Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruská konkurence Tesly je k smíchu a zároveň k zamyšlení

Ruská konkurence Tesly je k smíchu a zároveň k zamyšlení

04.09.2018 12:42
Autor: Redakce, Patria.cz

„Je jednoduché smát se podivnému prototypu elektromobilu, který představil ruský koncern Kalašnikov s tím, že má jít o konkurenci Tesly. Ovšem za tím vším je vážnější příběh této společnosti, která vyrábí známé samopaly,“ píše na stránkách Bloombergu Leonid Bershidsky.

Prototyp elektromobilu stojí na vozech, které Kalašnikov vyráběl mezi lety 1973–1997 a „firma se pravděpodobně ani nepokusí rozjet jeho masovou výrobu“. Podle Bershidskyho jde totiž o další pokus upoutat pozornost a poukázat na její odklon od výroby zbraní. Firma přitom již nyní prodává elektrické motocykly a čtyřkolky a nedávno podepsala předběžnou dohodu o jejich dodávce do Spojených arabských emirátů.

V roce 2013 koupili tehdy prodělečný Kalašnikov dva podnikatelé: Andrej Bokarev a Alexej Krivoručko. Ten v roce 2016 pro Forbes uvedl, že „lidé tam něco vyráběli, ale ani nevěděli proč“. Firma má globálně známou značku, ale její exporty byly slabé. Známé zbraně AK jsou totiž „vyráběny po celém světě, a to bez licence“. Ruská armáda pak společnosti podle Bershidskyho nedůvěřovala a zrušila významné kontrakty. „Demotivovaní zaměstnanci dostávali nízké mzdy, inženýři navrhovali nové produkty, ale výroba o ně nejevila zájem, protože neexistoval žádný marketing a aktivní prodej. Byl to podnik sovětského typu implementovaný do dvacátého prvního století,“ tvrdí Bershidsky.

Krivoručko se to vše pokusil změnit, osekal náklady, přijal lidi do marketingu a návrhy nových výrobků dostal do výroby. K tomu začal kupovat menší společnosti včetně výrobců dronů a armádních člunů. Na Kalašnikov ale dolehly americké sankce z roku 2014 a ztratil lukrativní americký trh se zbraněmi. Ten přitom představoval 70 % jeho obratu z prodeje střelných zbraní. I přesto firma v roce 2015 vykázala po dlouhé době zisky.

Myšlenka, že by takováto společnost mohla konkurovat Tesle, je přirozeně k smíchu. Její marketingová strategie ale otáčí pozornost zákazníků k jejím produktům a ukazuje, že jde o flexibilní soukromý podnik, který se zbavil staré závislosti na státu. V ekonomice, kde dominují giganti jako Rostech, je takový čin modelem pro další soukromé společnosti, míní Bershidsky.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Deutsche Post prodává elektromobily už i do Británie. Britové jim ale moc nerozumějí
08.07.2018 16:25
Německá společnost StreetScooter GmbH, ovládaná společností Deutsche P...
Lithium-iontové baterie na silné poptávkové vlně
24.08.2018 6:31
Využití lithium-iontových baterií v automobilovém průmyslu vzroste do ...
Čína chce posunout elektromobily za hranice současných představ
22.08.2018 6:47
Financial Times si všímají čínské společnosti Nio, která by ráda uvedl...
S akciemi Tesly se bude veřejně obchodovat i nadále
27.08.2018 8:26
Americký výrobce elektromobilů Tesla zůstává veřejně obchodovanou firm...

Váš názor
  • Jako vždycky - 100 let za opicemi
    04.09.2018 13:14

    Už vidím jak náš pan prezident letí se skupinou podnikatelů uzavírat smlouvy, jako ty s Čínou. Jen doufejme že ještě nevyplatil zálohu jako v Kyrgystánu za ty hydroelektrárny nebo že už našli v Číně toho prezidentova poradce i s našimi penězi. Myslím že by se ted' hodily na ty slíbené zvýšené platy státních ouředníků. Mělo by se vyhlásit referendum jestli si to i neúředníci přejí.
    medvedvsechnosned.
    • Re: Jako vždycky - 100 let za opicemi
      04.09.2018 14:56

      Nevím, kdo je 100 let za opicemi...ale Kalašnikov určitě ne e... Podívej se někde na prezentace jejich zbraní na některém veletrhu (viz Army 2018)...a uvidíš, že 100 let za nimi jsme my...s našimi špuntovkami (celé NATO)...se kterými se vlastně nikde nebojuje...neboť jsou drahé, složité, do války se nehodící..možná tak na občas nějakou tu přehlídku...a TTD jsou značně za ruskými...ve všem... A nežli tu budeš něco žvanit...tak mi vypiš země a konflikty, kde se s těmi západními střepy bojuje...
      Úterý
      •  
        05.09.2018 17:06

        A co takto citaci? Jinak to lze považovat tak akorát za vaše zbožné přání :-)
        David
      • Joooo-ruskaja těchníka už si čet ?
        04.09.2018 18:43

        "...Trhlina v plášti kosmické lodi Sojuz, kterou z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) minulý týden unikal vzduch do volného vesmíru, nebyla způsobena zvenku, nýbrž zevnitř. Pravděpodobně ji nedopatřením způsobil dělník při montáži ještě na Zemi...." Pamatuješ jak jsi tady nedávno psal že nebýt Rusů tak se Amici ani nedostanou ke své ISS a pomřou hlady. Tak co je tohle, nebo jak museli v květnu při přehlídce odtahovat porouchaný tank ?
        Major ...
        • Re: Joooo-ruskaja těchníka už si čet ?
          06.09.2018 10:07

          To bylo hodně pod pás. Havárie Challengeru se sedmi mrtvými astronauty zavinilo gumové těsnění,které při nízkých teplotách netěsnilo. O této chybě mnozí technici vedení NASA upozorňovalo, avšak NASA to ignorovala. Z politických důvodů - chtěli mít na oběžné dráze učitelku. Tedy šlendrián je všude v Rusku i v USA, bohužel. Viz. např.: http://www.kosmonautix.cz/2015/08/top-5-faily-a-chyby-v-kosmonautice/
          trumf
        • Re: Joooo-ruskaja těchníka už si čet ?
          05.09.2018 8:46

          No nevím, jestli jsem to byl já, kdo to sem psal...ale pravda to je... Amíci umí do kosmu tahat tak leda pytle brambor, neboli jsou na úrovní sputniku z 50.let...:-)))...nebo mi napiš, kdy za posledních 7 let vyvezli živého člověka do vesmíru...chytrolíne...:-)) A k tomu tanku...stačí se podívat pouze na přesuny amerických kolon po našich silnicích...vždy jim kiksne několik vozidel i na silnicích...nedej bože, kdyby vyjeli do ruského bahníčka a mrazu...můůůhehehe...Ty americká techniko...:-))))
          Středa
          •  
            06.09.2018 9:09

            To možná jo, ale budoucnost je tady: https://www.youtube.com/watch?v=A0FZIwabctw
            David Kovář
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data