Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Halliburton se dívá na další kvartál s optimismem

Summary: Halliburton se dívá na další kvartál s optimismem

23.04.2018 17:19
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

USA:

Halliburton

Poskytovatel služeb pro ropná pole reportoval o chlup lepší výsledky než jeho větší bratr Schlumberger. Celkové tržby se posunuly vzhůru o 34 % yoy (-3 % qoq) na 5,74 mld. EUR, čímž naplnily predikce trhu. Management si pochvaloval vývoj v Severní Americe, avšak také poukázal na problémy s transportem objednávek. Provozní marže se zúžila o 220 bps qoq na 10,8 %. Čistý zisk srazily k zemi jednorázové položky, jmenovitě odepsání zbylých aktiv ve Venezuele. Budeme-li od tohoto efektu abstrahovat, dostaneme se na hodnotu 0,41 USD na akcii (+0,37 USD yoy; -0,12 USD qoq). Pořád jsou však tato čísla v linii konsensu.

Management si ve své zprávě pochvaluje vývoj v Severní Americe, kde vyšší ceny ropy rozšiřují portfolio výnosných projektů. Stejně jako v případě Schlumberger, i tady byla Severní Amerika jedinou geografickou divizí, u které tržby mezikvartálně rostly, a to konkrétně o 3 %. Latinská Amerika trpěla odkladem některých velkých projektů a její tržby mezikvartálně odepisují 26 %. Upozorňujeme však, že srovnání s posledním kvartálem roku je trochu ošemetná záležitost, jelikož v závěru roku můžou být objednávky nadstandardně vysoké.

Výsledky jednotlivých produktových divizí jsou trochu smíšené. Na jednou stranu je tu byznys samotné těžby, jenž tvoří dvě třetiny celkových tržeb a jehož obrat mezikvartálně stagnoval na 3,8 mld. USD. Prudce dolů se však obrátil průzkum a otevírání nových nalezišť (-10 % qoq), kde se projevil právě zmiňovaný špatný vývoj v Latinské Americe.

Management Haliburton, stejně jako jeho protějšek ve společnosti Schlumberger, se dívá na další kvartál s optimismem, hlavně co se týče severoamerického trhu. Ostatně tomu má nasvědčovat i měsíc březen, kdy se věci již začaly stáčet k lepšímu.

Akcie Halliburton odpovídají na výsledky poklesem o 1 %. 

EVROPA:

UBS

Švýcarská banka zakončila kvartál s tržbami ve výši 7,7 mld. CHF (+3 % yoy), čímž se dostala mírně nad konsensus. Snížení provozních nákladů a nečekaně nízké daňové náklady pomohly vytáhnout čistý zisk na 1,5 mld. CHF, neboli vzhůru o 20 % yoy a o 10 % nad predikce trhu. Poměr nákladů a tržeb se sice zlepšil (74,1 % proti předešlým 77,6 %), pořád však zůstává relativně vysoký.

Z jednotlivých divizí zabralo nejlépe investiční bankovnictví, jehož zisk před zdaněním vyskočil meziročně o 13 % na 630 mil. CHF. Konsensus byl přitom nastaven na 500 mil. CHF. Hnací motor představovaly, stejně jako u americké konkurence, příjmy z obchodování na akciových trzích. Protiváhu bohužel vytvořila nečekaně vysoká ztráta korporátního centra (-420 mil. CHF). Správa majetku (Global Wealth Management), tedy jádro byznysu UBS, se co do tržeb posunula vzhůru o 7 % yoy na 1,15 mld. CHF (predikce 1,2 mld. CHF). Objem aktiv pod správou narostl meziročně z 2,2 bil. CHF na 2,3 bil. CHF, avšak událo se tak za doprovodu tenčí hrubé marže (-300 bps yoy na 72 %).

Akcie UBS ubírají 3 %.

Philips

Výrobce zdravotnických zařízení utržil v předešlém kvartálu 4 mld. EUR (+5 % yoy), čímž do puntíku splnil předpoklady trhu. Ukazatel EBITDA (provozní zisk + odpisy) se posunul vzhůru o 9 % yoy na 340 mil. EUR překonávajíce konsensus o 10 mil. EUR. EBITDA marže se tak mírně rozšířila, a to z 8,4 % na 8,7 %. Kdybychom měli poukázat na jednu divizi, která si vedla obzvlášť dobře, tak to budou diagnostická zařízení (Diagnosis & Treatment). Růst tržeb o 9 % yoy byl doprovázen posílením ukazatele EBITDA o 6 % yoy a v obou případech překonávajíce konsensus. Stinnou stránkou je, že se s EBITDA marží 5,5 % jedná o nízkoziskovou divizi.

S výhledem pro rok 2018 a střednědobým výhledem ponechanými beze změny můžeme konstatovat, že výsledky kvartálu neurazily, avšak ani neohromily.

Akcie odpovídají růstem o 5 %.

 

 

Čtěte více:

Summary: Honeywell potěšil vylepšením výhledu, problémy Schlumbergeru se podepsaly na jeho provozní marži
20.04.2018 17:44
Honeywell (Investiční tipy) Průmyslový konglomerát vydal uspokojivé ...
Smíšené výsledky UBS Group posílají akcie dolů
23.04.2018 15:08
Švýcarská banka zakončila kvartál s tržbami ve výši 7,7 mld. CHF (+3 %...
Výsledky Philips neurazily, pozitivně vyčnívá diagnostika (komentář analytika)
23.04.2018 15:40
Výrobce zdravotnických zařízení utržil v předešlém kvartálu 4 mld. EU...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data