Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Accenture: 15 procent příjmů bank z plateb ohrožuje digitalizace

Accenture: 15 procent příjmů bank z plateb ohrožuje digitalizace

19.11.2019 15:36
Autor: ČTK

Až 15 procent příjmů bank z globálních plateb, tedy 280 miliard dolarů, bude pravděpodobně ohroženo růstem digitálních plateb a konkurencí nebankovních subjektů, protože platby budou rychlejší, neviditelné a zdarma. Vyplývá to ze zprávy společnosti Accenture. Ta zjistila, že příjmy z globálních plateb pravděpodobně porostou ročním tempem 5,5 procenta z 1,5 bilionu USD v roce 2019 na více než dva biliony dolarů do roku 2025.

Zpráva je založena na modelu analýzy příjmů a rizik, který Accenture vyvinula k měření trendů plateb spotřebitelů a předpokládaných změn chování obchodníků, technologií a regulací. Výzkum doplnilo dotazování 240 výkonných vedoucích pracovníků bank ve 22 zemích.

"Banky zaspaly období, kdy mohly plně využít své silné postavení, jelikož se nedomnívaly, že by mohly být někdy ohroženy. To umožnilo novým společnostem velmi rychle dohnat technologické a regulatorní manko a představit produkty, které ty bankovní překonávají," řekl ČTK manažer ve finančních službách Accenture Karel Kotoun.

V příštích šesti letech budou podle zprávy banky čelit dalšímu tlaku v příjmech z karetních transakcí, poplatků a bezplatných úhrad, které ohrozí osm procent příjmů z plateb. Navíc konkurence nebankovních subjektů a jejich neviditelných plateb tam, kde jsou platby prováděny přes 'virtuální peněženku' na mobilní aplikaci nebo jiném mobilním zařízení ohrozí 3,9 procenta příjmů bank. Vytlačování platebních karet okamžitými platbami, kde jsou prostředky účtovány a převáděny v reálném čase a banky zde mají malý či žádný úrok, bude pravděpodobně ohrožovat dalších 2,7 procenta příjmů z plateb.

To navazuje na současné poklesy příjmů z karetních transakcí a poplatků. Již mezi lety 2015 a 2018 příjmy z transakcí obchodních kreditních karet klesly o 33 procent, příjmy z debetních karetních transakcí o 15 procent a příjmy z kreditních karet o 12 procent.

Více než dvě třetiny (71 procent ) dotazovaných vedoucích bankovních manažerů se shodly na tom, že platby začínají být bezplatné. Téměř tři čtvrtiny (73 procent) se domnívají, že už je většina plateb neviditelných nebo během příštích 12 měsíců bude. Na 78 procent jich uvedlo, že platby buď již jsou okamžité, či v horizontu jednoho roku budou.

V reakci na klíčové výzvy trhu téměř čtyři z pěti respondentů uvedli, že je pro banky hlavní prioritou budování bezpečnosti maloobchodních platebních transakcí. Téměř čtvrtina uvedla umělou inteligenci, robotiku, inovativní platební centra jako klíčové technologické dovednosti, kterým budou muset přizpůsobit své klíčové systémy a mít tak vysokorychlostní a kontinuální platební toky.

Accenture je globální společnost poskytující služby a řešení v oblasti strategií, digitálních technologií, technologických služeb, kybernetické bezpečnosti a podpory podnikových procesů.


Čtěte více:

Apple v spolupráci s Goldman Sachs uvedl virtuální kreditní kartu
07.08.2019 8:38
Americká společnost Apple dnes ve spolupráci s investišní bankou Goldm...
PayPal prostřednictvím akvizice vstupuje na čínský trh
01.10.2019 8:34
Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings získala...
Mastercard podlehl nákupní horečce
29.10.2019 16:31
Tato platební společnost podepsala od začátku roku dohody s půl tucte...
ČSOB spouští službu Apple Pay
05.11.2019 13:23
ČSOB rozšiřuje nabídku platebních služeb o Apple Pay. Držitelé bezkont...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data