Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ upraveným ziskem překonal odhady, mění roční výhled a svolává mimořádnou hromadu

ČEZ upraveným ziskem překonal odhady, mění roční výhled a svolává mimořádnou hromadu

08.11.2018 8:57, aktualizováno: 8.11. 8:56
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

ČEZ vykázal za třetí čtvrtletí upravený čistý zisk, který překonal odhady trhu. Polostátní firma také upravila odhad celoročního upraveného zisku na 13 až 14 miliard , dosud počítala s rozmezím 12 až 14 miliard. Odhad ročního provozního zisku před odpisy EBITDA upravila na 50 až 51 miliard oproti předešlé prognóze 51 až 53 miliard . Společnost dále sdělila, že na 30. listopadu svolává mimořádnou valnou hromadu na žádost minoritních akcionářů.

Upravený čistý zisk dosáhl za tři měsíce do konce září 3,5 miliardy , analytici v průzkumu Reuters čekali hodnotu 1,63 miliardy. Čistý zisk náležející akcionářům dosáhl za tři měsíce do konce září 1,49 miliard . Analytici v průzkumu Reuters počítali s výsledkem 1,67 miliardy .

Na úrovni čistkého zisku se firma oproti loňskému třetímu kvartálu přehoupla do černých čísel, když čistý zisk po zdanění dosáhl 1,414 miliardy Kč. Meziroční růst však vysvětlila zejména pozitivní kompenzací dočasných negativních vlivů, které snížily zisk za první pololetí roku a které souvisejí s přeceněním zajišťovacích kontraktů na dodávky elektřiny z vlastní výroby a s obchodním zajištěním nákupu emisních povolenek pro celý rok 2018.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 2 miliardy Kč na 11,8 miliardy Kč. Výnosy za reportovaný kvartál dosáhly 43,02 miliardy Kč. Analytici oslovení v průzkumu Reuters v průměru čekali 41,76 miliardy Kč.

„Na úrovni celoročních očekávaných výsledků upřesňujeme výhled EBITDA na úroveň 50 – 51 mld. vzhledem k posunu výnosu z očekávaného rozhodnutí soudu o plnění závazku SŽDC z roku 2011 za horizont letošního roku a dále s ohledem na snížení očekávané výroby z uhelných zdrojů a vzhledem k posunu realizace nových akvizic. Současně navyšujeme výhled očištěného čistého zisku na úroveň 13 – 14 mld. s ohledem na výnos z titulu úroků z vrácené darovací daně z emisních povolenek a s ohledem na nižší úrokové náklady, odpisy a jiné finanční náklady spojené s pořizováním nových akvizic,“ uvedl místopředseda představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.

Mimořádnou valnou hromadu ČEZ svolává na žádost minoritních akcionářů vedených Michalem Šnobrem. Minoritní akcionáři na ní podle dřívějších informací chtěli řešit takzvaný opční program, jenž mohou manažeři firmy využít na nákup akcií společnosti. Mezi dalšími tématy byly strategie společnosti či prodej hnědouhelné elektrárny Počerady.

Prvních devět měsíců

Společnost také oznámila výsledky za první tři kvartály roku. Provozní výnosy jí po očištění stouply o 4,6 miliardy Kč. Tahounem byl růst tržeb z energetických služeb, které meziročně vzrostly o více než 200 %. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy obecně nesouvisející s běžným hospodařením roku dosáhl 11,3 miliardy Kč. Meziroční srovnání zisku za tři čtvrtletí je ovlivněno jednorázovými výnosy roku 2017 ve výši téměř 7 miliard Kč, zejména prodejem akcií MOL.

Výroba elektřiny z tradičních zdrojů za devět měsíců roku klesla, a to meziročně o 1 procento na 44,3 TWh, zatímco výroba z jaderných elektráren vzrostla o 7 procent na 21,7 TWh. Výroba elektřiny z větrných, fotovoltaických a malých vodních elektráren byla meziročně o 8 procent nižší v důsledku horších povětrnostních podmínek v Rumunsku.

Odhad letošní produkce tradiční energie podnik snížil, konkrétně na 61,6 TWh. Dříve firma čekala 62,3 TWh.

Zajištění

Společnost dále uvedla, že na rok 2019 prodala přes 84 % výroby elektřiny za cenu 35,8 EUR/MWh a pro odpovídající objem výroby z uhelných elektráren má zajištěny emisní povolenky za cenu 5,7 EUR/t. Na rok 2020 má prodáno přes 56 % výroby elektřiny za cenu 38,8 EUR/MWh a emisní povolenky zajištěny za cenu 8,9 EUR/t

 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Minoritní akcionáři ČEZ v čele se Šnobrem žádají o svolání valné hromady kvůli opcím i strategii
12.10.2018 14:17
Minoritní akcionáři ČEZ sdružení kolem kritika současného vedení firmy...
Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
19.10.2018 15:15
Stát se bude muset nějakou formou podílet na výstavbě nových jaderných...
Jaderný projekt ČEZ může být odložen, řekla ministryně Nováková
29.10.2018 12:09
Česká vláda může odložit své rozhodnutí ohledně výstavby nového jadern...
Průzkum: ČEZ ve čtvrtletí zřejmě vykáže růst zisku, potvrdí roční výhled
07.11.2018 15:15
Elektrárenská skupina ČEZ zřejmě vykáže za třetí čtvrtletí upravený či...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board