Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč by měl být Intel najednou v kurzu

Proč by měl být Intel najednou v kurzu

26.02.2019 17:37

Morgan Stanley minulý týden zvýšil doporučení pro akcie společnosti Intel. Nyní je mají investoři nadvážit s tím, že cílová cena byla nastavena na 64 dolarů na akcii, zatímco dříve dosahovala 55 dolarů na akcii. Pozoruhodný je podle mne jak důvod této změny, tak odvození oné cílové ceny.

Morgan Stanley se (na základě komentáře jeho analýzy na CNBC) domnívá, že Intel si zaslouží lepší hodnocení zejména kvůli řediteli, který je „více orientován na finance“. Nový CEO Bob Swan sice neudělá tak velkou radost těm, kteří by ve vedení firmy rádi viděli někoho s většími zkušenostmi ze světa technologií (zklamaní jsou třeba na Morningstar). Nicméně podle banky bylo problémem firmy v posledních letech to, že se příliš zabývala technologiemi a financím naopak dostatek času nevěnovala.

Morgan Stanley od nového ředitele čeká lepší optimalizaci procesů, řešení technologických problémů a výzev s ohledem na to, jaké jsou jejich přínosy a náklady. K tomu vidí lepší optimalizaci volného toku hotovosti spíše než optimalizaci zisků (dost podstatný rozdíl, který podle mne velká část trhu ignoruje). A také „vyšší standard provádění M&A“. Valuační násobky by tak podle banky měly vzrůst z hodnoty 12 na 14 (v základním valuačním scénáři). Ale Morgan také dodává, že obecně je stále opatrný, co se týče výhledu na trhu polovodičů.

Pokud tedy tuto investiční tezi maximálně zhustíme, Morgan sází na to, že ve vedení je nový člověk, pro nějž bude primárním kompasem při jeho rozhodování volný tok hotovosti. Tedy to, co bude daný projekt a aktivita nakonec pravděpodobně generovat (po započítání investic) a s jakým rizikem. Minimálně z hlediska teorie korporátních financí by něco takového měla být samozřejmost. Praxe je samozřejmě rozdílná a existuje v ní řada tenzí.

Nevím, zda Morgan novou cílovou cenu nastavil pouze na základě oněch násobků, ale zpráva CNBC tak vyznívá. Pravděpodobně hovoří o PE založeném na ziscích očekávaných v následujících 12 měsících. Toto PE se nyní konkrétně pohybuje na hodnotě 11,42 a jak bylo uvedeno výše, podle Morganů by se měla valuace zvednout na hodnotu 14. Dělat si ale názor na hodnotu firmy a jejího vlastního jmění pouze na základě násobků je hodně ošemetné. Mnohem větší vypovídací schopnost podle mne má byť jen hrubý pohled na tvorbu hotovosti a její vztah ke kapitalizaci a současné ceně akcie.

Takový pohled ukáže, že Intel za posledních 12 měsíců vydělal na volném toku hotovosti 14,25 miliardy dolarů, průměr za posledních pět let dosáhl více jak 11,5 miliardy dolarů. Současnou kapitalizaci pak ospravedlní například scénář neustálého vydělávání oněch 14,25 miliardy dolarů ročně, či asi 1,5% růst oněch cca 11,5 miliard. Pokud nový CEO a všichni jeho muži a ženy dokáže více, měla by to samé předvést i akcie. Letos jim trh přeje, hodně podobně jako celému indexu. Ale za poslední rok to je spíše neúspěšné hledání nového směru (trochu jiného typu, než u trhu).Čtěte více:

Zisk i tržby Intelu za očekáváními, tahouna růstu potrápí vysoké zásoby i sílící konkurence
25.01.2019 16:29
Po překvapivém zklamání ve výsledcích za 4Q18 a výhledu na 1Q19 se zdá...
Nvidia ukazuje, jak důležitá je Čína pro americké firmy (komentář analytika)
28.01.2019 16:33
Nejnověji přitopila pod kotlem polovodičovému sektoru Nvidia, která dn...
Výhled na rok 2020 posílá akcie Nvidie nahoru
15.02.2019 12:13
Ikona herního průmyslu Nvidia nám poslala varování o padajících tržbác...
Nvidia hraje na kartu diverzifikace
23.02.2019 15:44
Výroba čipů zažívá svůj „zlatý věk“, řekli tento měsíc John Hennessy a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data