Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké sankce přilévají do íránské ekonomiky ještě více agonie

Americké sankce přilévají do íránské ekonomiky ještě více agonie

16.08.2018 16:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Dva roky trvalo vyjednat s Íránem jadernou dohodu. Jen pár tahů pera a byla pryč. Americký prezident Donald Trump 6. srpna podepsal příkaz obnovující sankce, mimo jiné, vůči íránskému automobilovému průmysl, obchodu se zlatem a přístupu k dolaru. Prezident tak dodržel svůj slib odstoupit od dohody, která se podepsala v roce 2015 a která Íránu poskytla úlevy výměnou za omezení jeho jaderného programu. Sankce budou bolet. Jestli ale něčeho dosáhnou, to už je sporné.

Navzdory jeho předvolebním slibům nemůže Trump smlouvu prostě „roztrhat“. Má dalších pět signatářů: Británii, Francii, Německo, Rusko a Čínu. Všichni říkají, že funguje. A to podporuje i hodnocení Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která dohlíží na to, že Írán dohodu dodržuje.

Ve snaze dohodu zachovat, dala Evropská unie evropským firmám pokyn, aby sankce nedodržovaly a dovolila jim se soudit, aby se zotavily ze ztrát z chování Ameriky. Ale jen málokdo si myslí, že tzv. „blokování“ bude fungovat. Firmy berou vážně Tumpovy hrozby, že kdokoliv bude obchodovat s Íránem, nebude smět obchodovat s Amerikou. Total, francouzský energetický gigant, téměř s jistotou odstupuje od dohody za 2 miliardy dolarů na rozvoj největšího světového pole zemního plynu Jižní Pars. Airbus asi zastaví plánovanou dodávku 100 letadel pro přepravu osob. Americké firmy, jako Boeing, který přišel o kontrakt za 20 miliard dolarů, jsou už ze hry venku.

Hrozící sankce a očekávaný únik kapitálu už několik měsíců zhoršují měnovou krizi v Íránu. Loni v létě vynášel dolar na černém trhu asi 38 000 riálů (oficiální sazba už je dlouho mimo realitu). Od té doby riál ztratil více než 60 % své hodnoty a nachází se na rekordních minimech. Ceny některých základních potravin vzrostly až o polovinu.

Ve snaze najít obětního beránka vyhodil prezident Hasan Ruhání guvernéra centrální banky a jeho zástupce, který dohlížel na směnný kurz. Ahmed Araghchi, onen zástupce, který tam pracoval sotva rok, je synovcem náměstka ministra zahraničí. Jeho chaotický úřad je příkladem protěžování příbuzných, který zamořuje Írán. Ten se umisťuje ve spodních příčkách indexu vnímání korupce Transparency International. Ruhání se snažil udělat ze zatýkání zkorumpovaných podnikatelů a politiků show. Desítky bankéřů byly zavřeny za riskantní půjčky.

Perská impéria

Problémy Íránu jsou ale mnohem hlubší než jen pár nepoctivých úředníků. Značnou část ekonomiky ovládají movité polostátní podniky. Tak například Astan Quds Razavi, charitativní fond, neboli bonjád, v severovýchodním městě Mašhad. Byl založen v 16. století na údržbu chrámu vysoce váženého imáma. Dnes má již přízemnější starosti – doly, ropnou společnost a dokonce i pojišťovnu. Podle svých vlastních odhadů ovládá 41 % půdy v Mašhadu. Tento bonjád sedí na rozsáhlém majetku, a to osvobozeném od daní. Jeden teheránský trustový fond údajně disponuje asi 13 miliardami dolarů v aktivech, tedy dvojnásobkem toho, co má vatikánská banka.

