Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko chce skupovat své dluhopisy. A udělalo by dobře

Rusko chce skupovat své dluhopisy. A udělalo by dobře

13.9.2018 16:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Rusko je podle svého ministerstva financí připraveno skupovat svůj vlastní dluh v případě, že na jeho dluhopisy dolehnou americké sankce nebo se výrazně zvýší volatilita na trhu. Podle komentátora Bloombergu Leonida Bershidskyho tento nápad dává smysl v případě, že by zahraniční investoři byli vnímáni jako zdroj nestability. A podle jeho názoru to je přesně ten způsob, jak by mělo Putinovo Rusko odkupy vnímat.

Bershidsky poukazuje na analýzu banky UniCredit, která tvrdí, že u některých rozvíjejících se ekonomik panuje vysoká korelace mezi výší dluhu vlastněného zahraničními investory a pohyby měnového kurzu. Konkrétně prý platí, že 1% růst podílu dluhopisů držených zahraničními subjekty vede k 0,47% posílení měnového kurzu v Maďarsku, k 0,8% posílení v Indonésii a Mexiku a 1,4% posílení v Turecku.

V Rusku klesl podíl zahraničních investorů od počátku roku do července o 10 % a rubl doposud oslabil asi o 16 %. Podobný směr vývoje vidíme v Turecku, v Mexiku naopak podíl zahraničních investorů roste a měnový kurz mírně posiluje. Jedním z důvodů měnové nákazy na rozvíjejících se trzích je utahování americké měnové politiky, která zvedá sazby v USA a tudíž láká kapitál do této země. Investoři také ztrácejí chuť na rizikovější aktiva včetně těch z rozvíjejících se zemí.

Zahraniční investoři tedy mohou zvedat měnový kurz a poskytovat kapitál, jsou ale vrtkaví a mohou zmizet při první známce problémů. Podle Beshidskyho „nacionalistické vlády“ v Maďarsku a Polsku už dlouho vnímají velký objem dluhu držený v rukou zahraničních investorů jako hrozbu. Pro ně jde o známku ztráty suverenity a závislosti na vnějším světě. Jenže zkušenosti ukazují, že problémy vznikají až ve chvíli, kdy se daná země dá pochybnou ekonomickou cestou. Příkladem je současný vývoj v Turecku či Brazílii. Přesněji řečeno, dluhopisy v rukou zahraničních investorů představují hrozbu ve chvíli, kdy v čele země stojí například Erdogan, kterého zajímá hlavně rozšiřování jeho vlastní moci.

Pro Rusko budou zahraniční investoři přínosem pouze v případě, když tato země vyřeší své spory s USA. Jelikož dosažení tohoto cíle se zdá být každým dnem vzdálenější, odkupy vlastních dluhopisů od zahraničních investorů jsou skutečně tím krokem, který by měl vést k větší kurzové stabilitě. A také k posílení toho druhu národní suverenity, po které na východě Evropy tak strašně touží, tvrdí Bershidsky.

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

Medveděv: Sankce bude Rusko považovat za vyhlášení obchodní války
10.8.2018 8:36
Jakékoli sankce USA, které se dotknou ruských bankovních operací nebo ...
Rusko se chce zbavovat amerických dluhopisů a vyhýbat se dolaru
13.8.2018 8:29
Rusko se chce zbavovat amerických státních dluhopisů a při mezinárodní...
Rusko a Čína se společně otáčí proti USA
12.9.2018 14:35
Pokud ruský prezident Vladimir Putin dlouhodobě uznává některého ameri...

Váš názor
 • sirotky neberem
  15.9.2018 16:39

  Premiér Andrej Babiš odmítl návrh, aby Česko přijalo padesát nezletilých syrských sirotků. Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/andrej-babis-rozhovor-uprchlici-nechce-syrske-sirotky-v-ceske-republice-14f-/domaci.aspx?c=A180915_132056_domaci_lre Pitomio musí být ouplně říčnej, že mu estébák fušuje do řemesla...
  STX
  • Re: sirotky neberem
   19.9.2018 14:16

   Dá se vůbec nějakým způsobem slušně uživit na burze?
   Valach74
   •  
    20.9.2018 12:54

    Ano dá, já si vydělávám na burze už od střední školy, ale než začnete, tak to chce hodně prostudovat, aby vás neodradil prvotní neúspěch.
    Petrtrnas
    •  
     21.9.2018 10:48

     A kde bych mohl sehnat relevantní informace o obchodování na burze?
     Valach74
     •  
      22.9.2018 17:10

      Já jsem čerpal informace z internetu, knížek a nejvíc mi dalo návštěva semináře v Praze o obchodování na burze, který pořádala společnost https://www.fxstreet.cz/odborne-kurzy.html
      Petrtrnas1
  • Re: sirotky neberem
   15.9.2018 20:49

