Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trump kritizoval měnovou politiku Číny a EU

Trump kritizoval měnovou politiku Číny a EU

21.08.2018 8:10
Autor: ČTK

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s agenturou Reuters obvinil Evropskou unii a Čínu z měnových manipulací. Prohlásil rovněž, že se mu nelíbí ani záměr americké centrální banky Fed zvyšovat úrokové sazby. V rozhovoru se věnoval i sociálním sítím, ke kterým řekl, že je velmi nebezpečné, když společnosti jako Facebook či Twitter regulují obsah na svých platformách. Prezident hovořil také o Turecku a Íránu a o tom, že se velmi pravděpodobně opět setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Uvedl, že by zvážil odvolání protiruských sankcí, pokud by Moskva podnikla kroky ke spolupráci s USA na řešení krizí na Ukrajině či v Sýrii.

Fed by měl být podle Trumpa vstřícnější. "Nejsem nadšený ze zvyšování úrokových sazeb, ne, nejsem nadšený," řekl prezident. Dodal, že pokud v této politice bude Fed pokračovat, bude centrální banku kritizovat. To se ihned odrazilo poklesem dolarového indexu na burze.

Fed chce úrokové sazby letos zvýšit čtyřikrát, prozatím tak učinil v březnu a v červnu. Další zvýšení analytici očekávají v září.

Trump se v rozhovoru opět kriticky vyjádřil o měnové politice EU a Číny. Řekl, že Číňané manipulují s jüanem a Evropané s eurem. Dodal, že když USA uvalily cla na dovoz čínského zboží, Čína uměle snížila cenu své měny.

Pokud jde o vývoj obchodních jednání s Pekingem, příliš od vzájemných rozhovorů svolaných na tento týden do Washingtonu neočekává. Řekl také, že nemá žádný časová rámec na ukončení obchodního sporu.

O evropské měnové politice kriticky hovořil Trump v minulosti opakovaně. Trumpův obchodní poradce Peter Navarra například letos prohlásil, že Německo slabé euro využívá na úkor Spojených států. Německá kancléřka Angela Merkelová následně uvedla, že Berlín na měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB) nemá žádný vliv.

Na adresu Turecka Trump řekl, že mu nehodlá jakkoli ustupovat, aby se domohl propuštění amerického pastora Andrewa Brunsona, který v Turecku čelí obvinění z terorismu a špionáže. Dodal, že si nedělá starosti z toho, zda odvetní americké sankce proti Turecku poškodí evropskou ekonomiku.

"Myslím si, že je velmi smutné to, co Turecko dělá. Dělá strašnou chybu. Žádné ústupky nebudou," řekl.

Trump řekl, že se domníval, že s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem uzavřel dohodu, podle které Turecko propustí pastora výměnou za americkou pomoc s osvobozením turecké herečky Ebry Özkanové. Tu zadržel Izrael s obviněním, že pašovala peníze a materiál pro palestinské radikály z hnutí Hamás.

"Tu osobu jsem pro něj (Erdogana) získal. Očekávám od něj, že toho vskutku nevinného a skvělého muže, skvělého otce a skvělého křesťana pustí z Turecka," uvedl Trump. Özkanovou Izrael deportoval v polovině července. Židovský stát rovněž potvrdil, že o její propuštění Trump požádal. Ankara nicméně odmítá, že by s dohodou, o které se Trump zmiňuje, souhlasila.

Trump dále agentuře Reuters sdělil, že se s velkou pravděpodobností opět sejde s Kimem. Opět také obhajoval jejich společné červnové setkání v Singapuru, na kterém se Kim vyslovil pro jaderné odzbrojení, žádné termíny ale stanoveny nebyly.

"Zastavil jsem (severokorejské) jaderné testy, zastavil jsem (severokorejské) zkoušky balistických střel. Japonsko je nadšené. Co bude dál? Kdo to ví? Uvidíme, co se stane," dodal.

Trump tento měsíc řekl, že by se chtěl sejít s íránským prezidentem Hasanem Rúháním, pokud Íránci chtějí jednat o svém jaderném programu, nabídku ale Teherán odmítl. V komentáři nyní Trump prohlásil, že mu nezáleží, zda se s Rúháním setká.


Čtěte více:

Americké sankce přilévají do íránské ekonomiky ještě více agonie
16.08.2018 16:50
Dva roky trvalo vyjednat s Íránem jadernou dohodu. Jen pár tahů pera a...
Turecko prudce zvýšilo cla na dovoz amerického zboží. Hovoří o odvetě
15.08.2018 8:45
Turecko prudce zvýšilo cla na dovoz některého amerického zboží, včetně...
Trump navrhuje konec čtvrtletního zveřejňování firemních výsledků
20.08.2018 8:40
Americký prezident Donald Trump vyzval Komisi pro cenné papíry a burzy...

Váš názor
  • Otázka je
    21.08.2018 11:58

    co je ve prospěch lidí obecně, bez nějakého "národa", což je jen koncept
    Bob
Aktuální komentáře
08.08.2025
9:05Rozbřesk: Koruna v reakci na ČNB prolomila úroveň 24,50 EUR/CZK
8:48CSG zamíří na burzu, Trump dosadil do Fedu svého ekonomického poradce a Tesla ruší projekt Dojo. Evropské futures jsou v zeleném  
7:40Podporou jsou ceny elektřiny, distribuce i prodej, říká po zlepšení výhledu ČEZ Martin Novák
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  
18:24CSG údajně zvažuje vstup na burzu. Hlavním trhem Amsterdam, duální listing v Praze?  
17:43Lyft zveřejnil rekordní výsledky, nyní expanduje do Evropy  
17:01Globální nerovnováhy si zřejmě už zaslouží své jméno
16:01ČNB překvapila jestřábí prognózou
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
14:14ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:31Dobré výsledky Eli Lilly zastínila slabší účinnost nové pilulky proti obezitě. Akcie prudce padají
11:50Pohled analytika na ČEZ: Smíšené výsledky, pozitivní revize výhledu. Podstatná část fundamentů je již v ceně  
10:50Duolingo denně používá už 48 milionů lidí. Výsledky i výhled posílají akcie o 20 % výše  
10:50Koruna před zasedáním ČNB posiluje, akcie se drží pozitivního směru  
10:01Skupina ČSOB v 1. pololetí: Nárůst hypoték, investic i aktivních klientů
10:01Červnový maloobchod potvrdil solidní kondici spotřebitelů
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2025
8:52Rozbřesk: ČNB dnes sazby nezmění, důležitá bude rétorika
8:43Trump oznámil stoprocentní cla na čipy, v Česku a Británii rozhodují centrální banky o sazbách  
7:55Začala platit nová americká cla vůči desítkám zemí. Trump si slibuje stovky miliard dolarů i investice

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (06/25 Q2)
Skechers USA Inc (06/25 Q2)
Tempus AI Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Trump Media & Technology Group Corp (06/25 Q2)
10:00CZ - Nezaměstnanost