Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Philip Morris ČR zvýšil zisk i tržby, podíl na trhu s cigaretami má ale menší

Philip Morris ČR zvýšil zisk i tržby, podíl na trhu s cigaretami má ale menší

25.09.2018 8:27, aktualizováno: 25.9. 8:38
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Výrobce cigaret Philip Morris ČR oznámil za první pololetí konsolidovaný čistý zisk 1,75 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 6,2 %. Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH se zvýšily meziročně o 11,2 % na 6,42 miliardy korun, respektive o 12,6 procenta po vyloučení vlivu směnného kurzu.

Společnost v dnešním prohlášení uvedla, že tržby se zvýšily zejména v důsledku uvedení na trh bezdýmných tabákových výrobků HEETS a zařízení IQOS v červenci 2017 a příznivého vývoje cen v České republice a na Slovensku, který odráží firemní zvýšení prodejních cen v tomto a loňském roce.

Firma začala loni distribuovat v ČR a na Slovensku výrobky iQOS, v nichž se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák jen zahřívá. Úroveň škodlivých a potenciálně škodlivých látek je podle společnosti v těchto produktech o 90 až 95 procent nižší. Od uvedení iQOS na český trh v červenci 2017 zaregistrovala téměř 130.000 uživatelů. Na Slovensku, kde se výrobek začal prodávat o měsíc později, jich je téměř 70.000.

Společnost dnes také uvedla, že tržní podíl u cigaret v České republice jí v prvním pololetí poklesl meziročně ze 45,5 % na 42,9 %. Na Slovensku se snížil o 0,2 procentního bodu na 56,4 %. Objem domácího odbytu společnosti Philip Morris ČR a.s. se v reportovaném pololetí meziročně snížil o 5,4 % na 4,1 miliardy kusů, a to včetně výrobků HEETS. Toto snížení bylo způsobeno zejména zmíněným poklesem tržního podílu u cigaret a nižším tržním podílem u jemně řezaného tabáku.

Celkový trh cigaret v ČR v prvním pololetí meziročně klesl o odhadovaných 2,5 procenta.

Akcie společnosti na pražské burze v pondělí zavíraly na ceně 14 920 Kč s přírůstkem 0,4 %. Od začátku roku jsou slabší o 9,9 %. Vývoj titulu do minulosti ukazuje následující graf.

0 

Zdroj: PM, ČTK, Reuters, Patria.cz

 
 
 

Čtěte více:

Tenhle čínský medvěd je skutečně jiný…
25.09.2018 5:58
Ceny čínských investičních aktiv si již od ledna vedou hůř než zbytek ...
Reorganizace S&P: Snaha snížit váhu IT napomohla k největším změnám za 20 let (komentář analytika)
24.09.2018 17:40
Správce indexů S&P Dow Jones Indices již má k 21.9.2018 za sebou to,...
Ropa je nejdražší za čtyři roky. Poptávka prý vyvrcholí v roce 2035
24.09.2018 17:22
Růst celosvětové poptávky po ropě bude v příštích letech zpomalovat v ...
Signatáři dohody s Íránem chtějí obejít sankce USA
25.09.2018 8:23
Zbývající signatáři mezinárodní jaderného dohody s Íránem po odstoupen...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data