   Ber to jako tanečky premiéra před volbami. Že ANO dokáže vykrádat program ostatních stran a hnutí je zřejmé.
   medvedvsechnosned
   •  
    15.9.2018 21:08

    Ještě, že tu máme nadčlověka, který nám blbcům vše vysvětlí, mimochodem bývalého Burešova zastánce
    Velkamedvědice
    •  
     15.9.2018 21:26

     Respektuji ANO, jako vítěze voleb. To však neznamená, že s ním musím být v absolutním souladu.
     medvedvsechnosned
 • Lidi nebuďte k sobě nenávistní
  14.9.2018 15:38

  a važte si své vlasti. Brzy oslavíme 100 výročí jejího vzniku. Žádné Rusko, žádné USA či Čína nebo evropský superstát. Ale Česko na prvním místě. Vlast jsme takto zdědili po svých předcích a jsme povinni ji uchovat pro další generace.
  medvedvsechnosned
  • Re: Lidi nebuďte k sobě nenávistní
   15.9.2018 0:10

   Prosazováním sobeckého vidění světa ničemu dobrému neprospějete. Žijeme v reálném světě. A to například znamená, že 83% našeho zahraničního obchodu realizujeme se zeměmi EU. Proto potřebujeme být členy EU a potřebujeme se s nimi neustále domlouvat na společné budoucnosti. Žádnou jinou lepší alternativu prostě nelze z principu vymyslet.
   stanislav.hrouzek
   • stanislav.hrouzek
    15.9.2018 9:03

    Tohle ovšem nelze lidem nařizovat. Úkolem je o tom lidi přesvědčit.
    medvedvsechnosned
    • Re: stanislav.hrouzek
     15.9.2018 12:01

     Inteligentni lidé chápou, kde Česko leží, hlupákům a kolaborantům je to jedno.
     Velkamedvědice
     •  
      15.9.2018 14:43

      Poloha jakékoli země nesmí znamenat ztrátu její suverenity.
      medvedvsechnosned
      •  
       15.9.2018 15:27

       Proti nemá cenu diskutovat ze slizkým kolsborantem majícím plnou hubu vlastectví. Kladický úhybný manévr a podstrkování čehosi, co já ani kolega neřekl nacionalisto.
       Velkamedvědice
       •  
        15.9.2018 20:39

        Koukám, že už ti otrnulo. tak se asi na chvilku vrátím do diskuse. Ten medvěd, co všechnu moudrost sněd, asi nemá za manželku velkou medvědici. Jinak by jí vykázal její místo.
        kompi
        •  
         15.9.2018 21:09

         Ty mě už urazit nemůžeš. Ulev si. Zklamal si mě na celé čáře.
         Velkamedvědice
       •  
        15.9.2018 20:10

        Klidně můžeš rozporovat moje tvrzení, že poloha jakékoli země nesmí pro ni znamenat ztrátu suverenity.
        medvedvsechnosned
        •  
         15.9.2018 22:53

         To nikdy nikdo netvrdil při pochopení, že každá dohoda je složena z kompromisu. TVůj svět sou migranti. Letos jich při přechodu odchytili 30. Nutnost ochrany Schengenu, třídění vně, oitsky prstu, proč ne
         Velkamedvědice
         • Kompromis neumí učinit s EU
          17.9.2018 11:19

          ani americký prezident Trump. K celní otázce s EU doslova řekl: „EU je téměř tak špatná jako, Čína, jenom menší.“
          medvedvsechnosned
          • Re: Kompromis neumí učinit s EU
           21.9.2018 11:13

           Kolotočář Trum je Tvůj vzor, ne můj, včetně vyvyšování národa na úkor druhých
           Velkamedvědice
           •  
            21.9.2018 11:36

            Trump není mým vzorem. Mám k němu také mnoho výhrad. Jako vítěze amerických voleb jej však respektuji a mohu si jej vážit proto, jak bojuje proti světovému globalismu, jaký je to vlastenec a že nezačal za dobu svého prezidentování žádnou novou válku na cizím území.
            medvedvsechnosned
            •  
             21.9.2018 11:46

             A Brusel začíná denně
             Velkamedvědice
             •  
              21.9.2018 12:06

              Globalistická politika elit v Bruselu rozdělila země EU. Rozdělila dokonce i obyvatele jednotlivých členů EU. EU se nedokáže domluvit mezi sebou jako celek. Příští rok budou volby do Evropského parlamentu. A to bude potom mazec, až promluví tichá většina obyvatel zemí EU.
              medvedvsechnosned
              •  
               21.9.2018 15:01

               Klasická odočka, řeč byla o válce. Jinak s úsměvem kvituji, že jako správný narcista ses pasoval do role jakési tiché většiny. Moc teda tichý nejseš, zahlcuješ všechna vlákna
               Velkamedvědice
               •  
                21.9.2018 21:02

