Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Pracovních míst v USA v prosinci prudce přibylo, dolar roste

    Pracovních míst v USA v prosinci prudce přibylo, dolar roste

    04.01.2019 14:53, aktualizováno: 4.1. 15:36
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Americké firmy a úřady přijaly v prosinci nejvíce lidí za posledních deset měsíců. Nových pracovních míst přibylo o 312.000, což neodhadoval žádný z analytiků oslovených Bloombergem. Směrem nahoru byl upřesněn i údaj za listopad, který je ale oproti prosincovému tempu stále zhruba poloviční. Průměrná hodinová mzda se meziročně zvýšila nejvíce od roku 2009.

    Silná tvorba zaměstnanosti v posledním měsíci roku představuje určitou úlevu po včerejším zklamání z aktivity v americkém průmyslu. Je ale otázkou, nakolik se takové tempo podaří zopakovat i v tomto roce. Do něj USA vstupují s nedořešenou celní válkou s Čínou a zpomalováním na trhu s bydlením a ve zpracovatelském průmyslu.

    Euro se po datech vydává dolů. Futures na hlavní americké indexy umazaly část zisků, naopak evropské burzy je rozšiřují.

    Vysoký přírůstek počtu pracovních míst znamená, že ekonomika může expandovat již desátým rokem po sobě, i když tempo růstu zřejmě zpomalí. Vytrácí se totiž účinek stimulů, které vloni přinesla daňová reforma, upozorňují analytici.

    Velké podniky, jako je například Apple, si stěžují na dopady obchodní války. Tvrdí, že jejich odbyt ohrožuje spor mezi Spojenými státy a Čínou. V obou zemích se aktivita výrobních závodů snižuje, index aktivity ve zpracovatelském sektoru v USA vykázal neprudší pokles za deset let. K problémům americké ekonomiky se nyní přidal také spor kolem státních financí.

    Americká Sněmovna reprezentantů schválila ve čtvrtek večer dvojici návrhů ukončujících nouzové fungování vládních úřadů. Schválené texty ale nepočítají s penězi, které chce Trump od Kongresu na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Kvůli sporu o těchto pět miliard dolarů (112 miliard Kč) už dva týdny nemá část federálních úřadů peníze na provoz, takže musejí fungovat v nouzovém režimu.

    Růst počtu pracovních míst nicméně signalizuje, že rizika, přinejmenším v tomto okamžiku, jsou možná zveličována, uvedla agentura AP. Podnikatelé stále hledají nové pracovní síly.
    Míra nezaměstnanosti ale vystoupila na 3,9 procenta z 3,7 procenta v listopadu, oznámilo dnes také americké ministerstvo práce. Tento růst je dán zejména tím, že na trh práce vstoupilo více lidí. Pokud si ekonomika udrží svižné tempo růstu, byť mírnější, mohla by se míra nezaměstnanosti opět snížit. Ekonomové odhadují, že k udržení míry nezaměstnanosti na stávající úrovni je třeba každý měsíc vytvořit zhruba 100.000 pracovních míst. Zatím je tempo značně vyšší.

    Za celý loňský rok zaměstnavatelé vytvořili v USA přibližně 2,6 milionu pracovních míst, což je asi 217.000 měsíčně, uvedlo ministerstvo práce.

     

    Zdroje: BBG, ČTK


    Čtěte více:

    Tomáš Vlk k trhu práce v USA: Slušná čísla, která by nemusela vystrašit
    02.11.2018 13:49
    Říjen na americký trh práce přinesl spoustu nových pracovních míst. Po...
    Americký maloobchod oživil s prodejem benzínu a aut
    15.11.2018 14:51
    Dobrou zprávou v rámci říjnového reportu z amerického maloobchodního s...
    Faktograf: Co si vlastně přát od Fedu?
    30.11.2018 10:47
    Co si vlastně přát od Fedu? Tržní reakce na poslední komentář předsedy...
    Americký trh práce mírně slabší, než se čekalo. Co si z toho trhy vezmou?
    07.12.2018 14:58
    Listopadová data svědčí o lehkém slábnutí stále velmi dobré kondice am...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    09.08.2026
    8:35Víkendář: Nebojte se, Warsh ve skutečnosti nemá velení
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů
    10:30Hlavní akcionář Volkswagenu je ve ztrátě, automobilku vyzval k rychlým opatřením
    8:59Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
    8:51Výsledky oznámily CSG a Gen Digital, Trump uvalil nová cla. Evropa zahájí opatrně  
    8:47Rozbřesk: Koruna po holubičím překvapení ČNB v defenzivě
    8:14CSG výrazně překonala odhady. Obranná divize táhne růst, výhled potvrzen
    5:50Srpen přeje dividendám. CNBC vybírá mezi aristokraty s růstovým potenciálem i pravidelným výnosem
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data