupnickou organizaci StB označil za scestné.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Archivní dokumenty uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho k údajné spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale v původním líčení u bratislavského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.

Babiš dál tvrdí, že s StB nespolupracoval, mluví o další žalobě

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) i po verdiktu slovenského soudu tvrdí, že s komunistickou Státní bezpečností (StB) nespolupracoval a označil záležitost za smyšlenou. Mluví o další žalobě. Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl Babišovu žalobu, že je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie veden jako agent neoprávněně.

Babiš uvedl, že se o rozhodnutí soudu dozvěděl od médií. "Já se spojím s mým právníkem, určitě to budu žalovat nadále. Samozřejmě mně to vadí, nikdy jsem nespolupracoval, nic jsem nepodepsal a je to smyšlená záležitost. Takových lidí, jako jsem já, je tam vícero, například otec Adély Banášové a další stovky lidí. To rozhodnutí soudu je takové, že ani nevíme, koho máme žalovat. Určitě v tom budeme pokračovat," řekl dnes ČTK a České televizi Babiš.

Doplnil, že je připraven se soudit celý život. Jeho právníci prý zažalují slovenské ministerstvo vnitra nebo Slovenskou informační službu, případně se obrátí na Evropský soud pro lidská práva.

První místopředseda hnutí ANO a šéf jeho sněmovní frakce Jaroslav Faltýnek řekl, že o verdiktu soudu nic neví a ani ho to nezajímá. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) poukázal na předchozí verdikt slovenského Ústavního soudu, který uvedl, že Babiš neměl žalovat Ústav paměti národa, což je slovenská obdoba českého Ústavu pro studium totalitních režimů. "Takže je to asi logický důsledek a teď asi bude podána ta žaloba na toho někoho jiného," uvedl. Pelikán míní, že nynější verdikt je jen technický krok, který nic neznamená.

Spor se bratislavskému soudu vrátil po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu, který zrušil pravomocná rozhodnutí krajského i nejvyššího soudu, jež původně daly Babišovi ve sporu s Ústavem paměti národa za pravdu. Soudci bratislavského soudu jsou rozhodnutím ústavního soudu vázáni. Ten ve svém verdiktu kromě jiného uvedl, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být ústav.

Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Ústavní soud také zpochybnil věrohodnost těchto svědků, kteří vypověděli ve prospěch Babiše a jejich výpovědi byly klíčové v původním líčení.


Čtěte více:

Stíhání Babiše a Faltýnka v kauze Čapí hnízdo může pokračovat. Babiš: Je to objednávka mafie
19.1.2018 14:04
Policie bude moci pokračovat v trestním stíhání premiéra a předsedy hn...
Prezident přijal Babišovu demisi. Požadavek podpory 101 hlasů bere podmínečně zpět
24.1.2018 12:44
Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě přijal demisi menšin...
Co vysvětloval Babiš špičkám EU – pohled z Bruselu
1.2.2018 12:00
„Premiér České republiky Andrej Babiš se staví proti uprchlickým kvótá...
Jak se vypořádat s tím, že nás západní Evropa „kolonizuje“?
13.2.2018 13:04
Thomas Piketty se již nějakou dobu řadí mezi hvězdné světové ekonomy a...
Platební bilance ČR byla loni v rekordním přebytku 63,4 mld. Kč
13.2.2018 11:00
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických tran...
Draghi: Regulovat bitcoin? To není věcí ECB
13.2.2018 16:07
Regulovat bitcoin není věcí Evropské centrální banky (ECB). Prohlásil ...

Váš názor
 • Koho si zvolili občané na Praze 3 aneb proč jsou komunální volby důležité
  17.2.2018 8:33

  Odpovídá Stanislav Jánský z Prahy 3, který se nebojí nazvat věci pravými jmény. Více zde: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Havliste-prolezli-jako-rakovina-celou-spolecnosti-Banda-slunickaru-obsadi-cizi-budovu-a-elity-vcetne-Babise-jim-jdou-na-ruku-Toto-se-stane-i-vam-Soused-Kliniky-hovori-524611
  ZYX
  • Re: Koho si zvolili občané na Praze 3 aneb proč jsou komunální volby důležité
   17.2.2018 9:42

   A pražská elita většinově podporovala Drahoše na Hrad. Už víme proč. Je to figurka bez vlastního politického názoru, která řekne to, co havlerka požaduje ve smyslu spokojenosti bruselského pána.
   sobota
   • Multinick
    17.2.2018 10:58

