Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Čína nám rozumí dobře. My jí ne

Víkendář: Čína nám rozumí dobře. My jí ne

04.05.2019 9:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína dosáhla technologického, ekonomického a politického růstu, kterému se kromě růstu významu Spojených států nevyrovná nic. Der Spiegel tvrdí, že řada zemí tak musí řešit, jak k Číně nyní přistupovat, a žádná země na světě si nemůže dovolit ji ignorovat. Ten správný přístup se přitom nehledá jednoduše, protože Čína je složitou zemí plnou protikladů a její rozvoj doprovází represe obyvatel a vládní kontrola společnosti, která je podle Spiegelu v některých ohledech ještě horší než v Severní Koreji.

Německá sinoložka Marina Rudyak se domnívá, že „Čína nás zná dobře, ale my neznáme ji“. Výsledkem je řada příliš zjednodušených závěrů a předpokladů, které si ve vztahu k ní utváříme. A to včetně těch, které se týkají Nové hedvábné stezky či údajné snahy Číny o získání dominantního vlivu ve světě. Čína má také svůj vlastní pohled na vývoj ve světové ekonomice a pro její obyvatelstvo je podle Spiegelu například těžko pochopitelné, proč se Evropě nelíbí její ochrana vnitřního trhu spojená s ekonomickým tlakem na jiné země. Srovnávají totiž tento čínský postup s tím, když Evropané násilně kolonizovali a dobývali čínské přístavy.

Ředitel společnosti BASF Martin Brudermüller před nedávnem uvedl, že Čína chce Západ porazit kvůli „dlouhé historické paměti“. Číňané k tomu podle něj mají velkou motivaci, a to je potřeba mít při jednání s nimi vždy na paměti. Rozdíl v jejich pohledu na svět je pak zřejmý i z toho, že na jejich mapách leží Spojené státy na východ od nich a „Evropa je jen malým poloostrovem západně od Ruska“.

Podle Spiegelu to byly Spojené státy, kdo jako první pochopil, že Čína začíná měnit světový řád. Za prezidenta Baracka Obamy se Američané pokoušeli o geopolitický obrat směrem k Asii, Trumpova vláda je ale mnohem méně vstřícná. Hovoří o tom, že Čína je „strategickým konkurentem“ a „revizionistickou velmocí, která používá levné úvěry a politickou moc k podmanění jedné země za druhou“. Podobný jazyk nyní užívá i Evropská komise, která v jednom se svých strategických dokumentů hovoří o Číně jako o „systematickém rivalovi, který prosazuje alternativní způsob vlády“ a o „ekonomickém konkurentovi, který se snaží dosáhnout technologické převahy“.

Důležitější než slova jsou ale konkrétní kroky. Jedním z takových bylo podle Spiegelu pozvání, které učinil francouzský prezident Emmanuel Macron směrem k německé kancléřce Angele Merkelové a prezidentovi Evropské komise Junckerovi. Došlo k němu při příležitosti příjezdu čínského prezidenta do Paříže s tím, že Merkelová i Juncker se zúčastní jednání mezi francouzským a čínským prezidentem. Podle Spiegelu šlo o výjimečnou událost na poli evropské diplomacie. Země EU sice nebudou nikdy schopny koordinovat svou zahraniční politiku tak, aby jednaly jako Spojené státy, nicméně společný postup vůči Číně je nezbytný v celé řadě oblastí včetně lidských práv, geopolitických konfliktů či třeba kontroverzní situace kolem společnosti Huawei.

Evropské země, jako je Německo, mají bolestivou zkušenost v důsledku totalitních režimů. Mají tak morální závazek proti totalitním režimům vystupovat. Pragmatici dvacátého století učinili podle Spiegelu dobře, když se snažili navázat s Pekingem pevnější vztahy. Ovšem tito realisté nemohli vědět, co udělá s autokraciemi technologický pokrok a jaké nástroje jim dá do ruky. A Der Spiegel se domnívá, že bychom v reakci na tento vývoj měli vytvořit zahraniční politiku založenou na „univerzálních hodnotách“ a snažit se o dosažení mezinárodních dohod, které by omezovaly používání digitálních technologií ke kontrole a utlačování obyvatelstva.

