Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Deutsche Bank mění vedení, Novartis sází na léčbu svalové atrofie

Summary: Deutsche Bank mění vedení, Novartis sází na léčbu svalové atrofie

09.04.2018 17:34
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

EVROPA:

Deutsche Bank


Ikona německého bankovnictví (a také pokut za hypoteční deriváty) prošla výměnou vedení. Odcházejícího šéfa Johna Cryana nahradí v jeho funkci Christian Sewing. Ten se k novému směřování nijak specifičtěji nevyjádřil, nicméně na základě jeho zkušeností (retailové bankovnictví) můžeme dedukovat, na co se bude banka dále zaměřovat. Sewing je zaměstnancem Deutsche Bank od roku 1989 (nyní mu je 48 let) a i když by někteří možná radši viděli na čele někoho zvenku, výzkum ukazuje, že dlouholetí zaměstnanci jsou pro vedení společnosti lepší volbou (a mnohdy také výrazně levnější). Sewinga rozhodně nečeká lehká práce. Investiční divize ztrácí na tržním podílu, nízké úrokové sazby drží u země úrokové výnosy a návratnost kapitálu je s -1,7 % (rok 2017) pořád daleko za konkurencí. Na druhou stranu, banka sedí na slušném kapitálovém polštáři a nedojde-li na další mastné pokuty, Sewing se bude moci soustředit na rozvoj profitabilních divizí a škrtání nákladů.

Akcie zprvu reagovaly velice pozitivně, v průběhu dne se však zklidnily a posilují jen o 1 %.

Novartis

Švýcarská farmaceutická společnost známá především léčbou rakoviny, plánuje převzít americkou společnost AveXis. Transakce má mít hodnotu 8,7 mld. USD, což při přepočtu vychází na 218 USD na akcii. Uvážíme-li, že páteční zavírací byla cca 115 USD, jedná se o vskutku štědrou 80% prémii. AveXis se specializuje na výzkum léčby svalové atrofie a jeden z jejich údajně revolučních produktů je momentálně v první fázi klinických studií. Zcela zjevně se tedy ze strany Novartis jedná o sázku na úspěch této studie.

Z pohledu produktového portfolia zapadá AveXis do segmentu pro léčbu neurologických onemocnění, jenž generuje cca 7 % ročních tržeb Novartis. Náklady na výzkum a vývoj budou mít „mírný negativní dopad“ na provozní zisk v roce 2018 a 2019, přičemž od roku 2020 management předpokládá značný benefit pro jádrový zisk. Akvizice bude financována z odprodeje podílu v joint-venture, jenž byl postoupen GlaxoSmithKline za 13 mld. USD.

Akcie Novartis na zprávy nijak výrazně nereagují, Avexis se momentálně obchoduje za 205 USD.

 

Čtěte více:

Akcie ruských firem po sankcích prudce klesají, Rusal -50 %. Medveděv chce firmy podpořit
09.04.2018 12:38
Ruské akcie dnes oslabovaly, například hliníkárenský gigant Rusal běhe...
Čína má prý nejhodnotnější start-up z oblasti umělé inteligence
09.04.2018 16:32
Za start-up s nejvyšší hodnotou z oblasti umělé inteligence se dnes pr...
CNBC: Informace o uživatelích Facebooku zneužila další firma
09.04.2018 17:09
Společnost Facebook pozastavila přístup společnosti pro analýzu dat Cu...
Pražská burza spustí trh START a s ním levnější model IPO.
09.04.2018 17:22
Ve snaze ubránit se klesajícím objemům obchodování vymýšlí pražská bur...
Dolar slábne i přes stoupající výnosy a růst akcií
09.04.2018 17:26
Zájem o investorů o riziko je začátkem týdne zvýšený a může za to zejm...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data