Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V části ropovodu Družba byla zjištěna nová kontaminace ropy

V části ropovodu Družba byla zjištěna nová kontaminace ropy

20.06.2019 13:56, aktualizováno: 20.6. 16:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

V části ropovodu Družba vedoucí z Běloruska do Polska byla ve středu zjištěna nová kontaminace ropy organickými chloridy. Podle zpravodajského serveru RBC to oznámil ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Dodávky ropy byly v tomto úseku ve středu večer přerušeny, dnes ráno však byly obnoveny. Do České republiky, kam vede jižní větev ropovodu Družba, podle analýz stále proudí kvalitní ropa, uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.

Dnešní měření ukázalo, že znečištění v úseku mezi Běloruskem a Polskem se vrátilo pod stanovený limit. Proto mohly být dodávky ropy obnoveny. O obnovení dodávek podle Transněfti rozhodla polská strana, píše RBC.

Podle RBC vzorek odebraný 19. června odpoledne ukázal překročení normy na úrovni 60 ppm (částic na milion), a proto byla přerušena přeprava ropy polským úsekem ropovodu. Obnovena byla dnes ráno okolo osmé hodiny, protože další vzorek vykazoval již jen 4 ppm. Server dodal, že ruská norma připouští koncentraci sloučenin organických chloridů v ropě do 10 ppm, zatímco většina evropských a amerických rafinérií za normální považuje úroveň 1-1,5 ppm.

Pravděpodobnou příčinou krátkodobého zvýšení koncentrace organických chloridů bylo podle serveru RBC automatické spuštění systému ředění na běloruské přečerpávací stanici.

Polský provozovatel ropovodu PERN ujistil, že dodávky ropy pro jeho klienty nejsou ohroženy. Incident podle běloruské strany vznikl v důsledky přepojování dalších částí infrastruktury.

Ropovod vedoucí z Ruska se v Bělorusku rozděluje na dvě větve. Severní vede do Polska a Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky.

Na konci dubna se do ropovodu Družba dostala ropa znečištěná organickými chloridy, které mohou poškodit rafinerie. Země napojené na Družbu proto dovoz prostřednictvím tohoto ropovodu dočasně zastavily. Do České republiky byl dovoz obnoven koncem května.

Švagr dnes uvedl, že průběžné analýzy ropy na ukrajinsko-slovenských a slovensko-českých hranicích potvrzují, že do rafinerie v Litvínově i do státních rezerv stále proudí ropovodem Družba kvalitní ropa.

"V současné chvíli nemáme žádné informace o nové kontaminaci v jižní části ropovodu Družba. Situaci neustále monitorujeme a jsme ve spojení s petrochemickou společností Unipetrol a státním provozovatelem ropovodů Mero," uvedl Švagr.

Do rafinerie Unipetrolu v Litvínově tekla od 1. května ropa ze státních rezerv. Švagr už dříve řekl, že ze státních hmotných rezerv Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, tedy V4, byly během měsíce poskytnuty asi dva miliony tun ropy. Unipetrol už začal zásoby státu vracet. 

Výběr hlavních událostí kolem znečištěné ruské ropy (v části ropovodu Družba vedoucí z Běloruska do Polska byla 19. června zjištěna nová kontaminace ropy):

19. dubna - Ruská ropa proudící ropovodem Družba do Evropy byla kontaminována organickým chloridem, který se používá k usnadnění těžby. Před transportem je ale třeba tuto látku od ropy oddělit, protože může poškodit rafinerie.

25. dubna - Polsko, Německo, Bělorusko a Slovensko zastavily dovoz ruské ropy Družbou kvůli jejímu znečištění. Ropovod Družba se v Bělorusku rozděluje na dvě větve. Severní vede do Polska a Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Na Družbu je před Běloruskem napojen i ropovod BPS-2, kterým se ropa dostává do přístavu Usť-Luga na pobřeží Baltského moře.

- Cena severomořské ropy Brent kvůli znečištění ruské ropy překonala 75 dolarů za barel, což se stalo letos poprvé.

26. dubna - Předseda české Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr řekl, že do ČR neteče ropovodem Družba žádná ruská ropa. Český petrochemický holding Unipetrol kvůli tomu požádal o zápůjčku ropy ze státních nouzových zásob.

