Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Guardian: Českou demokracii ohrožují exekuce obyvatel

Guardian: Českou demokracii ohrožují exekuce obyvatel

07.01.2019 11:05
Autor: ČTK

Českou demokracii ohrožuje dluhová spirála obyvatel, kteří nemají šanci se z pasti dostat, napsal na svém webu britský deník The Guardian. Poznamenal také, že poslanci se chystají hlasovat o insolvenční novele, díky které by na oddlužení dosáhlo více lidí.

The Guardian čtenáře seznamuje s příběhem 54leté Renaty, kterou břímě dluhů dohnalo až k úvahám o sebevraždě. Žena, jejíž malá stavební firma v roce 2008 zbankrotovala, přišla o veškerý majetek, ale i tak nebyly pohledávky uspokojeny. Stále dluží asi sedm milionů korun, na které bylo vydáno 34 samostatných exekucí.

"Je to beznadějné. Nevidím žádné světlo na konci tunelu. Ráda bych část dluhu splatila, ale nemám peníze a ani majetek. Navíc se musím starat o dceru," řekla. Podle ní být v Česku dlužníkem je horší než vrahem, neboť ten se po pár letech dostane na svobodu, zatímco ona se dluhů do konce života nezbaví.

Renata je v zemi s 10,6 milionem obyvatel jedním z 863.000 Čechů, kteří čelí exekucím, poznamenal The Guardian. Dodal, že asi 150.000 lidí má nejméně deset exekucí.

Deník jako jeden z problémů zadlužení označil i fakt, že mnoho lidí vstoupí do dospělosti s dluhy způsobenými během dospívání. Takovým příkladem jsou nezaplacené pokuty za jízdu na černo hromadnou dopravou. Pokuta v řádech několika set korun se během několika let nafoukne i na desítky tisíc korun.

Ze situace v Česku pak těží exekutorské a jiné vymahačské firmy, což jen dlužníky vede k nedůvěře v demokracii a v úřady. "Lidem se nelze divit, že nevěří demokratickému zřízení a volí populisty a nové oligarchy," řekl Jan Čulík, který působí na univerzitě ve skotském Glasgow. Dodal, že dlužníci zavedeným demokratickým politikům nedůvěřují, protože je odsoudili k dluhovému otroctví, ale pamatují si, že za komunismu se takovéto věci nestávaly.

Tvůrce exekuční mapy Radek Hábl deníku The Guardian řekl, že je zajímavé, že největší podporu v loňských prezidentských volbách měl Miloš Zeman v regionech, kde mají obyvatelé nejvíce problémů se splácením závazků. Zeman totiž dlužníky opakovaně obviňuje z toho, že si za svou situaci mohou jen oni sami. V těchto regionech jsou úspěšní i populisté.

 
 

Čtěte více:

Řecku se první rok po záchranném programu kupí domácí hrozby
06.01.2019 14:58
Poté, co se oklepalo z ekonomické krize, má před sebou Řecko ještě dlo...
Inflace v eurozóně v prosinci zpomalila na 1,6 procenta
04.01.2019 11:41
Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v prosinci zpomalil na ...
Cena zlata na světových trzích vzrostla na půlroční maximum
04.01.2019 12:29
Cena zlata na světových trzích se během dnešního obchodování vyšplhal...
Pracovních míst v USA v prosinci prudce přibylo, dolar roste
04.01.2019 14:53
Americké firmy a úřady přijaly v prosinci nejvíce lidí za posledních d...
Index PX se přehoupl nad 1 000 bodů
04.01.2019 17:10
Pražská burza dnes ve všeobecně dobré náladě přidala 1 %. Co je ale je...
Loni bylo vyhlášeno 649 bankrotů firem, nejméně za 11 let
07.01.2019 8:27
V roce 2018 bylo v Česku vyhlášeno 649 bankrotů obchodních společností...