    Jen se odkopej. Stěži se podobáš člověku ty rakovino
    Velkamedvědice
    •  
     17.2.2018 11:32

     Proč toho člověka urazis? On také napadá tvoji osobu?
     ZYX
     •  
      17.2.2018 11:37

      To urážím hlavně Tebe. Povhybuju, že seš šlověk. Slabším práva upíráš. A co na to Tvé švýcarsko, které ročně přijme přes 10000 migrantů antihavloide??.. Ve Švýcarsku existuje společnost OSL (Organisation Socialiste Libertaire), která sdružuje příznivce squattingu. Jde o sdružení, kter é vzniklo v Bernu v 60. letech 20. století, ale v současné době má větší podporu v jižní (franc ouzské) části země. Původně byli jeho přívrženci z řad studentů, intelektuálů a umělců, p ozději se organizace zradikalizovala a v současné době sdružuje spíše anarchisty a liberál y. V každém větším městě existují squaty, které jsou zaměřený spíše kulturně , společensky či cestovatelsky, než]li politicky, ale jejich působnost a medializace zůstá vají spíše lokální záležitostí. Je nutno podotknout, že vzhledem k dobré ekonomické situace země jsou obývané objekty ve velmi dobrém vztahu, často s pozitivní podporou veřejnost i (často ani nelze poznat, že daný objekt, např. hudební klub či malá galerie, je vlastně díle m squatterů, př. squat Artamis v Ženevě). Provozování hostelů a levného ubytování nebývá výji mkou. Ještě donedávna platilo, že squatteři byli nuceni opustit budovu až v případě, že právoplatný majitel objektu prokázal úřadům, že má plán a dostatek financí na rekonstruk ci budovy. Squatterům prakticky nehrozí žádný postih.
      Velkamedvědice
      •  
       17.2.2018 11:45

       Mně se to po tobe nechce číst. Snad v případě tvé omluvy diskutujicimu sobota, se nad tebou smiluji a to násilí na sobě spáchán.
       ZYX
       •  
        17.2.2018 11:50

        Nemusíš. Pravda Tě nikdy nezajímala. Ty rozšiřuješ jen nenávist avyselektované informace. I o Švýcarsku.
        Velkamedvědice
        •  
         17.2.2018 12:16

         Chceš od prezidenta slusnost? Každý nechť si nejprve zamete před vlastním prahem.
         ZYX
         •  
          17.2.2018 12:52

          Nejsem prezident. Pokud nechápeš rozdíl.opět odraz Tvého IQ.
          Velkamedvědice
          •  
           17.2.2018 13:04

           Já někde píšu, že jsi prezident?
           ZYX
         •  
          17.2.2018 12:51

          V této chvíli ti jen ukazuji, že dle Tvé rétoriky je Švýcarsko prolezeno taky Havloidná rakovinou. Zase ses uvařil.
          Velkamedvědice
          •  
           17.2.2018 13:06

           Nejdřív se omluv, jako slušný člověk a následně si můžeme popovídat.
           ZYX
           •  
            17.2.2018 13:14

            Za co, že sem pastuješ, že jsou Havloidé rakovina?? Sím si určuješ úroveń komunikačnách prostředků. Nepotřebuji diskuzi.
            Velkamedvědice
            •  
             17.2.2018 13:32

             Slušnosti patří k diskusi, mali byt na úrovni.
             ZYX
             • úroveń
              17.2.2018 14:30

              Tu úroveň si nastavil ty, ne já..Biješ se za to, ze squatting je problémen sluníčkářů a Havlistů. Ten je 50 let v Britanii, Holandsku, Švýcarsku, Německu atd..Ale proč si neplivnout na Havla, když nic nehrozí. A za práva takových skunků seděl, když skunkové drželi ústa. A nazývat občanskou společnost havloidní rakovinou může jen dobytek. To máš rád takové žvásty.
              Velkamedvědice
              • Re: úroveń
               17.2.2018 14:41

               I malému dítěti je jasné, ze nemá na cizím pozemku či v objektu co dělat. Vlastní majetek je třeba hájit treba i se zbraní v ruce, pokud není možná domluva.
               ZYX
               •  
                17.2.2018 15:21

