Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Hlavní obětí obchodních válek je Německo

Rozbřesk: Hlavní obětí obchodních válek je Německo

30.09.2019 9:18
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Tento týden nastartoval lepším výsledkem čínských podnikatelských nálad PMI. To jen potvrzuje, že hlavní obětí současného nárůstu geopolitického napětí nejsou ani Čína ani Spojené státy, ale Německo. Tam index PMI v průmyslu v září spadl na nejnižší úrovně od roku 2009 a finální čísla tento týden to jen potvrdí. Ekonomika USA je na první pohled z velkých hráčů nejodolnější, ovšem i tam index ISM v průmyslu spadl v posledním měsíci překvapivě pod klíčovou hodnotu 50 bodů. I proto tento týden budou v centru pozornosti vedle slušných čísel z amerického trhu práce právě čerstvé výsledky nálad z průmyslu.

A ty jsou na programu i ve střední Evropě. Konkrétně v případě Česka se ovšem v posledních několika letech ukazují PMI v průmyslu jako relativně špatný předstihový ukazatel. Přes dlouhodobě velice nízké úrovně (44,9 bodu) český průmysl i nové zakázky dál pěkně rostou.

Ve finále ovšem hlavním magnetem pozornosti ve střední Evropě bude čtvrteční rozhodnutí Evropského soudního dvoru v kauze polské cizo-měnové hypotéky. Ničivý potenciál negativního verdiktu na polské banky je na trzích dobře znám a všechny středoevropské měny proto mohou být v tomto týdnu nervózní.

Jestřábí vyznění posledního zasedání ČNB tak pravděpodobně koruně už tento týden příliš nepomůže a čekáme, že se česká měna vrátí zpátky do lehké defenzivy.

TRHY
CZK a dluhopisy

Česká koruna se prozatím vzdala ambicí na výraznější zisky a osciluje v okolí 25,85 EUR/CZK, V tomto týdnu ji může negativně ovlivňovat nervozita před rozhodnutím Evropského soudního dvoru v kauze polské hypotéky.

Zahraniční forex
Eurodolar sedí nyní již vcelku bezpečně pod hranicí 1,10 a vyčkává na sérii důležitých dat, která tento týden dorazí. Ty zahrnují např. dnes německou či italskou inflaci, zítra americký index ISM a ve středu, resp. v pátek americká data z trhu práce.

Pro polský zlotý začíná velmi hektický týden, který může na trh přinést větší míru volatility. Kromě důležitého rozhodnutí Evropského soudu o penalizaci bank (čtvrtek), přijde na pořad zářijová inflace (úterý) a také zasedání NBP (středa). Vše dohromady tvoří pro polskou měnu velmi rizikový koktejl, který měnový pár EUR/PLN může dostat nad hranici 4,40.

Ropa
Cena ropy vstupuje do nového týdne na úrovni 62 USD/barel a zcela tak vstřebala negativní nabídkový šok v podobě krátkodobého výpadků saúdské produkce. Nakonec, dle neoficiálních informací již Saúdská Arábie zvládla zcela obnovit svou těžbu na 9,8 mil. barelů denně, což předčilo i ty nejoptimističtější odhady. Navíc, Saúdové by měli vbrzku obnovit také polštář volné produkční kapacity, díky čemuž by se celková produkční kapacita měla vyšplhat opět nad hranici 11 mil. barelů denně.

Stlačení geopolitické rizikové prémie pak pomáhá také první náznak deeskalace napětí v regionu Blízkého východu. Oproti očekávané tvrdé odvetě ze strany Rijádu totiž přišel na řadu nečekaný manévr v podobě částečného klidu zbraní v saúdsko-jemenském konfliktu. V podobném duchu se pak nesou zprávy o konstruktivnějším přístupu Spojených států vůči Íránu v minulém týdnu.

Kromě dalšího vývoje situace na Blízkém východě se pozornost ropného trhu tento týden znovu obrátí k fundamentálním statistikám. Ty budou s ohledem na dnešní svátek práce v USA o jeden den posunuty, tj. ve středu stav zásob od API, na který ve čtvrtek naváže EIA. V pátek pak týden zakončí statistiky aktivity amerických producentů.

 

Čtěte více:

Jan Bureš: Německo podle nás neunikne recesi. Otázkou je pouze, jak dlouhá a hluboká bude
24.09.2019 10:49
Index německé podnikatelské nálady nenakreslil tak mizerný obrázek jak...
Německá prokuratura viní šéfa VW z manipulace s akciovým trhem
24.09.2019 14:10
Německá prokuratura obvinila šéfa automobilového koncernu Volkswagen H...
GfK: Nálada německých spotřebitelů se mírně zlepšila
26.09.2019 9:31
Němečtí spotřebitelé zůstávají optimističtí. Z výsledků průzkumu, kter...
Ifo: Ke kratší pracovní době se uchyluje více německých továren
26.09.2019 11:00
Stále více německých továren přechází na kratší pracovní dobu, takzvan...
Víkendář: Oživne opět „vztah, který pozvedl Německo z tyranie a vrátil mu prosperitu“?
29.09.2019 9:11
Vazby mezi Německem a Spojenými státy slábly už předtím, než se americ...

Váš názor
  • Svátek v USA
    30.09.2019 11:38

    Prosím, jaký svátek mají dnes v USA?
    Kapitán
  • Tak
    30.09.2019 10:58

    Pokud je Německo hlavní obětí, pak jeho satelity, tedy i ČR dopadnou hůř. Řešením je snížit závislost na Německu a také diverzifikovat ekonomické vztahy, nejlépe i mimo EU.
    Drahokoupil
Aktuální komentáře
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět
16:50Ochlazení na akciovém trhu  
16:33Zlomový okamžik na evropském EV trhu? Čínská BYD poprvé poráží Teslu
16:12Jak Microsoft přemýšlí o AI? Základem jeho filosofie je paradox z 19. století
14:48Braňo Soták: Advance Auto Parts ukázala první světlo na konci tunelu, akcie prudce rostou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data