Každá odnož státu má své vlastní ekonomické impérium. Pod Teheránem kopou dělníci sedmou linku městského metra. Hlavní dodavatel, Sepasad, je pod americkými sankcemi. Americké ministerstvo financí tvrdí, že jej řídí Íránské revoluční gardy (IRGC). Většinu tunelování převzala společnost Hara, která je údajně také řízená gardami (IRGC). Pokud tyto firmy potřebují stavební materiál, mohou se obrátit na další společnost propojenou s IRGC, která vyrábí cement a ocel. Stát a bonjárdy ovládají i 40 % íránských soukromých bank, mnoho z nich podkapitalizovaných.

Sankce na íránskou ropu se blíží

Ruhání výhody jaderné dohody přecenil, když sliboval příliv nových investic. I předtím, než se úřadu chopil Trump, byly zahraniční firmy ohledně podnikání v Íránu nervózní. Je těžké soupeřit s vertikálně integrovaným impériem vedeným duchovními nebo IRGC. Íránci už tak byli stagnující ekonomikou frustrovaní. Teď to bude ještě horší. Zvlášť v listopadu, kdy Amerika znovu uvalí sankce na íránský ropný průmysl. Trumpův předchůdce, Barack Obama, udělal v partnerství se spojenci to samé a objem íránské ropy klesl mezi lety 2011 a 2014 o 58 %.

Trump se vyjádřil, že chce lepší smlouvu. Takovou, která omezí íránský program balistických střel a nevyprší za deset let. Těžko říct, jak toho chce dosáhnout. Místo aby spolupracoval se spojenci, tak jimi pohrdá. Jeho fantaskním cílem je stáhnout vývoz íránské ropy, který se současně nachází na 2,5 milionu barelů za den, na nulu. Ale Indie už hledá alternativní způsoby platby, aby si udržela alespoň něco z jejích 768 000 barelů tekoucích denně z Íránu. Turecko řeklo, že se sankcemi řídit nebude. A Čína, která kupuje čtvrtinu íránské ropy, bude s potěšením kazit hru. CNPC, čínský státní energetický kolos, údajně nabídl převzít podíl Totalu na polích v Jižním Parsu.

Touha po změně režimu

Prezident se nabídl, že se s íránskými lídry setká, možná v naději na reprízu svého summitu se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Írán nechává tato myšlenka naprosto chladným. Administrativa tak soustředila své naděje na protesty, které v zemi bouří. Každý den se objeví skupinky stěžující si na ekonomiku. „Rádi bychom viděli změnu v chování režimu a myslím si, že Íránci chtějí to samé,“ řekl americký úředník.

V tomto směru jsou si Bílý dům a IRGC překvapivě zajedno. Vůdci gard o protestech hovoří jako o „vážnějších než jsou hrozby ze zahraničí“. Ale ačkoliv jsou vytrvalí, protesty jsou malé a nemají vedení. Írán nemá žádnou ucelenou opozici, se kterou by mohl režimu odporovat.

Na začátku léta se ocitli obyvatelé v provincii Chorramšahr bez vody. Vláda protestující zavřela a pak poslala gardy, aby postavily devadesátikilometrové vodovodní potrubí. To byl příklad za všechno. Ruhání doufal, že oslabí vliv IRGC jak v politice, tak v podnikání. Neuspěl. Jeho relativně mírná vláda teď bude muset spolupracovat se zarytými konzervativci. Írán tak nebude přístupnější Západním zájmům, ani vstřícnější vůči vlastním lidem. Trump možná i dosáhne změny v chování režimu, ale ne té, kterou chce.

Zdroj: The Economist

 
 
 

Čtěte více:

Víkendář: Americké globální pokrytectví nebere konce ani za Trumpa
12.05.2018 9:31
Američtí vůdci rádi vykreslují Spojené státy jako příklad etického cho...
Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
19.05.2018 14:37
Bývalý ředitel americké CIA Michael Hayden v rozhovoru pro německý Der...
Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
21.05.2018 16:04
Dohoda s Íránem podle nového amerického ministra zahraničí představuje...
Víkendář: Co ukazuje cesta po Iránu o skutečných důsledcích americké politiky
03.06.2018 9:24
„Právě jsem se vrátil z osmidenní cesty do Íránu. Předtím, než jsem do...
Technická analýza: Medvědy na ropě vyvažují býci
08.08.2018 12:04
Obchodníci s ropou měli v úvodu týdne obavy převážně z medvědích fakto...
IEA: Klid na trhu s ropou kvůli protiíránským sankcím nevydrží
10.08.2018 11:52
Světový trh s ropou vstoupil do krátkého období klidu, který ale kvůli...

