Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vicepremiér: Itálie svůj návrh rozpočtu na příští rok nezmění

Vicepremiér: Itálie svůj návrh rozpočtu na příští rok nezmění

24.10.2018 11:04
Autor: ČTK

Itálie svůj návrh rozpočtu na příští rok nezmění. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí RTL to dnes řekl vicepremiér Matteo Salvini. Evropská komise (EK) přitom v úterý rozpočtový plán italské vlády odmítla a dala Římu tři týdny na předložení návrhu nového.

Italská vláda koncem září oznámila, že na příští rok plánuje rozpočtový deficit 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády. Schodek by tak měl místo poklesu stoupnout z předpokládaných 1,8 procenta HDP v letošním roce. Rozpočtové plány Říma okamžitě po zveřejnění vyvolaly kritiku ze strany EU i obavy mezi investory.

"Evropská komise je dnes poprvé nucena požádat členskou zemi eurozóny o přepracování návrhu rozpočtu," uvedl v úterý místopředseda Evropské komise pro euro, sociální dialog, finanční stabilitu a kapitálové trhy Valdis Dombrovskis. "Italská vláda jde otevřeně a vědomě proti závazkům, které na sebe země vzala," upozornil.

Salvini dnes označil odmítnutí rozpočtového plánu za útok na italskou ekonomiku. Prohlásil, že "Brusel může klidně do Vánoc poslat dvanáct dalších psaníček", ale kurz italské vlády se nezmění. "Itálie už nechce být sluhou hloupých pravidel," uvedl také vicepremiér. Upozornil nicméně, že neusiluje o odchod Itálie z eurozóny ani z Evropské unie.

Podle italské vládní koalice je zapotřebí využít rozpočtovou politiku k podpoře hospodářského růstu. "Chceme oživit ekonomiku. Když lidé více pracují, mohou více utrácet a platit daně," prohlásil Salvini. Plánovaný rozpočet je podle něj jedinou cestou ke snížení zadlužení Itálie. To v současnosti dosahuje zhruba 131 procent HDP a je druhé nejvyšší v eurozóně po Řecku.


Čtěte více:

EK odmítla plán rozpočtu Itálie na 2019, Řím má tři týdny na nový
23.10.2018 16:11
Evropská komise (EK) odmítla plán italské vlády na podobu rozpočtu na ...
Trump stupňuje kritiku Fedu, vadí mu rychlé zvyšování úroků
24.10.2018 9:31
Americký prezident Donald Trump stupňuje kritiku americké centrální ba...
Důvěra v českou ekonomiku v říjnu stoupla
24.10.2018 9:43
Důvěra v českou ekonomiku v říjnu dále rostla. Souhrnný indikátor důvě...
Nidetzký (ČNB): Inflační tlaky, slabší koruna dovolují další růst sazeb
24.10.2018 10:31
Česká národní banka (ČNB) může vzhledem k inflačním tlakům a slabší ko...

Váš názor
  • Salvini je jednoduchž
    25.10.2018 2:55

    Je vidět že mu Babiš dobře poradil, ovšem ... ty daně , Itálie to musí složit a začít znovu, není východisko ... Zdanění je v Itálii značně progresivní. Sazba centrální daně z příjmu se pohybuje od 23 % do 43 %. Dále je nutné připočítat regionální sazbu daně (od 0,9 % do 1,4 %) a obecní sazbu daně (od 0,1 % do 0,8 %). Itálie se dělí na 20 regionů. U průměrné mzdy činí efektivní sazba daně z příjmu 20,3 %. ..... Pokud tam jsou takové daně nemůže to nikdy fungovat ......https://auto.idnes.cz/vlastnictvi-auta-v-italii-09z-/automoto.aspx?c=A150318_124521_automoto_hig ........https://www.finance.cz/dane-a-mzda/dane-v-cr-a-v-eu/dane-v-eu/dane-v-italii/
    rob
Aktuální komentáře
06.05.2025
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl o 5,4 pct, ale na půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y