Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Dovolené srazily inflaci dále pod prognózu ČNB

Rozbřesk: Dovolené srazily inflaci dále pod prognózu ČNB

10.10.2018 9:13
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Až překvapivě rychle se v září snížila inflace v ČR. Meziměsíční pokles spotřebitelských cen byl největší za posledních pět let a podílely se na něm především dovolené, které zlevnily o více než 22 %. Jinak se dá říct, že na vývoji cen v září nebylo vlastně nic zajímavého. Podle očekávání zavedení slev pro mladé a seniory mírně snížilo ceny v dopravě, potraviny podle očekávání podražily a tradičně s vyššími cenami zahájila sezónu móda.

Meziroční inflace se vlastně díky dovoleným odchýlila od předpokládaného trendu a snížila se na 2,3 %. Zaostala tak nejenom za očekáváním trhu, ale i samotné ČNB, která předpokládala, že tentokrát dosáhne jen 2,5 %. Z meziročního srovnání vyplývá, že si stále více připlácíme za bydlení, ať už z titulu vyššího nájemného nebo dražších energií. Na první pohled průměrný nárůst nemusí vypadat nijak dramaticky (+3,4 %), ale zapomenout nemůžeme na fakt, že jde o průměr a navíc, že bydlení je vlastně tou největší položkou výdajů domácností.

Centrální banka nejnovější čísla inflace okomentovala velmi umírněně a zdůraznila, že inflace bude mít tendenci dál klesat k cílové hodnotě, kde se udrží i v roce 2020. Vzápětí ovšem zaznělo i jasné poselství odcházejícího viceguvernéra Hampla, který se vyslovil pro další zvýšení sazeb už v listopadu s cílem pokračovat v jejich normalizaci. Podle našeho názoru jsou však obě možnosti tedy stabilita i růst sazeb rovnocenné. Vše napoví prognóza, která je však až do zasedání tajná. Přesto by se s ohledem na dosavadní růst sazeb a zpřísňování úvěrových podmínek mohla ČNB rozhodnout na chvíli vyčkávat. Ostatně ani stávající prognóza není v tomto směru až tak jednoznačná. Nakonec ovšem hlavní slovo může mít koruna, které se stále nechce vrátit k trendu posilování narýsovaném výhledem ČNB.

Další měsíce se vývoj cen asi příliš nezmění, stejně jako dosavadní trendy. I nadále počítáme s rostoucím vlivem dražšího bydlení (a energií) a rychlejším zvyšováním cen služeb s vyšším podílem pracovních nákladů. Celková inflace se nejspíše udrží lehce nad hranicí 2 % a bude tedy bezpečně setrvávat v tolerančním pásmu ČNB.

TRHY

CZK a dluhopisy

Zářijová inflace rozhodně koruně včera sílu nedodala, když skončila pod prognózou centrální banky. Jasný jestřábí komentář viceguvernéra preferujícího další brzké zvýšení sazeb však koruně také na dlouho nepomohl. Výsledkem tak byl návrat k hodnotám okolo 25,80 EUR/CZK. O to více bude třeba sledovat další set ukazatelů z ekonomiky a především jejich odchylku od hodnot očekávaných ČNB. Svůj nemalý vliv při rozhodování bankovní rady však bude mít i koruna, která se stále výrazně odchyluje od úrovně, kterou si vypočítala pro poslední kvartál právě ČNB.

Zahraniční forex

Kurz eurodolaru se stále pohybuje jen v úzkém pásmu v blízkosti hladiny 1,15 a čeká na výraznější impulz. Zatímco rizikové prémie u italského vládního dluhu se přitom drží stále velmi vysoko, tak americké úrokové sazby stagnují před důležitějšími daty či vystoupeními centrálních bankéřů. Taková data by mohla přijít možná dnes odpoledne, kdy bude na pořadu americká výrobní inflace za září. Trh může být senzitivní především na číslo vyšší, než by byl tržní konsensus (pro jádrovou výrobní inflaci).

Pod lehkým tlakem zůstává forint a to přesto, (resp. možná právě proto) že inflace v Maďarsku směřuje stále výše. V září již vyšplhala na 3,6 % meziročně. MNB však stále nehodlá nic dělat, což je pro forint pochopitelně špatná zpráva do budoucna.

Ropa

Cena ropy Brent včera reagovala růstem k 85 USD/barel na sílící hurikán Michael, který se blíží k Floridě. Z důvodů evakuací těžebních kapacit v Mexickém zálivu totiž došlo ke snížení produkce v pobřežních oblastech USA o 40 % (cca 670 tis. barelů denně). Mimo provoz jsou navíc také některé z významných exportních terminálů.

Dnes přijde na řadu jednak předběžný odhad změn zásob z dílny API a jednak měsíční zpráva americké EIA. Ta zřejmě sáhne k dalšímu snížení výhledu na růst poptávky po ropě, podstatné však rovněž bude, jak agentura vnímá aktuální tržní bilance vzhledem k íránským sankcím.

