Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Britové dnes vybírají novou Sněmovnu. Johnson je takřka jistotou, síla jeho většiny otázkou

    Britové dnes vybírají novou Sněmovnu. Johnson je takřka jistotou, síla jeho většiny otázkou

    12.12.2019 8:28, aktualizováno: 12.12. 9:27
    Autor: ČTK

    Aktualizováno

    V Británii v 08:00 SEČ začaly předčasné parlamentní volby, které mají vyřešit patovou situaci, jež nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 SEČ. Krátce poté budou zveřejněny první odhady výsledků. Čeká se vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté.

    Kromě brexitu hrála v předvolební kampani důležitou roli i témata veřejného zdravotnictví, školství či bezpečnosti. Opoziční labouristé Jeremyho Corbyna kritizovali konzervativce mimo jiné kvůli úsporným opatřením z minulých let. Sami labouristé by v případě svého vítězství chtěli mohutně investovat do britské ekonomiky a také znárodnit některá její odvětví.

     
    Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství Konzervativní strany. Otázkou ovšem zůstává, zda její kandidáti vyhrají v nejméně 326 volebních obvodech, což by znamenalo většinu v 650členné Dolní sněmovně potřebnou pro sestavení vlády. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

    Předčasné parlamentní volby by měly především vyřešit patovou situaci kolem brexitu. Premiér Johnson jej chce v případě vítězství po několika předchozích odkladech dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Navzdory volebním heslům by tím ale proces brexitu zdaleka neskončil. Do konce roku 2020 by totiž musely Londýn a Brusel v rámci takzvaného přechodného období vyjednat ještě podmínky budoucích vztahů.

    Johnson slíbil, že pod jeho vedením se přechodné období do roku 2021 neprotáhne. Hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier ale na nahrávce, která ve středu unikla do britských médií, tvrdí, že je nerealistické, aby se tak složitá jednání stihla za 11 měsíců.

    Pokud by se příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. V něm by se mohli rozhodnout pro brexit s novou dohodou, kterou by chtěli labouristé vyjednat s EU během tří měsíců, anebo pro setrvání v evropském bloku. Corbyn před časem slíbil, že by před lidovým hlasováním vystupoval neutrálně.

    Čtěte více:

    Státy EU schválily odklad brexitu do konce ledna 2020. Odejít mohou Britové i dřív
    28.10.2019 14:52
    Členské státy Evropské unie se dnes dohodly na odkladu britského odcho...
    Dillow: Brexit, nesmyslně přesná čísla a ignorování ekonomických principů
    05.11.2019 17:53
    Britský Národní institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR tvrdí,...
    Brexit: Které strany by mohly mít po volbách v Británii hlavní slovo?
    11.11.2019 6:11
    Kampaně politických stran ve Velké Británii jedou před předčasnými vol...
    Johnson odstartoval kampaň: zajistím brexit a investice i nižší daně
    25.11.2019 9:26
    Odchod Británie z Evropské unie s vyjednanou dohodou, snižování daní i...
    Britská můra předvánoční, již v pátek 13.
    09.12.2019 5:39
    Volby ve Velké Británii jsou na pořadu dne již v pátek 13., ale není m...
    Rozbřesk: Týden ve znamení britských voleb, zasedání Fedu a ECB
    09.12.2019 9:17
    Čeká nás jeden z posledních předvánočních týdnů, který ještě může inve...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Nově otevřená prac. místa