Váš názor
 • Klasická zápaďácká křivárna.
  17.08.2018 6:58

  No další z ukázek zápaďácké křivárny...nejprve něco podepsat a po dvou letech to jednostranně vypovědět. Jak typické pro zápaďácké chování. Západu nemůžeš věřit ani pozdrav...křiváci budou křivákama vždy...!!!
  Pátek
 • Zloděějny
  16.08.2018 19:02

  Tunely rodinných klanů,Rusko,stejné jako Turecko,Irán.Prostě neposíllat tam prachy a paní Merkelovou postavit před soud za to,že tam naše prachy z daní,úroky z vkladů,posílá a všechny okrádá.
  mc
Aktuální komentáře
07.02.2023
21:43Fed svou rétoriku i přes silný trh práce nemění  
20:34Analytik k výsledkům KB: Rekordní celoroční zisk nad 17 mld. Kč a dividenda 60 Kč  
17:47Akciový „trojcyklus“ a jeho další vývoj
17:05Investoři vyčkávají na další podrobnosti od předsedy Fedu  
16:56Komentář analytika: BNP Paribas rostlo komerční bankovnictví, překvapila investiční divize  
16:17WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Valuace office a retail podfondu k 31/12/2022
15:50Komentář analytika: Stavidla buybacků BP zůstávají otevřená  
15:16Carvana letos posiluje o více než 90 %, ale je stále „hodně složitá“
14:32Jak se vyznat v certifikátech a správně je využívat? Webinář na téma turbocertifikáty nebo warranty s makléřem Františkem Kronusem 16. 2. v 15:00
14:05EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu, EPH 4,50/25
13:35Současná rally na akciích je past na medvědím trhu, varuje stratég z JP Morgan
12:23Evropské trhy mírně rostou, američtí centrální bankéři se snaží zkrotit trh  
11:36Průmyslová výroba v Německu se v prosinci snížila o 3,1 procenta
11:27Vývoj americké ekonomiky v letošním roce a co s ní udělá otevírání té čínské
11:00Největší banka v eurozóně BNP zaostala ziskem za očekáváním, ale plánuje zpětný odkup akcií za 5 miliard eur
9:58Jan Bureš: Další slabý maloobchod - spotřeba táhla HDP dolů o něco výrazněji
9:47Maloobchodní tržby v prosinci opět zklamaly, prodej potravin klesl nejcitelněji od 2001
9:22Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 4. čtvrtletí. Komerční banka již zítra, ČEZ v březnu
9:10Rozbřesk: Smíšené vyhlídky tuzemského průmyslu. K silnému dolaru mírně ztrácí koruna
9:04Ropná BP loni více než zdvojnásobila zisk. Růst cen fosilních paliv táhne vzhůru invaze na Ukrajinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BNP Paribas SA (12/22 Q4, Bef-mkt)
Carlyle Group Inc/The (12/22 Q4, Bef-mkt)
Enphase Energy Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Fortinet Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Illumina Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
KKR & Co Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
Royal Caribbean Cruises Ltd (12/22 Q4, Bef-mkt)
6:30Siemens Energy AG (12/22 Q1)
8:00BP PLC (12/22 Q4)
8:00Carlsberg AS (12/22 Q4)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
12:00Linde PLC (12/22 Q4)
13:30Hertz Global Holdings Inc (12/22 Q4)
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD
22:05VF Corp (12/22 Q3)
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (12/22 Q4)