Váš názor
 • Pokrytecká Velkámedvědice
  08.01.2019 12:57

  dehonestuje část programu SPD, která se týká nosného tématu - exekucí. Sám však alternativní názor dosud nenabídl a nebyl ani schopen sdělit, jak vidí problém exekucí jím volená či jakákoliv jiná strana či hnutí.
  medvedvsechnosned
  • Re: Pokrytecká Velkámedvědice
   08.01.2019 13:04

   Ulev si.
   Velkamedvědice
 • Nedovolme další okrádání občanů lichvářskou a exekutorskou mafií
  08.01.2019 11:52

  Je třeba prosadit přijetí zákona proti lichvě a legislativně znemožnit spekulativní exekuce majetku občanů na základě lichvářských půjček. Nikdo nemůže být takto připraven o bydlení a důstojnost. Exekuce musí respektovat základní občanská práva (z programu SPD).
  medvedvsechnosned
  • Re: Nedovolme další okrádání občanů lichvářskou a exekutorskou mafií
   08.01.2019 12:00

   Okamura: Nelze problém neplatičů alimentů řešit přenesením platby na stát. //Stát bz je pak y neplatičů vymáhal. Dobrák Okamura by nechal chudé matkz y dětmi v nouyi chcípnout. Ze stanov SPD. Okumaru je neodvolatelný. Nikdo nesmí proti němu hlasovat, pouze místopředsedové mají právo a to jen právo veta. Hubou mluví o referendu, tenhle obchodník z nízkými pudy.
   Velkamedvědice
   • VM
    08.01.2019 12:22

    Nechápu, proč by měl povinnosti a odpovědnost za svéprávného jedince přebírat stát. Stát musí svými institucemi a legislativou zajistit vymahatelnost práva.
    medvedvsechnosned
   • VM
    08.01.2019 12:06

    Téma je Okamura, nebo exekuce? Co mají v programu o exekucích např. Piráti či jiné strany a hnutí?
    medvedvsechnosned
    • Re: VM
     08.01.2019 12:18

     Několikrát si mi sdělil, že se tématu nehodláš držet soudruhu a budeš reagovat na koho chceš a jak chceš. Uděla sem Tvůj tzpický oslí můstek od Okamury. A beycharakterní fašoun mě buyerovat nebude.
     Velkamedvědice
     • VM
      08.01.2019 12:22

      Nechápu, proč by měl povinnosti a odpovědnost za svéprávného jedince přebírat stát. Stát musí svými institucemi a legislativou zajistit vymahatelnost práva.
      medvedvsechnosned
      • Re: VM
       08.01.2019 12:29

       Stát by to od viníka vymáhal. Chápu, že je ti solidarita cizí a nechal bys samoživitelku pojít.
       Velkamedvědice
       • VM
        08.01.2019 12:37

        Nikdo státním orgánům nebrání ani dnes ve vymahatelnosti práva. Pokud ovšem ani za 29 let od sametu není stát toto schopen zajistit, potom se ptám, co všechny ty vládní strany celou tu dobu dělaly a za co brali politici peníze.
        medvedvsechnosned
        • Re: VM
         08.01.2019 12:52

         Pochopitelně jako vzmaštěná pako si potřeboval plivnout. Pochopitelně ycela mimo Všivác neplatiči bzli pochopizelně i za minulého režimu bezmozku, lhostejno zda neměli nebo nechtěli. A odnáší to matka s dítetem. Stát rozhazuje ya Bůh ví co, věřém, že podpora matek s dětmi v nouzi bz tvůj příjem y roypočtu, kam szpeme my, co tvoříme reálné hmatatelné hodnoty, ohrožen nebyl. V moha případech by šlo defakto u pújčku, kterou bz měl viník splatit, extremně prací ve vězení.
         Velkamedvědice
         • VM
          08.01.2019 12:58

          Plakej u politiků, jež této zemi 29 let vládli.
          medvedvsechnosned
          • Re: VM
           08.01.2019 13:06

           Ano, jako pako si nepochopil, co sem psal, že neexistuje režim, kde všichni platí. Tebe ovšem fakta neyajímají. Proč taky. Yýkon může ypětnš vymáhat, dítě potřebuje jíst hned. Ti si však psal, že sis už nahrabal.
           Velkamedvědice
           • VM
            08.01.2019 13:17

            Zde to není o Okamurovi či o mě, nýbrž o exekucích. Jestliže Guardian píše, že "českou demokracii ohrožují exekuce obyvatel" tak jsou dvě možnosti. Buď je to lež anebo se jedná o smutnou pravdu. Pokud platí druhá možnost, potom odpovědnost leží opět na politicích, jež nebyli schopni ani za 29 let sjednat nápravu přesto, že disponují mocí zákonodárnou a výkonnou !!!
            medvedvsechnosned
            • Re: VM
             08.01.2019 13:26