29. dubna - Česká vláda schválila poskytnutí ropy Unipetrolu ze státních hmotných rezerv. Do rafinerie v Litvínově začala ropa ze státních hmotných rezerv téct 1. května.

6. května - Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta oznámil, že z Běloruska už začala proudit ruská ropa.

7. května - Ruský ministr energetiky Alexandr Novak oznámil, že ruské úřady zjistily zdroj kontaminace ropy. Vyšetřování odhalilo skupinu podniků, která za kontaminací ropovodu stojí. V souvislosti se znečištěním byli zadrženi čtyři lidé.

10. května - Na tankery v přístavu Usť-Luga na pobřeží Baltského moře se začala nakládat čistá ropa. Oznámilo to ruské ministerstvo energetiky.

11. května - Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta obnovil transfer ropy k evropským klientům ropovodem Družba.

13. května - Česká vláda schválila další zápůjčku ropy ze státních rezerv pro Unipetrol. Podobně jako první zápůjčka přesahuje 100.000 tun.

15. května - Mezinárodní agentura pro energii (IEA) uvedla, že problém znečištění ropy v ropovodu Družba se týká dodávek v objemu zhruba 250.000 barelů denně, což představuje skoro dvě procenta nabídky na evropském kontinentě.

16. května - Místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak uvedl, že ruský provozovatel ropovodů Transněfť odškodní všechny, kdo prokážou skutečnou újmu v důsledku kontaminace ropy.

17. května - Běloruská státní ropná společnost Belněftěchim oznámila, že přeprava ruské ropy na Ukrajinu byla přerušena.

20. května - Polsko oznámilo, že nebude schopno přijímat dodávky čisté ropy, dokud se rafinerie napojené na severní větev ropovodu nedohodnou, jak se podělí o znečištěnou ropu, která je stále v systému.

21. května - Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta začal posílat ropu jižní větví Družby do Maďarska, když Budapešť potvrdila, že je schopna surovinu přijímat.

22. května - Slovenský přepravce ropy Transpetrol obnovil dodávky ruské ropy ropovodem Družba ve standardním režimu, v požadovaném množství a kvalitě.

23. května - Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění kontaminované ropy z ropovodu Družba na běloruském území.

27. května - Do Česka začala ve 12:00 opět proudit ze Slovenska ropa ropovodem Družba.

9. června - Bělorusko částečně obnovilo dodávky ruské ropy severní větví ropovodu Družba do Polska.

20. června - V části ropovodu Družba vedoucí z Běloruska do Polska byla 19. června zjištěna nová kontaminace ropy organickými chloridy. Dodávky ropy byly v tomto úseku přerušeny, obnoveny byly 20. června ráno.
 

Čtěte více:

Ceny ropy rostou, tankery v Ománském zálivu se zřejmě staly terčem útoku
13.06.2019 9:55
Dva ropné tankery plující v blízkosti strategicky významného Hormuzské...
Martin Kycelt: Možnost předpovědět, co se bude dít na ropě, je velice omezená (video)
13.06.2019 16:33
Ropa patří na trhu mezi poměrně volatilní sázky. Včera její cena klesa...
Ropa v těžké defenzivě. Spasí ji OPEC?
14.06.2019 10:58
Ropa Brent si v posledních týdnech připisuje těžké ztráty, přičemž ak...
IEA snížila letošní odhad růstu poptávky po ropě
14.06.2019 10:59
Výhled růstu poptávky po ropě v letošním roce se zhoršil kvůli nepřízn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (12/19 Q4, Bef-mkt)
Advanced Micro Devices Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Apple Inc (12/19 Q1, Aft-mkt)
eBay Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Lockheed Martin Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE (12/19 Q4, Aft-mkt)
Nucor Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Pfizer Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4, Bef-mkt)
Starbucks Corp (12/19 Q1, Aft-mkt)
United Technologies Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Xilinx Inc (12/19 Q3, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (12/19 Q4)
7:00Swedbank AB (12/19 Q4)
12:00Atlas Copco AB (12/19 Q4)
12:30Xerox Holdings Corp (12/19 Q4)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board