Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Dalším letošním zvýšením sazeb ČNB neskončí. Lira i libra pod tlakem

Rozbřesk: Dalším letošním zvýšením sazeb ČNB neskončí. Lira i libra pod tlakem

03.08.2018 9:12
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Česká národní banka na svém srpnovém zasedání podle očekávání zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu na 1,25 %. Jde už o třetí navýšení této úrokové sazby v letošním roce a zřejmě ne poslední. Současně s dvoutýdenní repo sazbou ČNB upravila i diskontní a lombardní sazbu na 0,25 %, respektive 2,25 %. Bankovní rada se tentokrát rozhodovala na základě nové prognózy, která na rozdíl od té poslední (květnové) vyznívá na krátkém horizontu razantněji, avšak v delším horizontu je méně radikální než ta minulá.

Pro zvýšení sazeb hlasovali všichni zúčastnění členové bankovní rady. Důvodem jsou nejen vyšší inflační tlaky v ekonomice, ale i koruna, která se výrazně odchýlila od očekávání ČNB. Centrální banka tak vlastně jen urychlila realizaci svých záměrů, které si původně schovávala pro rok 2019. Po trojím zvýšení sazeb v letošním roce ČNB počítá ještě s jedním navýšením úroků v letošním roce. Poté, co se koruna znovu vrátí k trendu posilování, prognóza počítá se stabilitou úrokových sazeb až do začátku roku 2020.

A to je možná tím největším překvapením z dílny centrální banky. ČNB sice urychlila zvyšování svých úrokových sazeb, avšak na horizontu 1,5 roku svůj výhled tříměsíčního PRIBORu přepsala opět směrem dolů. Zatímco v květnu předpokládala jeho nárůst na 2,1 %, nyní je to jen 1,8 %. Za poslední rok je to už přehodnocení o jeden procentní bod dolů, které vyplývá z přetrvávající víry v rychle posilující korunu. A to je možná právě tím kamenem úrazu, protože možná bez další podpory se koruna k prognózovaným 24,30 CZK/EUR vzhledem k existující spekulativní pozici sama od sebe hned tak nepohne.

A co čekáme my? Stejně jako ČNB věříme, že v letošním roce (nejspíše v listopadu) dojde ještě k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, nicméně tím centrální banka nejspíše ještě neskončí. Předpokládáme, že ČNB bude moci zvýšit svoji hlavní úrokovou sazbu v roce 2019 ještě 2x až na 2,00 % v závislosti na vývoji devizového kurzu. Rizikem je – vzhledem k omezenému potenciálu koruny a doposud příliš se neprojevujícím, nicméně existujícím inflačním tlakům – že ČNB bude postupovat v roce 2019 razantněji a své sazby zvýší 3x. Trhy nicméně prozatím nepočítají ani s růstem repo sazby na zmíněná 2 %.

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna na čtvrteční zasedání ČNB reagovala lehce negativně. Proč, když šly sazby vzhůru a guvernér Rusnok připustil, že se mohou brzy opět zvyšovat? Odpověď je v nové prognóze. ČNB pod tlakem reality (koruna byla oproti květnové prognóze ve 3Q cca o 4 % slabší) sice oslabila výhled na korunu, ale pouze v roce 2018. Cíl pro konec roku 2019 je stále 24,30. I proto se nijak dramaticky nemění výhled na sazby (v horizontu roku a půl). ČNB jen čeká, že letos půjdou sazby nahoru kvůli silnější koruně rychleji (než původně) a příští rok za ni znovu odvede práci koruna. Cíl pro sazby na konci 2019 zůstává v okolí 2 %, a to je pro korunu zklamání. I když asi ne tak velké, aby na koruně v letním línějším obchodování spustilo výraznější výprodej.

Zahraniční forex

Jednání britské BoE včera vedlo k zajímavé reakci britské libry. Zvýšení sazeb (o 25bps) a potvrzení relativně jestřábího tónu v doprovodném textu libra okamžitě ocenila posílením, ale komentář guvernéra Carneyho situaci změnil. Carney nepřišel s ničím úplně překvapivým, ale k výhledu dalšího růstu sazeb opakovaně zdůraznil, že půjde o pozvolný proces. Navíc upozornil na rizika brexitu, u něhož je banka připravena na jakýkoli scénář. Následoval pokles britských výnosů dluhopisů i libry.
Dramatickým výprodejem stále trpí turecká lira, která je zasažena americkými sankcemi na dva členy Erdoganovy vlády. Sankce mají za cíl to, aby Turecko propustilo zadržovaného amerického pastora. Liře se pak nelíbí možnost, že by spor měl dále eskalovat.
Eurodolar, který byl mimo jiné i růstem italských spreadů zatlačen k hranici 1,16, bude vyčkávat dnešní statistiky z trhu práce. Dají se očekávat další solidní čísla, přičemž dolaru by asi nejvíce pomohlo, kdyby zrychlilo tempo růstu mezd.

Ropa

Cena ropy se i na konci týdne drží poblíž 73 USD/barel, vyčkávající na významnější cenotvorné impulzy. Vcelku v klidu ji tak nechalo včera zveřejněné navýšení ruské produkce, která se jen v červenci zvedla o 150 tis. barelů denně, celkově na 11,21 mil. barelů denně. Rusko tak následuje Saúdskou Arábii, která těžbu - s ohledem na významnější volné produkční kapacity - navýšila dle dohody OPEC+ již o cca 700 tis. barelů denně.
Dnes pak čeká ropný trh na poslední zajímavé číslo tohoto týdne, kterým bude aktivita amerických těžařů. Ta naznačí, zdali přece jen nedochází ke zvolnění tempa růstu amerických břidlicářů v reakci na přetrvávající infrastrukturní problémy.

 
 
 

Čtěte více:

Summary: ING dobrými výsledky vzdoruje výprodejům, turbínové potíže Siemensu podněcují volání po divesticích
02.08.2018 15:15
ING Groep (Investiční tipy): 2Q18 ING pokračuje v nastoleném trendu a ...
Podivný den na akciových trzích
02.08.2018 17:05
Index pražské burzy dnes těsně neudržel hranici 1090 CZK, když propad...
Jan Bureš: Sázky na zisky koruny jsou přehnané, ČNB bude muset sazby zvyšovat o poznání rychleji
02.08.2018 17:54
Česká národní banka z mého pohledu spíše kosmeticky snížila odhad růst...
Akcie Apple přepsaly historii
02.08.2018 22:01
Dnešní hlavní investiční událostí byl bez pochyby počin, který se pove...
Světová poptávka po zlatě je nejnižší od roku 2009
03.08.2018 8:32
Světová poptávka po zlatě se v prvním pololetí snížila o šest procent ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data