Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VoxEU: Střet málo slučitelných ekonomických systémů může ohrozit celou globální ekonomiku

VoxEU: Střet málo slučitelných ekonomických systémů může ohrozit celou globální ekonomiku

06.06.2019 6:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Dvě světové velmoci se pustily do bezprecedentní obchodní války, napjaté jsou i vztahy mezi USA na straně jedné a Evropou a Japonskem na straně druhé. Na stránkách VoxEU na to poukazuje ekonomka Meredith A. Crowley. A dodává, že během posledních dvaceti let zvyšovala globalizace celkové bohatství Američanů, ovšem její náklady nesli zejména zaměstnanci ve výrobním sektoru.

Otázkou je, proč Spojené státy neřešily problémy v obchodních vztazích s Čínou v rámci Světové obchodní organizace a uchýlily se k jednostranným krokům. Důvodem může být to, že v minulosti tato organizace rozhodla několikrát proti Spojeným státům a jejich zástupci tak nevěří, že by v případě Číny dosáhli svého. Takovým krokem ale mohou narušit systém pravidel, který jim v minulosti tolik prospíval. Motivací jim podle některých názorů může být kromě samotného obchodu i obava ze ztráty globální hegemonie. A právě tato obava vede k tomu, že Spojené státy jednají na vlastní pěst bez ohledu na současné narušování dosavadního systému.

Podle odhadů ekonoma Ralpha Ossy by intenzivní obchodní válka ve světové ekonomice vedla ke ztrátě příjmů v USA, Číně a v EU v rozsahu přibližně 2 %. U menších zemí by ale byly ztráty mnohem vyšší: U Švýcarska by dosáhly 14 %, u Mexika 7 % a u Kanady také asi 7 %. Podle některých odhadů pak nesou tíhu cel uvalených Spojenými státy na dovozy z Číny hlavně americké dovozní společnosti. To by znamenalo, že čínské exportní firmy své prodejní ceny nezměnily a tíhu cel nesou firmy americké.

Dlouhodobější obchodní konflikt by se mohl projevit posuny v globálních výrobních řetězcích. Podle některých ekonomů by „jizvy obchodní války přetrvaly ještě dlouho poté, co by byla zrušena cla“. Ve světové ekonomice by totiž i potom mohla přetrvávat vysoká nejistota, která by se negativně podepsala na obchodu a investicích.

Současné problémy v mezinárodním obchodu „jdou daleko za samotný konflikt mezi USA a Čínou, protože se týká řady zemí, které zápolí s tím, jak skloubit svůj kapitalistický systém s čínským státním kapitalismem“. Ukazuje se, že Světová obchodní organizace není v této oblasti schopna vyřešit téměř nic a „výhled pro fungování multilaterálního obchodního systému není povzbudivý“. Možností pro efektivní řešení není mnoho a neexistuje jednoduché řešení, jak integrovat fundamentálně naprosto rozdílné systémy – západní liberální kapitalismus a čínský státní kapitalismus, uzavírá Crowley.

Zdroj: VoxEU 

Čtěte více:

Pictet: Jak daleko je k tomu, aby Čína použila americké dluhopisy jako zbraň?
21.05.2019 15:11
Investiční společnost Pictet si všímá toho, že došlo k prudkému růstu ...
VoxEU: Na globální ekonomiku začíná doléhat nejistota
24.05.2019 14:52
Podle posledních projekcí Mezinárodního měnového fondu by globální eko...
Jakub Lukáš: S&P směřuje k nejhoršímu letošnímu poklesu (video)
24.05.2019 15:55
Napětí mezi USA a Čínou roste a investoři začínají být nervózní. Na ro...
Peking: Za neúspěchy obchodních jednání mohou USA
03.06.2019 8:32
Peking obvinil Spojené státy z vytváření překážek v obchodních jednání...

Váš názor
 •  
  06.06.2019 7:24

  To zase psal nějaký "politicky korektní" neboli lež produkující pisálek, bojící se nazvat celou situaci pravými jmény... Místo aby napsal, že je to vlastně celé pouze o tom, že jedna z gruntu křivácká země (USA) se nedokáže smířit s tím, že ztrácí svou moc a hegemonii a nebude už moci celému světu diktovat co kdo může a nemůže...a nedokáže to prostě rozdýchat, tak dělá pouze své oblíbené křivárny a prasárny...o ničem jiném to není... není to žádný střet dvou ekonomických systémů... Kdyby si byli tak jistí tím, že ten jejich je nej, nechali by vše prostě plynout a Čínu "zemřít"...ale ono je to asi celé jinak....
  Scorpius
  •  
   06.06.2019 8:07

   Nechci se zastávat ani jednoho, ani druhého, ale pravdou je, že právem každé země je, jestli a jak vysoká cla nastaví na cokoliv a odkohokoliv. Pokud jedna země klidně dotuje výrobu a produkci, tak druhá země je defacto povinna (vůči vlastním voličům) svůj trh, své firmy i zaměstnance chránit. Toto celé je jen o globalizaci a ničem jiném.
   Peté13
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW