Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Palladium zbořilo další rekord

Palladium zbořilo další rekord

10.12.2019 16:46
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Palladium se dnes přehouplo přes 1900 USD za unci a pokořilo další rekord. Nahoru jde i cena platiny. Důvodem je vývoj v Jihoafrické republice, kde se těžební společnosti potýkají s výpadky proudu a pozastavují těžbu. Země, která se potýká se záplavami, je největším světovým producentem platiny a světovou dvojkou v produkci palladia.

Jihoafrická utilita Eskom Holdings (vyřazená z burzy) bojuje s výpadky v elektrárnách a s lijáky, které promočily uhlí, jež se používá jako palivo v teplárnách. Výpadky proudu pokračují už šest dní za sebou.

Palladium by si na 1900 USD kvůli určité technické rezistenci mohlo oddechnout, celkově by ale „cena mohla jít nahoru”, domnívá se analytik Ole Hansen ze Saxo Bank.

Cena palladia roste na spotovém trhu už 13 dní za sebou, což je nejdelší série od poloviny roku 2014. Na stejném trhu se dnes podle Bloombergu vyhouplo až na 1903 USD za unci. Generická data Bloombergu ukazuovala cenu tohoto kovu ráno newyorského času na 1898 USD.

Vývoj ceny palladia za posledních 5 dní...

0 

...a za poslední dva roky:

1

Palladium se používá v katalyzátorech benzínových aut. Automotoprůmysl tohoto drahého kovu kupuje víc, protože bojuje s přísnějšími pravidly na ochranu ovzduší. Jenom letos stoupla cena palladia o 50 %.
Pro automobilky ale cena palladia vzhledem k jejich podstatně větším celkovým nákladům tak kritickou není, říká Hansen.

Omezená nabídka tohoto kovu a vysoká poptávka po něm znamenaly pro palladium prolamování rekordů i v posledních dvou letech. A trendy by mohl pokračovat: Banka Citi odhaduje, že do poloviny příštího roku by palladium mohlo stát už 2500 USD.

Levnější platinu ale analytici již tak optimisticky vidět nemusí. Tento kov se používá v katalyzátorech naftových aut a poptávka po něm je slabší. Cena kovu letos stoupla zatím o 14 %. V dlouhodobějším horizontu by však platina mohla těžit z možného rozvoje elektrických aut využívajících palivové články v Asii, domnívá se společnost Heraeus Holding GmbH, která se zabývá rafinací kovů. Elektrody v palivovém článku těchto aut pokrývá vrstva platiny.

Vývoj ceny platiny za poslední 3 dny...

pt 

...a za poslední dva roky:

 pt 

Zdroje: Bloomberg, Patria.cz, Reuters

 

 

 

Čtěte více:

ArcelorMittal se stahuje z převzetí italské ocelárny Ilva
04.11.2019 16:54
Společnost ArcelorMittal, která je největším světovým producentem ocel...
Co říká moudrost trhu o ropném vrcholu?
12.11.2019 18:04
Nějaký čas jsem se tu věnoval obnovitelným energiím, včetně společnost...
Ruský návrh smlouvy o plynu je pro Ukrajinu nepřijatelný
19.11.2019 8:19
Ruský návrh budoucí podoby smlouvy s Ukrajinou o dodávkách a tranzitu ...
Polsko převezlo část svých zlatých rezerv z Británie a dále jej nakupuje
26.11.2019 8:50
Polsko dokončilo repatriaci části svých zlatých rezerv z Británie, kdy...
Dominik Rusinko: Ceny ropy by mohly na jaře výrazně propadnout
09.12.2019 16:55
Aliance států těžící ropu OPEC+ se minulý pátek ve Vídni dohodla na po...

Váš názor
  •  
    17.12.2019 10:40

    Zdravím. Už se mi ta cena zdá poněkud přehnaná, vzhledem k vývoji dodávek z minulých let. Tak markantní propad dodávek co se násilně podsouvá, nebyl ani v roce 2017, 2018 ani 2019. V podstatě objemy dodávek jsou stejnoměrně rozvrženy již několik let po sobě, a poptávka po komoditě rozhodně nestoupla nad nabídkou o 100% a více, tudíž nevidím důvod nynější příliš vysoké ceny. Vliv na těžbu ve spojení s mokrým uhlím je také mizivá, neboť cena stoupá konstantně a neustále a to i před médii zmiňovanými problémy s výpadky energií v dolech Jihoafrické rep. Další názor médií dle mě zcestný je ten, že dojde v roce 2020 ke změnám kvót poměru palladia v katalyzátorech. Tato informace není nijak nová, když jí mám já dlouhodobě, tak tuto informaci mají zcela určitě i výrobci automobilů a tak předpokládám, že se před zásobili. Nikdo není tak hloupí, aby kupoval draze, s ohledem na výrobu aut v milionech. Můj názor je ten, že je cena uměle nesmyslně vyhnána spekulanty.
    neca
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
12:00PepsiCo Inc (06/20 Q2)