Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ zvažuje účast v aukci kmitočtů pro mobilní sítě 5G

ČEZ zvažuje účast v aukci kmitočtů pro mobilní sítě 5G

17.03.2020 14:30
Autor: ČTK

Energetická společnost ČEZ zvažuje účast v připravované aukci kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Při dnešní on-line tiskové konferenci k výsledkům společnosti za minulý rok to řekl místopředseda představenstva firmy Pavel Cyrani. Firma se podle něj rozhodne podle přesných pravidel aukce.

"My dneska s počtem 125.000 SIM karet na jedné straně a na druhé straně s čím dál tím větším propojováním energetiky a telekomunikací, optických sítí a tak dále, tak v tuto chvíli sledujeme připravovanou aukci. Podle jejích přesných pravidel se budeme rozhodovat, jestli do ní vstoupíme, nebo ne. Ale zvažujeme to," uvedl dnes Cyrani.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v pondělí oznámil, že zahájil veřejnou konzultaci upravených podmínek aukce. Zahájení výběrového řízení úřad předpokládá v průběhu června. Kvůli požadavku na změnu podmínek rezignoval na konci ledna tehdejší předseda ČTÚ Jaromír Novák. Do státního rozpočtu by aukce měla podle předpokladů přinést minimálně šest miliard korun.

Aukce se podle dřívějších vyjádření pravděpodobně zúčastní stávající mobilní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, zájem deklarovala i firma Nordic Telecom. Hovořilo se také o zájmu Sazka Mobilu. Nová předsedkyně úřadu Hana Továrková nechala podmínky aukce upravit tak, aby podle záměru ministerstva průmyslu a obchodu prohloubily konkurenci na trhu a přilákaly nové operátory.

V pásmu 700 MHz ČTÚ ustoupil od přímého vyhrazení jednoho bloku o velikosti 2x10 MHz pro nové zájemce s tím, že jednotlivý účastník výběrového řízení může získat maximálně 2×10 MHz. V pásmu 3,5 GHz byl spektrální limit stanoven na 60 MHz pro stávající operátory a 100 MHz pro ostatní operátory. Uvedené limity mohou být v případě nedostatečné poptávky navýšeny.

Z předmětu výběrového řízení je nově vyjmut úsek 3400-3440 MHz, který bude určen pro řešení k podpoře průmyslu 4.0. Bližší podmínky využívání tohoto úseku stanoví ČTÚ samostatně mimo podmínky výběrového řízení.

ČTÚ dále rozšířil závazek národního roamingu ve prospěch nových operátorů. Držitelé přídělů v pásmu 700 MHz, kteří jsou stávajícími operátory, budou povinni poskytnout národní roaming nejen ve prospěch případného nového operátora se ziskem kmitočtů v pásmu 700 MHz, ale i všech nových operátorů, kteří jsou nebo budou držiteli rádiových kmitočtů v celém pásmu 3440-3800 MHz. Pro žadatele o využití národního roamingu jsou stanoveny podmínky dosažení minimálního vlastního pokrytí obyvatelstva a jeho dalšího zvyšování.

Podmínky výběrového řízení dále stanoví povinnost velkoobchodní nabídky pro držitele kmitočtů z pásma 700 MHz, včetně zveřejnění referenční nabídky pro virtuální operátory. Rozvojová kritéria současně zahrnují povinnost dokrytí tzv. bílých míst, tedy obcí, kde dosud nejsou dostupné sítě 4G, a dále pokrytí velkých měst, železničních a silničních koridorů a plošného území ČR sítěmi 5G v definovaných termínech v souladu s vládní 5G Strategií.

 
 

Čtěte více:

Jak může koronavirus zasáhnout českou ekonomiku? Sledujte záznam mimořádné ranní kávy Jana Bureše
17.03.2020 12:51
Jak může koronavirus zasáhnout evropskou a českou ekonomiku? Jak se po...
ZEW: Důvěra v německou ekonomiku je kvůli viru nejníže od 2008
17.03.2020 11:48
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v březnu klesla nejn...
Francouzská vláda vyčlení na podporu firem 45 miliard eur
17.03.2020 12:12
Francie uvolní na podporu firem zasažených opatřeními proti šíření kor...
Vyplatí tuzemské banky dividendy? ČNB si to nepřeje (komentář analytika)
17.03.2020 13:44
Česká národní banka včera poměrně silně naznačila, že si nepřeje, aby ...
Premiér Babiš: Škoda Auto uzavře výrobu v pátek
17.03.2020 14:24
Škoda Auto uzavře v pátek výrobu. Na tiskové konferenci to řekl premié...

Váš názor
  •  
    17.03.2020 20:30

    To je dobrá myšlenka. To se bude hodit.
    Zdravý rozum
  • total utility
    17.03.2020 15:16

    jako napad dobry. uhli atom vitr solar 5g iot .. utility mix pro kazdou dobu :)
    eple
Aktuální komentáře
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  
10:44Euro stále čeká na svůj globální moment. Válcuje ho zlato i stále odolný dolar
9:03Rozbřesk: Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem
8:52Útok Izraele na Írán, protesty v USA proti Trumpově politice a krize na trhu elektromobilů. Dnešní futures padají do rudého  
8:40Izrael zaútočil na Írán, cena ropy prudce roste
6:11Invesco: Americká ekonomika je odolná navzdory nejistotě v obchodní politice
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada
16:44Trump trhy novými hrozbami nerozbořil. Boeing trpí neštěstím letounu, Oracle vzlétl na cloudu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data