             Problémz mají vesměs lidi, co na vzyvz nereagovali, že to nějak dopadne
             Velkamedvědice
             • VM
              08.01.2019 13:43

              Také kvůli zajištění vlastní bezpečnosti si obyvatelé platí ze svých daní politiky. Jestliže ti hledí pouze na svůj prospěch, ohrožují tím nejen demokracii, ale v krajních případech také bezpečnost těch, jež je z vlastních daní platí. Proto je třeba obecně k politikům přitvrdit. Je zřejmé, že pravidelné volby k tomu nestačí a politici se musí obávat o svoje místa i během volebního období. Jelikož podle ústavy platí, že veškerá moc je v lidech, musí mít tito v krajních případech možnost přímé odvolatelnosti politiků, jež nepracují v souladu s proklamacemi, jež dávali voličům před volbami. Společně s hmotnou odpovědností politiků, jež pracují s veřejnými financemi se jedná o ideální nástroje, aby politici začali po 29 letech konečně pracovat pro lidi a nikoli jen pro sebe.
              medvedvsechnosned
 •  
  07.01.2019 14:04

  No jo, asi to bude tím. Lidé si pujčují na hovadiny které ani k životu nepotřebují aby udělali dojem na sousedy a mohou za to politici, protože je uvrhli do dluhového otroctví. Pane bože!
  Matys
  •  
   07.01.2019 14:28

   Presne, kazdy vola ze socialky z mobilu
   Velkamedvědice
 • tahle věc nemá s volbami nic
  07.01.2019 13:49

  tihle lidé volí piráty, starosty, komunisty a okamuru, apod., nezapomínal bych, že většina z nich ani nevolí, ti jsou v totální apatii, spíše mě zaráží že se nám tu rozrůstá fet mládež, která volí Piráty, a je to považováno za nějakou reálnou veličinu, opoziční maffie se tady vycajchnovala, jestliže mi kamarád říkal že je to na 2 generace, tak ti k tomu přidali další 3., dříve jak za tři generace, se to nemůže dostat na lidský level, proto to musí ale zůstat na finančním levelu, který ten lidský fůjtajbl skryje, kalousek už se dělnické třídě za svého otce pomstil, a teď má voliče, z dětí těch ... to ani nechtějte vědět ... lidi kteří čtou v tomto státě noviny, jsou dle mého mínění sadomachisti a závislí, stejně jako na drogách, jelikož tam není nic dobrýho pro život ... to je všechno v zábavě a naučných pořadech, a hlavně pohádkách, autoři tam zakódovali vše potřebné, stačí normálně mít jako mladý rodinu, dospívat s dětmi, a časem všemu porozumíš, pokud to musíš mít hned, pak musí lidi brát drogy, a nikdy neodhadneš koho zvolí :-), ty opravdové i ty televizní, jim motají palici, nechápu myslel jsem si za komančů o nich kdo ví co, ale oni stejně nemohli nic dělat, byly pod knutou Stalina a jeho následovníků, v tomhle státě plným bonzáků a bezvěrců, nemáme moc extra vyhlídky na filozofii, šel byl do techniky, a ty zbytečné školy, co jsem taky studoval ... , tady je i to školství k ničemu, má to vůbec tady cenu, stihne Babiš přesvědčit ty děti, aby neodjížděli :-))) do Guardianu píšou podobní odborníci jako do našeho matrixu, lidé volí podle ...... klíč je pořád stejný již od 19. století,
  rob
  • Celý strýc Pepin
   08.01.2019 11:31

   Zvracet místo diskuse je urážlivé vůči ostatním účastníkům. Navíc to páchne.
   Freundlicher Holzhaur
  • Re: tahle věc nemá s volbami nic
   07.01.2019 14:28

   To sou kecy pane Boze, nejsem dite ani fetak a nez volit stbaky, fasisty nebo komunisty, ci zlodeje, volil sem piraty
   Velkamedvědice
   •  
    07.01.2019 14:30

    já myslel Svobodné? Mach má od těch Bartošových mániček hodně daleko
    achilles
    • Achil
     08.01.2019 11:49

