Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Volby v Řecku vyhrála opoziční Nová demokracie, v parlamentu bude mít absolutní většinu

Volby v Řecku vyhrála opoziční Nová demokracie, v parlamentu bude mít absolutní většinu

08.07.2019 10:15
Autor: ČTK

V předčasných parlamentních volbách v Řecku vyhrála opoziční konzervativní Nová demokracie. Po sečtení více než 80 procent hlasů získala 39,72 procenta, zatímco vládní levicová SYRIZA 31,59 procenta, informovala agentura AP. Řecký premiér Alexis Tsipras už poblahopřál vůdci opozice Kyriakosovi Mitsotakisovi k vítězství. Moc mu předá dnes poté, co jeho politický rival složí přísahu jako předseda vlády. Zároveň bude představen nový kabinet, uvedla řecká média.

Vítězná strana obsadí podle nezávislé analytické společnosti MacroPolis 158 křesel ve 300členném parlamentu, bude mít tedy absolutní většinu.

Mitsotakis prohlásil, že bude "tvrdě pracovat, aby zastupoval všechny Řeky". Dodal, že "společnost dala jasně najevo, že si přeje hospodářský růst, vytváření pracovních míst a bezpečnost". Do Řecka se podle něj vrátí transparentnost, udílení funkcí podle schopností a zásluh a hlas země v Evropě posílí.

"Občané si vybrali. Vůli lidu plně respektujeme," reagoval na porážku Tsipras. Dodal, že doufá, že návrat Nové demokracie k moci "nepovede k odvetě... namířené proti významným úspěchům týkajícím se ochrany sociální většiny a pracujících".

Čtyřiačtyřicetiletý Tsipras předčasné volby inicioval, když jeho strana v květnu prohrála evropské a místní volby. Jednapadesátiletý Mitsotakis je bývalý bankéř a člen známé politické dynastie.

Deník The Wall Street Journal před volbami tento týden napsal, že v případě výhry opozice se Řecko stane první evropskou zemí, která se vrátí k tradičním politickým stranám. V roce 2012, uprostřed dluhové krize eurozóny, bylo také Řecko prvním evropským státem, jehož voliči opustili zavedené strany a přešli k politickým formacím brojícím proti establishmentu.

 

Čtěte více:

Turecký prezident odvolal šéfa centrální banky. Chystá se na americké sankce a tlak na měnu?
08.07.2019 8:25
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odvolal šéfa turecké centrální ...
Deutsche Bank spustila restrukturalizaci. Vykáže kvartální ztrátu a propustí až 18 tisíc lidí
08.07.2019 8:43
Největší německá banka Deutsche Bank dnes představila svůj restruktura...
Rozbřesk: Týden ukáže, zda je česká ekonomika v kondici nebo ve vleku
08.07.2019 9:16
Indexy nákupních manažerů už minulé pondělí znovu ukázaly zhoršující s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.06.2025
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  
10:44Euro stále čeká na svůj globální moment. Válcuje ho zlato i stále odolný dolar
9:03Rozbřesk: Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem
8:52Útok Izraele na Írán, protesty v USA proti Trumpově politice a krize na trhu elektromobilů. Dnešní futures padají do rudého  
8:40Izrael zaútočil na Írán, cena ropy prudce roste
6:11Invesco: Americká ekonomika je odolná navzdory nejistotě v obchodní politice
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada
16:44Trump trhy novými hrozbami nerozbořil. Boeing trpí neštěstím letounu, Oracle vzlétl na cloudu  
15:45Německá BioNTech za 1,25 miliardy USD převezme domácího konkurenta CureVac
14:59Oracle (+8 %) po výsledcích: Chtějí všechno, něco takového jsme ještě nezažili
14:52Akcie Boeing (-8 %) platí za pád letounu 787-8 Dreamliner z Indie do Londýna. Nepřežilo 242 lidí na palubě a další desítky na zemi

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university