Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natixis: Čínu nakonec zastaví její největší slabost

Natixis: Čínu nakonec zastaví její největší slabost

22.05.2019 10:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína expanduje do celé světové ekonomiky, a to v nejedné oblasti. Nakupuje zahraniční firmy a komodity nebo se snaží vybudovat Novou hedvábnou stezku. Podle investiční banky Natixis stojí tyto její snahy do značné míry na přebytku domácích úspor, ale právě v této oblasti probíhá významná změna, která by nakonec mohla dolehnout i na růst mezinárodního vlivu Číny.

Natixis poukazuje na to, že až do roku 2014 se vysoká míra úspor projevovala tím, že čínská centrální banka PBoC akumulovala devizové rezervy (viz následující graf). Po roce 2014 ovšem nastal odliv kapitálu ze země a čínské úspory tak začaly mnohem více financovat investice v zahraničí.

0

Významnou změnu ovšem bude přinášet stárnutí čínské populace. Jak ukazuje další graf, měl by nastat znatelný růst podílu lidí ve věku nad 60 let k celkové populaci (fialové křivka) i k populaci v produktivním věku (šedá křivka):

0

Stárnutí populace bude snižovat míru úspor a zároveň povede ke snižování objemu aktiv držených v zahraničí. Tento pokles bude totiž nutný pro financování výdajů penzistů. Čína také kvůli uvedeným změnám nebude pravděpodobně vytvářet vnější přebytky a naopak dojde k vytváření deficitů. Taková situace pak není slučitelná s další mezinárodní expanzí a stárnutí populace tak zvrátí dosavadní trend. Natixis dodává, že pokud by čínská vláda chtěla i přes popsaný demografický trend pokračovat v globální expanzi, musela by své investice do vládních dluhopisů zemí OECD transformovat do produktivních investic. Musela by tedy financovat společnosti či infrastrukturu.

Banka také podotýká, že popsaný demografický trend se spolu s poklesem tempa růstu produktivity a málo efektivními státem vlastněnými společnostmi negativně projeví na tempu ekonomického růstu. Ten fluktuuje kolem dlouhodobě klesajícího trendu podle toho, zda vláda ekonomiku stimuluje či zda v ní převažují obavy soukromého sektoru, které vedou k odlivu kapitálu. Natixis odhaduje, že trendový růst čínského hospodářství dosahoval 6,5 % kolem roku 2000, nyní se ale pohybuje jen na 4 % a v roce 2030 se bude nacházet na 3,5 %.

Zdroj: Natixis

 
 
 
 

Čtěte více:

Které evropské akcie to díky obchodní válce schytají nejvíce?
16.05.2019 5:59
Obchodní válka mezi USA a Čínou se opět vyhrotila a zásah dostaly i ně...
Trump kvůli ohrožení amerických telekomunikačních sítí vyhlásil stav nouze, Huawei na černém seznamu
16.05.2019 8:37
Americké ministerstvo obchodu zařadilo čínskou firmu Huawei Technologi...
Bloomberg: USA a Čína se perou, Evropa se směje. Zatím.
17.05.2019 11:59
Evropa se snaží hrát v oblasti obchodních sporů s USA složitou hru vzá...
Přebytek EU v obchodu se zbožím s USA klesl, schodek s Čínou je vyšší
16.05.2019 13:40
Přebytek Evropské unie (EU) v obchodování s Spojenými státy se v první...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data