„EU stojí na poli digitálních technologií daleko za Spojenými státy a Čínou. Její regulace v oblasti ochrany dat je ale příkladem pro země po celém světě. V zájmu svých obyvatel by se Evropa měla snažit, aby tyto standardy v budoucnu nenastavovala Čína, ale právě ona,“ uzavírá Spiegel.

Zdroj: Der SpiegelČtěte více:

Fidelity International: Jak ovlivňují vztahy mezi Čínou a Spojenými státy světový obchod?
18.04.2019 6:01
Posun obchodních vztahů mezi USA a Čínou z bodu mrazu měl krátkodobě p...
USA a Čína mají za cíl oznámit obchodní dohodu začátkem května
18.04.2019 9:37
Obchodní vyjednavači ze Spojených států a Číny plánují více osobních j...
Čína i přes polevující ekonomický tlak dále podpoří ekonomiku
23.04.2019 8:51
Čína bude dál podporovat svou ekonomiku, přestože výsledky prvního čtv...
Šedé labutě letošního roku: Odpadní války, zrušený brexit, či nedostatek potravin
24.04.2019 12:11
Investiční společnost Pictet se ve svém novém výhledu pro letošní rok ...
Ministr financí Mnuchin: O obchodní dohodě s Čínou se rozhodne do dvou týdnů
30.04.2019 9:42
Americký ministr financí Steven Mnuchin a další vyjednavači obchodní d...

Váš názor
  •  
    04.05.2019 18:02

    Autokracie a totalitní systémy budou mít vždy ještě jiné, mocenské zájmy, protože na síle stojí a padají. Proto jim nelze naivně věřit a vždy jednat obezřetně. Čína ví, co strategicky připravuje a je jen otázka času, kdy se bude projevovat ještě asertivněji než dnes a včera Rusko. Podporujme tedy NATO a USA jako jedinou demokratickou mocnost. Protože Rusko a Čína mají respekt jen před ještě větší silou. Bohužel, je to lidské ego, které nás strhává tímto směrem, ego je příčinou všeho zla na zemi. Jenže my si nesmíme hrát na beránky a pouze věřit v dobro a že se nikdy nic zlého nestane, že multikulti je navýsost šlechetná věc, protože jinak nás to vše převálcuje. To je totiž historická zkušenost světa lidí v egu.
    James Bond
Aktuální komentáře
16.09.2019
13:17Smith: Zdanění robotů by bylo velkou chybou
13:04Sazka Group zvýšila v pololetí zisk čtyřikrát na 11,3 miliardy Kč
12:35OPEC: Na mimořádná opatření kvůli Saúdské Arábii je zatím čas
11:53Týdenní výhled: Ropný trh bojuje s útoky, Fed sníží sazby  
11:52Italský výrobce jachet Ferretti chce do konce října na burzu pro 100 milionů eur na další růst
11:50Ceny ropy prudce vylétly po útoku na infrastrukturu v Saúdské Arábii
11:15Ropný šok a slabá Čína kazí vstup do nového týdne. V kurzu jsou zlato a americké dluhopisy  
11:03Zaměstnanci GM (-3,2 %) vstoupili do stávky, první od roku 2007
9:54Růst průmyslových cen setrval na 2,1 %, v zemědělství zbrzdil
9:33Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV získal licenci na obchod s vojenským materiálem
9:11Rozbřesk: Panika na ropném trhu: útok na Saúdskou Arábii žene cenu ropy vzhůru
8:42Trhy v Evropě začnou poklesem po útocích na ropu v Saúdské Arábii  
8:20ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 1,7 miliardy na 45,6 mld. Kč
8:18Průmyslová výroba v Číně rostla nejpomaleji za 17 a půl roku
6:12VoxEU: Několik podstatných poznámek ke stimulaci vládními investicemi
15.09.2019
11:14Víkendář: Život zabijáka planety
14.09.2019
16:43Ekonomové budují národ, stát, kapitalismus
8:18Víkendář: Bereitschaftspotential – když se mozek chová jako akciový trh
13.09.2019
22:01Wall Street v pátek rekordy nepřekonala. Dow Jones rostl 8.den
17:39ECB, stimulace a zakrnělá kreativně destruktivní ruka trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index