Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komerční banka meziročně mírně snížila zisk, promluvil i loňský konec intervencí

Komerční banka meziročně mírně snížila zisk, promluvil i loňský konec intervencí

02.08.2018 7:25, aktualizováno: 2.8. 8:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Komerční banka oznámila neauditované konsolidované výsledky za první pololetí roku 2018. Celkové výnosy klesly o 1,5 % na 15,4 miliardy . Čisté úrokové výnosy, jež tvoří největší část celkových výnosů, byly meziročně vyšší o 3,7 %, díky nárůstu objemu vkladů a úvěrů, a rovněž nárůstu tržních úrokových sazeb, který přispěl k navýšení výnosů z reinvestování depozit. I přes zvýšení počtu zákazníků a jejich aktivit byly čisté poplatky a provize meziročně nižší o 1,5 %. Čistý zisk z finančních operací poklesl o 29,4 %. "To se čekalo, neboť srovnávací základna byla zvýšená silnou aktivitou klientů v oblasti zajišťování v loňském roce, v souvislosti s ukončením intervencí ČNB," poznamenala KB.

Čistý zisk náležející akcionářům KB bez jednorázových položek dosáhl 6,8 miliardy , což je -0,7  oproti první polovině roku 2017. Za druhé čtvrtletí pak čistý zisk náležející akcionářům meziročně stoupl o 3,8 procenta na 3,76 miliardy korun a překonal tak odhady trhu. Ten podle průzkumu Reuters čekal zisk 3,41 miliardy korun. Vklady klientů skupiny meziročně stouply o 4,6 procenta, zatímco klientské úvěry meziročně vzrostly o 4,2 procenta

Čisté úrokové výnosy dosáhly 5,44 miliard korun a překonaly tak odhad konsenzu, který činil 5,32 miliardy. Objem poskytnutých úvěrů se meziročně rozrostl o 4,2 %, zatímco čistá úroková marže poklesla z 2,18 % v prvním čtvrtletí na aktuálních 2,10 %.

 

(v mld Kč)

 

 

Q2/18

 

 

Q2/17

 

 

Odhad trhu

 

 

Čisté úrokové a podobné výnosy

 

 

5,44

 

 

5,20

 

 

5,32

 

 

Čistý příjem z poplatků a provizí

 

 

1,57

 

 

1,61

 

 

1,57

 

 

Čisté provozní výnosy

 

 

7,83

 

 

7,81

 

 

7,68

 

 

Čistý zisk

 

 

3,76

 

 

3,61

 

 

3,41

 

 

“Výsledky první poloviny byly podpořeny lepšími úrokovými výnosy a výborným výsledkem v oblasti nákladů rizika. Zvládli jsme navýšit objem úvěrů podnikatelským klientům, přestože tržní dynamika v tomto segmentu spíše zklamala. Tempo úvěrů na bydlení bylo před oznámením nových regulací centrální bankou stálé,” uvedl Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel KB.

"Kvalita úvěrového portfolia zůstala výborná díky příznivé fázi ekonomického cyklu. Dobrá disciplína klientů při splácení, spolu s úspěšným vymáhacím procesem KB umožnila mimořádnou situaci čistého rozpuštění opravných položek k úvěrům ve výši 0,4 miliardy ," uvádí ve zprávě KB.

Komerční banka také očekává, že v roce 2018 svým akcionářům vyplatí na dividendách 65 % konsolidovaného zisku.

KB zaznamenala několik jednorázových položek v první polovině letošního i loňského roku. V rámci meziročního srovnání výsledku šlo v prvním pololetí roku 2017 o přecenění a prodej budov centrály s pozitivním čistým dopadem ve výši 896 milionů . První pololetí 2018 naopak obsáhlo finalizaci kupní ceny za bývalý podíl KB ve společnosti Cataps s pozitivním čistým dopadem ve výši 82 milionů , vytvoření restrukturalizační rezervy s negativním čistým dopadem 238 milionů a rozpuštění rezervy na korporátní služby s čistým pozitivním dopadem ve výši 156 milionů . "Při započtení těchto jednorázových položek byl vykázaný čistý zisk náležející akcionářům KB meziročně nižší o 12,3 % na 6,8 miliardy ," upozornila Komerční banka.

Úvěry klientům se zvýšily o 4,2 % na 624,8 miliardy . Z toho úvěry na bydlení (poskytované společnostmi KB a Modrá pyramida) se zvýšily o 5,9 % a spotřebitelské úvěry (poskytované společnostmi KB a ESSOX) rostly o 5,8 %. Úvěry podnikům byly větší o 3,4 %. Vklady klientů stouply meziročně o 4,6 % na 806,6 miliardy . Objem aktiv klientů Skupiny KB v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění narostl o 5,5 % na 165,9 miliardy .

Pravidelné provozní náklady stouply o 1,7 % na 7,5 miliardy , v důsledku nárůstu personálních nákladů a odpisů, zatímco správní náklady byly meziročně nižší. Celkové vykázané provozní náklady, včetně jednorázových položek z letosního i minulého roku, slabě poklesly o 0,3 % na 7,6 miliardy .

Kapitálová přiměřenost dosahovala silných 18,1 %, přičemž podíl jádrového Tier 1 kapitálu na rizikově vážených aktivech dosahoval 17,5 %.

“Během druhého čtvrtletí jsme s programem KB Change upravili naše strategické směřování. Začali jsme s prvními organizačními změnami, které zlepší naší efektivitu a schopnost rychleji zavádět technologické inovace ve prospěch našich klientů. Právě jsme oslavili otevření nové budovy centrály v Praze-Stodůlkách, která vytváří prostor pro efektivní spolupráci týmů, plně soustředěných na řešení jednotlivých vyvíjejících se potřeb klientů. Ve zbytku roku pak mimo jiné ustavíme nové agilní týmy, otevřeme řadu „profi“ poboček pro podnikatele a představíme relevantní nové služby našim klientům,” komentuje dál v rámci výsledků šéf banky Juchelka.

 
 
 
 

Čtěte více:

Komerční bance ve druhém čtvrtletí zřejmě mírně klesl zisk, vyšší sazby ale mohly pomoci úrokové marži
01.08.2018 13:36
Česká bankovní trojka zveřejní své výsledky za druhé čtvrtletí ve čtvr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC