Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína prý nedodržela své obchodní přísliby, jednání pokračují

Čína prý nedodržela své obchodní přísliby, jednání pokračují

07.05.2019 8:01
Autor: ČTK

Čína ustoupila od svých příslibů v obchodním jednání. To přimělo o víkendu amerického prezidenta Donalda Trumpa pohrozit dalšími cly. Washington je však stále ochoten pokračovat v jednání, pokud Číňané změní svůj postoj. Řekl to novinářům americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer.

"Zhruba v průběhu minulého týdne jsme viděli porušení slibů daných Čínou," řekl Lighthizer. Čína podle něj ustoupila od konkrétních závazků, což by vedlo k podstatným změnám v textu dohody. "To je z našeho pohledu nepřijatelné," dodal. Jednání sice zatím nebyla přerušena, od pátku však vstoupí v platnost vyšší cla.

Čínská delegace by ve čtvrtek a v pátek měla ve Washingtonu pokračovat v jednání o obchodní dohodě. Lighthizer očekává, že za čínskou stranu dorazí i nejvyšší vyjednavač, vicepremiér Liou Che. Nicméně agentura AP upozornila, že jednání začnou o den později, než bylo původně naplánováno.

Trump chce dohodu s výraznými strukturálními změnami. V tuto chvíli však podle Lighthizera obě strany nic podobného nemají. Čína ustoupila od některých závazků, na kterých se strany dohodly zhruba minulý týden, a to přimělo Trumpa v neděli zveřejnit tweet, ve kterém slíbil zvýšení cel do konce tohoto týdne.

Ministr financí Steven Mnuchin, který se setkání s novináři rovněž zúčastnil, dodal, že by bylo nešťastné, pokud by obě strany, největší ekonomiky světa, nedokázaly uzavřít dohodu, a doufají, že uzavřou dohodu do konce týdne. Pokud uslyší od Číňanů tento týden něco jiného, oznámí to Trumpovi, dodal Mnuchin.

Trump o víkendu oznámil, že zvýší cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu do USA dosahuje 200 miliard USD (4,6 bilionu Kč) od pátku na 25 procent z nynějších deseti procent. Lighthizer dodal, že vyšší cla začnou platit v pátek v 00:01 východního času (6:01 SELČ). Trump rovněž informoval, že brzy plánuje oznámit cla 25 procent na zbývající čínský dovoz do USA.

Mnuchin ani Lighthizer blíže nespecifikovali, v čem se strany nemohou shodnout. Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že Čína usiluje o to, aby dohodnuté změny mohla vyřešit prostřednictvím administrativních a regulačních opatření a nikoli změnami zákona, jak bylo dříve dohodnuto. To podkopává základní strukturu dohody. Podle čínského systému jsou změny zákona jedinou možností, jak získat alespoň malou míru jistoty při jejich dodržování, dodal zdroj.


Čtěte více:

Víkendář: Čína nám rozumí dobře. My jí ne
04.05.2019 9:44
Čína dosáhla technologického, ekonomického a politického růstu, kterém...
Bershidsky: Česká republika ví, jak na technologické giganty. Mohly by se od ní učit i Spojené státy
06.05.2019 12:56
Je jen otázkou času, kdy začnou evropské země danit nadnárodní technol...
Týdenní výhled: Trumpův tlak na Čínu a výsledky mnoha Investičních tipů
06.05.2019 14:20
Nečekaný obrat před finále. Donald Trump oznámil zvýšení cel na čínské...
František Kronus: Donald Trump opět zamíchal trhy (video)
06.05.2019 16:07
Americký prezident Donald Trump zarazil růst na amerických akciových t...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data