Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky Applu už dnes večer. Padne hranice 1 bilionu dolarů?

Výsledky Applu už dnes večer. Padne hranice 1 bilionu dolarů?

31.07.2018 16:10, aktualizováno: 31.7. 16:19
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Pro technologické akcie patřil uplynulý měsíc k těm náročnějším. Facebook, Netflix a Twitter se po oznámení kvartálních čísel propadly, v případě Facebooku až o vice než dvě desítky procent. Obavy o další růst technologického sektoru tlačily dolů také technologický index Nasdaq , který má za sebou tři dny ztrát v řadě. Už dnes by mohlo být patrné, jakou roli dostane v tomto akciovém dramatu Apple. Nejdražší firma světa zveřejní svoje čísla po zavření Wall Street v noci na středu.

Pokud by Apple posílil o více než 7 %, stal by se první společností na světě s tisíci miliardovou tržní kapitalizací v amerických dolarech, upozornil makléř Patria Finance František Kronus.

To by ale znamenalo, že se Applu podaří vypořádat se s chronickými problémy (jako skomírající prodej přístrojů v předpremiérovém letním období nebo starosti s Trumpovou obchodní politikou) a že jeho čísla za předešlý kvartál budou nad očekávání skvělá.

Právě prodeje iPhonů jsou jednou z prvních věcí, na které se investoři obvykle dívají. Těchto telefonů, které jsou pro Apple pomyslnou dojnou krávou, by firma v reportovaném prvním fiskálním čtvrtletí mohla prodat o 2 % více než před rokem, konkrétně 42 milionů.

Utržit by za ně mohla ale mnohem víc, hlavně kvůli loňské novince iPhone X, ze které se navzdory své vyšší cenovce prý stal bestseller.

Wall Street vidí celkové příjmy v období od dubna do června na 52,3 miliardy USD, o 15 % více než před rokem.

Služby opět světlým bodem?

Dalším světlým bodem výsledovky by mohly být služby, tedy sekce, do které spadají Apple Store, iCloud a hudební služba. Společnost CFRA odhaduje nárůst příjmů na této lince o 28 procent na zhruba 9,3 miliardy USD. V předešlém čtvrtletí se služby zvedly dokonce o 31 procent, podle stejné společnosti se ale takováto tempa zřejmě neudrží.

Otázkou je, jaké následky může mít obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou. V Číně Apple většinu zboží vyrábí a domácí půda může být jeho největším zdrojem příjmů. Desetiprocentní clo na dovoz do USA, které navrhuje Trumpova vláda, by tedy firmě nemusel moc prospět.

Zkoumat se bude i to, jak si firma povede v následujícím čtvrtletí, hlavně v jeho posledních týdnech. V září by měly světlo světa spatřit tři nové iPhony, včetně verze iPhonu X s větším displejem. Jenomže loni zvládl Apple dotlačit jeho předobraz na trhy až v prosinci a prodeje se tedy promítly až do výsledků za následující finanční rok.

"Pohyblivý svátek"

Jak to tedy bude s bájnou bilionovou tržní hodnotou? Dnes na začátku obchodování na Wall Street do ní nescházelo ani 66 miliard USD. Akcie Applu ale o 7 % za jediný den moc často nerostou. Před dvěma lety v červenci se po zveřejnění kvartálních čísel zvedly za den o 6,5 procenta. 

Kdyby se ale Applu nepodařilo sáhnout si na jeden billion během jediného dne, může se tak stát během týdne. Letos v květnu stačilo pět dní na to, aby titul posílil o 13 procent.

Samotné překročení této hranice může být poměrně pofiderní. Na vině je mamutí program zpětného odkupu akcií. Peníze z něj firma sune do kapes akcionářům, kteří jsou z toho pochopitelně nadšeni. Stejný program ale také snižuje počet cenných papírů, které jsou ještě v oběhu. Přesný počet těchto outstanding shares tedy dnes v noci nemusí být jasný.

Určitou indikací by mohli být poskytovatelé dat typu Thomson Reuters, kteří počítají trží kapitalizaci Applu v reálném čase na základě ceny akcií a posledního známého počtu veřejně obchodovaných akcií. Takže až Apple zveřejní aktuální počet akcií, což by mohlo být ve středu, tržní kapitalizace se bude muset přepočítat.

 

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Nejhodnotnější značkou je opět Google, těsně za ním je Apple
29.05.2018 14:10
Nejhodnotnější značkou světa letos zůstává Google a druhé místo patří ...
Jakub Lukáš: Nasdaq vystoupal na svá maxima. Pomohl mu růst akcií Apple
08.06.2018 17:45
„Praha má za sebou poměrně klidný týden, ale za pozornost stojí akcie ...
Apple a Samsung urovnaly dlouholetý patentový spor
28.06.2018 8:38
Americká společnost Apple a jihokorejská firma Samsung Electronics vče...
Apple zakládá v Číně fond pro čistou energii za 300 milionů USD
13.07.2018 9:33
Americká technologická společnost Apple zakládá v Číně fond pro čistou...
Zombie akcie, která by strčila do kapsy Apple, Berkshire Hathaway i ropné giganty
18.07.2018 18:35
Bloomberg nedávno psal o „zombie IPO“ a na mysli měl dlouho plánované ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.06.2025
18:05Ztráta amerického bezpečného přístavu – co o ní říkají rizikové prémie na „bezrizikovém“ aktivu
17:16Páteční nervozita je pryč. Na akciových trzích se po víkendu znovu nakupuje, zatímco ropa padá  
16:50Japonské dluhopisy hýbou světem. Trh v USA ovlivňují nejvíce za posledních pět let
14:21Ustála Čína americká cla? Maloobchodní tržby v květnu rostly nejvíce od roku 2023
12:43M2C upsala akcie za 280 Kč, burzovní debut proběhne 20. června
12:38Týdenní výhled: Efekt konfliktu Izrael–Írán odeznívá, Fed sazby nezmění  
11:31Čína hodlá zrušit cla pro téměř všechny africké země, píše Le Monde
11:19V Česku se loni postavilo 30 tisíc bytů, o 20 procent méně než v roce 2023
10:45Ochlazení paniky na akciových trzích v USA  
9:58Ceny v průmyslu v květnu opět meziročně klesly a v dalších odvětvích rostly
9:03Rozbřesk: Míra eskalace íránského konfliktu rozhodne o cenách ropy i ekonomických dopadech
8:55Z automobilky do módy: De Meo opouští Renault, míří do Keringu
8:49Colt CZ Group dle SZ usiluje o podíl v jediném českém výrobci nitrocelulózy, Luca de Meo odchází z Renaultu a futures jsou po pátečním výplachu opět zelené  
6:02AMD zrychluje v závodě o AI: Nové čipy jsou srovnatelné s Nvidií a za výrazně nižší cenu
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index