 

Čtěte více:

Viceguvernér Hampl: ČNB může v listopadu znovu zvýšit sazby
9.10.2018 11:02
Úrokové sazby České národní banky (ČNB) by měly nadále růst a jejich ...
Tvrdý brexit může srazit obchod mezi EU a Británií na polovinu
9.10.2018 12:03
Obchodní výměna mezi Británií a zbytkem Evropské unie by se mohla prop...
Komentář ČNB k zářijové inflaci: Dopad slev na jízdném byl vyšší než se čekalo, v dalším období se inflační tlaky zmírní
9.10.2018 13:22
Podle dnes zveřejněných údajů zpomalil v září meziroční růst cenové hl...
Praha doběhla do zeleného. V USA se to zajímavě hýbe
9.10.2018 17:39
Pražský index PX se po desáté hodině propadl do záporu, kde se držel,...
Odpoledne v pozitivním duchu. Trhy obracejí vzhůru a stačilo jim málo
9.10.2018 17:43
Dnešní den začal v duchu toho předchozího - negativně. Důvody zůstaly ...
Wall Street stále tápe
9.10.2018 22:01
Akcie v zámoří stále nenalezly pevnou půdu pod nohama, minimálně ale n...
MMF: Inflace ve Venezuele příští rok stoupne na 10 milionů procent
10.10.2018 8:26
Míra inflace ve Venezuele příští rok dosáhne deset milionů procent. V...

Váš názor
 • Lžiinflace
  10.10.2018 10:06

  jen mlžení reálná inflace je uplně jiná, docela bych chtěl vidět co za posledních 12 měs. zdražilo "jen" o 2,3 %, za to pozemských statků o 5-10 i více procent je habakuk, sazby už mají dávno začínat 2kou možná i trojkou, ted vypadá i na koruně, že trh by chtěl vidět půl procentní skok místo jen 0,25 tak uvidíme jak si cnbáci poradí s kurzem co je o korunu slabší než jejich pár měsíců stará prognóza :o)
  Mike
  • Re: Lžiinflace
   10.10.2018 10:34

   Tak tak, jen stavební materiál se za 2 poslední roky zdražil o 5 - 40%.
   Slavista
   • A pozemky,
    10.10.2018 10:38

    které jsem kupoval před rokem 1989 šly od té doby nahoru o 1000%.
    medvedvsechnosned
  • Re: Lžiinflace
   10.10.2018 10:25

   Ano, sazby na dnešních úrovních měly být už před rokem. Jelikož je ČNB nezávisle závislá především na ECB, tak se stalo až nyní s křížkem po funuse.
   medvedvsechnosned
 •  
  10.10.2018 9:59

  u mně je Dědek pěknej tupec.....a co rýkáš na dynamiku růstu mezd? to se jako nikdy neprojeví v cenách?? podívej se na růst cen nemovitostí.....když nepojedu na dovolenou, budu žít....ale bydlet pod mostem bych nechtěl....
  abc1
  •  
   10.10.2018 10:18

   Nesoudné ceny nemovitostí leží v selhání tržního mechanismu na straně nízké nabídky. Za tím stojí především nekonečně zdlouhavé stavební povolení. Nový stavební zákon, který je v plenkách a má omezit nechutnou byrokracii kolem stavebního povolení má platit až v roce 2020.
   medvedvsechnosned
   •  
    10.10.2018 11:38

    blbost, papouškuješ bílé límečky aby se osparvedlnili nad tím růstem cen nemovitostí....když se rozhazují peníze zadarmo, tak by je jenom pitomec nevyužil....mámo, koupíme garsonku, na co prachy v peřiňáku, když nám z nich Rusnokova banda v boji proti deflaci udělá hajzlpapír...asi tak .....
    abc1
   • hloupost
    10.10.2018 10:52

    bytů je dost a stavět se i dá, je to jen bublina a developeři blbnou lidi aby si kupovali ošizený 2kk za 5 mega, zase to souvisí se sazbami, znám dost lidí co mají několik bytů z jediného důvodu, nechtějí mít peníze v bance za nula, pokud budou sazby tam kde mají být tak se uvolní tolik bytů až se budeme divit :o)
    Mike
    • Re: hloupost
     10.10.2018 11:07

     To, že někdo vlastní několik bytů ještě neznamená, že nabídka s poptávkou po bytech je v rovnováze.
     medvedvsechnosned
    • Re: hloupost
     10.10.2018 11:04

     Jak vyplývá z údajů Světové banky, řadí se Česká republika v délce povolování výstavby na 130. místo ze 190 zemí. http://jakprodat.cz/realitni-novinky/realitni-novinky-najemne-v-praze/ A jak je to mimo Prahu např. ve Zlíně? http://zlinsky-kraj.cssd.cz/roman-vaigel-a-jeho-uvaha-na-tema-nedostatek-bytu/aktualita-z-kraje/2714/
     medvedvsechnosned
  •  
   10.10.2018 10:05

   Dynamika růstu mezd je jednorázový politický faktor, za kterou jsou odpovědné koaliční vládní strany a především hnutí ANO.
   medvedvsechnosned
 • Oldřich Dědek
  10.10.2018 9:40

  pravděpodobně tuto situaci ve vztahu k inflaci jako jediný z centrálních bankéřů správně přečetl a vyhodnotil již s předstihem na posledním měnovém zasedání ČNB a hlasoval proti zvýšení úrokových sazeb. Ostatní stejně jako vždy reagují zhruba s 1 letým zpožděním a tak chytají psa až za ocas.
  medvedvsechnosned
 •  
  10.10.2018 9:27

  já jsem z toho na dnešek skoro nespal, ještě aby se nám vrátila deflace...., to by byla tragédie, že páni experti ekonomové....
  abc1
Aktuální komentáře
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá
8:58Evropské burzy po čínské rally mohou začít den opatrně v plusu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data