Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za 28 let

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za 28 let

21.01.2019 8:28, aktualizováno: 21.1. 13:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990. Nejnovější čísla, která odpovídají předchozím odhadům analytiků, zveřejnil dnes čínský statistický úřad. V roce 2017 činil podle údajů upravených minulý týden růst čínského HDP 6,8 procenta. Dříve úřad udával 6,9 procenta.

V posledním čtvrtletí loňského roku meziroční růst čínské ekonomiky zvolnil na 6,4 procenta z 6,5 procenta v předchozích třech měsících. Byl tak nejslabší od vypuknutí globální finanční krize v roce 2009.

Čína v roce 2010 díky rychlé hospodářské expanzi vystřídala na postu druhé největší ekonomiky světa Japonsko. Hospodářský růst v Číně však v posledních letech zpomaloval, v posledním roce k tomu přispěly také obchodní spory se Spojenými státy.

I pro letošek očekávají analytici podle průzkumu agentury Reuters zpomalení růstu čínského HDP, a to na 6,3 procenta. Pro tempo zpomalení bude zásadní, zda obchodní válka s USA dále vygraduje, nebo zda se konflikt podaří urovnat, napsala agentura DPA.

"Obchodní válka se nyní projevuje především rostoucí nejistotou," řekl agentuře DPA analytik Max Zenglein z německého výzkumného institutu pro čínská studia Merics. "Opravdu vážné to bude, pokud se do března nenalezne žádné řešení a znovu se zvednou cla," dodal.

Washington dal Pekingu termín do 1. března. Jestliže Čína do té doby více neotevře svůj trh, nezačne účinněji bojovat proti krádežím duševního vlastnictví a nepřestane s vynucováním transferu technologií, hrozí americký prezident Donald Trump další eskalací konfliktu.

Podle některých pozorovatelů je ale skutečný růst ve skutečnosti nižší, než udávají oficiální čísla, napsala agentura Reuters. Za zpomalením čínské ekonomiky není jen doutnající obchodní spor s USA. Analytici zmiňují i nekontrolovaný růst půjček, slábnoucí investice a slábnoucí domácí poptávku. Vláda plánuje stimulační opatření, očekávají se investice do stavebnictví, speciální půjčkové programy a snižování daní. Nový vládní cíl růstu ekonomiky se pravděpodobně přesto bude pohybovat mezi šesti a 6,5 procenta, loni to bylo 6,5 procenta.

Zpomalování čínské ekonomiky je špatnou zprávou pro globální hospodářství. Obavy ze slabšího prodeje svých výrobků už kvůli němu vyjádřila americká technologická firma Apple, ale i další společnosti včetně velkých světových automobilek.

A jejich odhady potvrzují i analytici. "Čínská ekonomika pravděpodobně ještě předtím, než se růst v druhé polovině roku ustálí, dále oslabí," řekl zpravodajskému serveru BBC ekonom Julian Evans-Pritchard ze společnosti Capital Economics China.

Čínská ekonomika čelí hlubokým a komplikovaným změnám a musí se mít na pozoru před riziky takzvaných "černých labutí" a "šedých nosorožců", řekl dnes čínský prezident Si Ťin-pching. Pod pojmem černá labuť se rozumí nečekaná událost s významným dopadem, zatímco šedý nosorožec je očividná hrozba, které se ovšem nevěnuje pozornost.

Hlava státu upřesnila, že bude vyhodnocován dopad změny hospodářské politiky na trhy, že vláda zavede dlouhodobá opatření na ochranu trhu s nemovitostmi a podpoří firmy v zájmu ochrany pracovních míst. Tváří v tvář složitému a obtížnému okolnímu prostředí vystoupí i na ochranu čínských zájmů v zahraničí, ochrání velké čínské projekty v cizině a také lidi, kteří tam na nich pracují, dodal Si.

V uplynulých týdnech byla v Kanadě na žádost Spojených států zatčena finanční ředitelka obří čínské telekomunikační firmy Huawei Meng Wan-čou. Polská civilní kontrarozvědka (ABW) před dvěma týdny zatkla čínského ředitele polské pobočky Huawei a obvinila ho ze špionáže. Firma jej vzápětí propustila. Západní tajné služby léta varují, že Huawei spolupracuje s čínskou vládou a podílí se na špionáži pro čínskou rozvědku.
 
 
 

Čtěte více:

Investiční výhled Patrie na 2019: Shrnutí a hlavní teze
15.01.2019 13:13
V rámci seriálu Investiční výhled Patrie na 2019 jsme zde postupně pře...
Tomáš Vlk: Hlavní ekonomické oblasti budou letos ztrácet tempo (video)
09.01.2019 15:56
V minulém roce tížila trhy politická situaci v Itálii a Francii, obavy...
Poměr špatných úvěrů čínských bank je nejvyšší za 10 let
11.01.2019 14:51
Poměr objemu špatných úvěrů k celkovým úvěrům poskytnutým čínskými kom...
Vývoz z Číny byl v prosinci tristní, přebytek v obchodu s USA ale loni na rekordu
14.01.2019 9:31
Export z Číny se v loňském roce zvýšil o 9,9 procenta, což představuje...
Čínský hon za vědeckou dominancí se může komunistům nakonec vymstít
15.01.2019 6:14
Čína se snaží dostat do popředí technologického a vědeckého pokroku a ...
USA a Čína se perou o technologickou dominanci a Finové na ně chtějí vyzrát
16.01.2019 14:48
Ve Finsku nyní probíhá „velký experiment v oblasti umělé inteligence“,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  
8:40Rozbřesk: NBP srazí sazby na dostřel ČNB, a to navzdory viditelně vyššímu růstu
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii
15:17Růst zpomaluje a výhled na rok 2026 působí mdle. Paypal vyřazujeme z investičních tipů  
14:09FX Strategie: Koruna čeká na inflaci a ČNB, eurodolar na ECB a volby v Japonsku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.