     Ahoj!! Pokud to chceš přesně, do opozicní smlouvy sem volil pravicové subjekty. Vlastně rádoby pravicové....Pak sem. Několik voleb jen zvracel. předposlední parlamentní sem volil Machovi svobodné. Pak došlo i tam k rozkolu, možná jim polibek smrti dal Klaus. V posledních sem volil piráty. Jestli je někdo Mámička je mi fuk.
     Velkamedvědice
     • Re: Achilles
      08.01.2019 11:52

      Pardon za zkomolení nicku
      Velkamedvědice
 • ty firmy vedou známé neznámé firmy
  07.01.2019 13:29

  už prý udělali jejich seznamy, a teď je sezobe čáp, ohne gewähr, ale už mi to říkalo minimálně osm lidí
  rob
 • odborovy svaz dluzniku :)
  07.01.2019 12:03

  ja jen nechapu proc jeste nevznikla asociace dluzniku na lokalni urovni nebo i globalni, dluznik se prihlasi a prevede na ne vsechny dluhy a obcanske prava a svobody, hlasovaci pravo a dluznik ma klid, tento Institut by mel takovou silu a zakonite pote i politickou moc umernou velikosti dluhu :)))
  eple
  • Re: odborovy svaz dluzniku :)
   07.01.2019 13:19

   Obávám se, že tato asociace už vznikla. Jmenuje se ANO-ČSSD-KSČ.
   Pracovitý Prosecký
 • Hloupost, lenost a bezpráví
  07.01.2019 11:38

  Ještě mnohem horší pozici než dlužník má v česku věřitel. Je naprostým otloukánkem. Svých pohledávek s edomáhá stále hůře. Takže to shrňme, demokracii ohrožuje hloupost (nedokážu si spořítat, co jsem schopen splácet) a lenost (než abych šetřil, raději si půjčím a nepřemýšlím dálenež do zítřejšího oběda). Nakonec nám na Moravě a ve Slezsku nezbude, než se od těch Čechů odtrhnout!
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Hloupost, lenost a bezpráví
   07.01.2019 11:43

   a "matky terezy" v socdem chtějí lidem odpustit 100tis. později zjistí, že 100tis je málo, tak odpustí ještě více. takhle učí lidé socdemáci. Kdyby takhle učili učitelé ve škole malé fracky, např. když ukradnete pouze penál, odpustíme vám...
   achilles
   •  
    07.01.2019 11:44

    chce se mi blejt z tohoto sociálního státu
    achilles
Aktuální komentáře
24.03.2019
10:15Víkendář: Čína se pro USA nesmí stát příliš důležitou
23.03.2019
19:10Tarify byly zavedeny, ale deficity vzrostly. Uzná Trump chybu?
14:19Víkendář: Nové vysvědčení Bruselu
22.03.2019
21:38Páteční výprodej na Wall Street
18:32Pět známek úpadku Spojených států a jeden malý detail
17:42Summary: Slabá makra stlačila evropské banky, Nokia se trápí po auditu
17:21Mohla by se do Evropy vrátit krize let 2010–2014?
17:19Závěr týdne zhořkl s evropskými daty. Zájem o dluhopisy prudce roste, akcie se prodávají  
16:32Výnosy německých 10letých dluhopisů poprvé od roku 2016 v záporu
16:02Riskantní italská hedvábná stezka
15:19AMISTA investiční společnost, a.s. - Czech Investment Fund SICAV, a.s. zveřejňuje pozvánku na valnou hromadu
14:41Američané doplácí na nezamýšlené důsledky obchodní války
13:46Aerolinky Garuda zruší objednávku na 49 letadel Boeing 737 MAX
13:35Draghi: Firmy musí zlepšit přípravy na divoký brexit
13:22Kvartál, na který je lepší zapomenout, zejména pro Německo
12:29UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pozvánka na řádnou valnou hromadu
11:37Perly týdne: Nejlepší zisky od roku 2013, Facebook exodus a drahá Praha
11:22Rally na Applu živí spekulace o vlastním streamu (komentář analytika)  
11:19Jan Bureš: Padající nálada v eurozóně = stabilní sazby ČNB
10:57Z dobrých čísel Nike si výrazně ukousl silný dolar (komentář analytika)  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data