                O tom řeč nebyla. Ta byla o tom, že hlupák tiskne , že squatting je Havlova rakovina...... A kromě jiného. Pokud respektuješ zákony, třeba v Britanii máš na squatting zákonné právo, pokud budova deset let není obývána a chátrá....
                Velkamedvědice
                •  
                 17.2.2018 18:00

                 Viem ze o to nestojis ale vazim si ta kvoli tvojmu postoju a retorike co sa tyka p. V. Havla
                 Select
                • Ester Ledecká
                 17.2.2018 16:58

                 paráda bratku! ten jej dojazd som si dnes pustil snáď 20x za sebou...SUPER. https://www.youtube.com/watch?v=p0Le-Xz27wY
                 paranoid android
                 • Re: Ester Ledecká
                  17.2.2018 18:08

                  Díky!!! I kanadu jsme dali..o)
                  Velkamedvědice
                  • Paranoid
                   17.2.2018 18:15

                   Slušnej diss xd? od freestylera Maniaka Maratovi, kterej do něj sekal..o)) https://www.youtube.com/watch?v=9fSEVMoN-rY
                   Velkamedvědice
                   • Re: Paranoid
                    17.2.2018 18:17

                    PS.. achlpace vychováváš dobře, viz. ten hokej..o))
                    Velkamedvědice
                •  
                 17.2.2018 16:41

                 I kdyby byla po budově pouze kupa cihel, stále ty cihly a pod nimi pozemek mají svého majitele. A zdegenerovane zákony neprebirat.
                 ZYX
                •  
                 17.2.2018 16:34

                 Přišlo to ze zdegenerovaneho Západu, který jsme po sametu přebrali komplet i s tím špatným. No a Havel patřil mezi předními průkopníky toho dobrého i toho špatného.
                 ZYX
               •  
                17.2.2018 14:59

                Ještě pár let této uchylne politiky a budeme čekat, až se zloděj u nás doma napakuje, abychom mu poděkovali a pokorně za ním uzamkli dveře do domu. Tohle není ten etalon Západu z druhé poloviny minulého století. Toto je záměrné ničení Západních hodnot za účelem jejich zničení. Za mě jasné NE.
                ZYX
 • Švýcarsko vzorem
  16.2.2018 13:40

  Proč? Např. z důvodu zkušeností s referendy. Více zde: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ve-Svycarsku-chystaji-referendum-o-kterem-nase-verejnopravni-media-nemluvi-A-maji-k-tomu-duvod-524630
  ZYX
  • Re: Švýcarsko vzorem
   16.2.2018 16:46

   Tak to ti urcite unika a nevadi ze tam je 6.2% muslimu. To se hezky vybarvujes ty chameleone. Radeji si zjisti fakta nez neco kecnes.
   :o))
Aktuální komentáře
17.2.2018
19:41Mobil, nebo sex? Průzkum ukázal, čeho by se Francouzi vzdali raději
13:48Jak mohou roboti otevřít svět investic
10:49DPA: Těžkopádný plynárenský obr Gazprom slaví 25. narozeniny
8:11Víkendář: Když odchod z EU prosazují cynici poškozující celou zemi…
16.2.2018
22:02Wall Street: Před prodlouženým víkendem se nikam nežene
19:49Jan Kovalovský: Začněte obchodovat s JISTOTOU. Patria teď bere na sebe přešlapy začínajících investorů
18:11Perly týdne: Daimler nezvládl „čínského Hitlera“, my nezvládáme dluhy a ČEZ
17:26Technická analýza: Dolar se divoce přetlačoval s eurem i librou, koruna naopak stabilizovaná
17:08Dolar zřejmě čeká největší týdenní ztráta za devět měsíců  
17:06Akcie Fortuny zmizí z burz. Praha zakončila týden mírným nárůstem
16:43I tentokrát bude nakonec vše stát a padat se zisky
15:36Bloomberg: S brexitem přichází propouštění v čele s autoprůmyslem
14:59Americká vláda činí velkou chybu a výsledkem může být dlouho očekávaná obchodní válka
14:57Čtvrtletní výsledky Coca-Coly překonaly očekávání
14:11Výprodej na akciových trzích odstartoval pád cen ropy  
12:50Zakrývá technologické pozlátko bídnou produktivitu Izraele?
10:55Je čas na taktický odklon od akcií?
10:49Evropské burzy zřejmě zarazí třítýdenní sérii ztrát
10:46ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:21Růst české ekonomiky ve 4. čtvrtletí zrychlil na 5,1 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data