                O jaké válce píšeš? Že za Trumpa USA žádnou novou zemi vojensky nenapadli je zřejmé. Nebo se snad mýlím?
                medvedvsechnosned
    • stanislav.hrouzek
     15.9.2018 10:12

     Shodneme se jistě na tom, že EU poměrně hodně rozděluje mimo jiné také migrace. Elity EU prosazují multikulturní společnost a nástrojem k tomu mají být uprchlické kvóty, Dubliny v různých verzích a nezabezpečené vnější hranice schengenu. Na to se nabalují pašeráci migrantů nejčastěji přes Středozemní moře. Vidíte tu realitu? A právě to je jedna z mnoha oblastí onoho nařizování z Bruselu. Myslíte Stanislave, že takto někdo přesvědčí stovky milionů obyvatel EU o správnosti tohoto projektu? Co myslíte, že stojí za brexitem? Co myslíte, že stojí za výsledky posledních voleb v Maďarsku, Polsku, ČR, Rakousku, Itálii, Německu, Švédsku apod.? Je to o nedostatečném přesvědčení a důvěře voličů. A kdo jiný je má přesvědčit, než zastánci velkého evropského superstátu?
     medvedvsechnosned
     • Re: stanislav.hrouzek
      15.9.2018 13:18

      O přijímání migrantů rozhodují vlády jednotlivých států. Vlády - elity jsou voleny voliči jednotlivých států. V tebou zmiňovaném Švédsku dostala strana vymezující se proti migraci, ale spíše proti nepovedenému začleňování, bratru 17%. Tj. 17 voličů ze 100. Je to hodně? Je to málo? Já nevím. Má švédský volič větší nadhled nebo je naivní? To ukáže budoucnost. Trpí švédský volič nějakou podivnou servilitou k Bruselu. Asi nikolivěk. Mimochodem, co se týče Brexitu, britskému voliči vadil více "polský instalatér" než pakistánský večerkář.
      STX
      •  
       15.9.2018 14:55

       1. A proč se kvóty řeší až u soudu, když nejsou povinné? https://www.info.cz/svet/povinne-kvoty-na-migranty-u-soudu-unii-kvuli-nim-zalovaly-slovensko-a-madarsko-9252.html . 2. Já jsem Evropskou komisi nevolil. Ty snad ano? 3. 17% jestli je málo či hodně je věcí názoru. Fakt je ten, že trend je posilování. 4. Já se voličů v Británii neptal, co jim na EU vadí. Výsledek je však faktem.
       medvedvsechnosned
       •  
        15.9.2018 15:50

        a vládu volis kolaborante?
        Velkamedvědice
        •  
         15.9.2018 20:11

         Co má společného naše vláda s Evropskou komisí?
         medvedvsechnosned
Aktuální komentáře
19.1.2019
8:34Víkendář: Zlodějna na kryptoměnách vynáší vysoké zisky
18.1.2019
22:08Dialog mezi velmocemi pomáhá akciím, Tesla naopak trpí
18:01Scénář následujících 10 let: Americké akcie v pozadí, nejlepší EM trhy. A další katarze
17:42Summary: Výsledky Schlumbergeru pouze mírně pozitivní, trhům to ale bohatě stačí
17:04Vstřícná Čína, trpělivý Fed, dobrá data. Akciím se stále daří, k tomu posiluje dolar  
16:55Křetínský prý dokončuje podmínky financování akvizice Metra
16:38Pražské burze vládly Moneta, Erste i VIG. Ve světě je pod tlakem Tesla, ale i Netflix
16:36Marek Trúchly: Index S&P 500 by mohl dál růst (video)
16:26Technická analýza: Jestřábí výroky daly signál k nákupu koruny
15:41Ropný trh v roce 2019: OPEC+ vyráží do boje  
15:38Australan upozornil na dosud patrně největší únik e-mailů a hesel
15:17Bouřlivé týdny Netflixu vystřídá nová kapitola pro byznys, komentuje analytik výsledky  
14:29Perly týdne: „Prodejní“ rally, GE apokalypsa a u nás levnější data
13:25Velký regulatorní experiment je tu už rok a tlak na menší makléře sílí
12:59CME (-0,5 %) zrušila prodej aktiv ve Slovinsku + komentář analytika
12:18Tesla (-7,6 %): Malý zisk se asi ještě sníží, budeme propouštět
12:15Vedení Monety bude jednat o změně podmínek transakce s PPF
12:07Italská vláda schválila nepodmíněný příjem a nižší důchodový věk
11:50Petr Dufek: Ceny bytů stále vyšší
11:19Oldřich Dědek: ČNB nemá důvod výrazně manipulovat měnovou politikou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data