Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa poprvé zamířila do záporného teritoria. Co bude dál?

Ropa poprvé zamířila do záporného teritoria. Co bude dál?

21.04.2020 12:50, aktualizováno: 21.4. 13:43
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Aktualizováno

Futures na West Texas Intermediate na červen jsou v New Yorku v současné době nejaktivněji obchodovanými kontrakty na ropu a stojí více než 21 USD za barel. Kontrakt na WTI s dodáním v květnu se ale v pondělí vypořádal na neskutečné ceně -37,63 USD, aby se dnes ráno (londýnského času) přechodně vrátil zpět do kladného teritoria na 1,60 dolaru za barel. Ve velmi dynamické situaci ale už ani toto není zase pravda.

Velká šíře rozpětí mezi těmito dvěma kontrakty každopádně odráží rostoucí strach. I rafinerie totiž omezují své operace. Navíc nedostatek poptávky v důsledku karantény již vedl k tomu, že úložný prostor pro ropu v USA nabobtnal na své limity.

"Tento den poklesu přichází jednoduše proto, že finanční ceny musí po ukončení smlouvy konvergovat s fyzicky obchodovanou komoditou," uvádí RBC Capital Markets. "Jinými slovy papírový trh a cena podkladové komodity musí konvergovat, když se fyzické barely připravují na dodání."

Kromě WTI se situace projevuje i na trhu s ropou Brent, která se dnes v Londýně propadla až pod 20 USD za barel. Tam futures na květen již vypršely a ceny odrážejí stav červnové smlouvy. "Dnešní výrazný pohyb cen je funkcí slabého fyzického trhu, který je zpustošen bezprecedentním přiškrcením rafinérií," dodala společnost RBC Capital Markets.

Rebalance na obzoru

Trh s ropou bude podle Goldman Sachs Group v nadcházejících týdnech nucen k „násilné rebalanci“, protože rychle se plnící sklady vedou k výraznému snížení výroby, a tím i k vyšším cenám. Cenová volatilita zůstane v nadcházejících týdnech mimořádně vysoká, uvedl v komentáři Goldman poté, co se ropa v New Yorku poprvé v historii propadla pod nulu. Zatímco pokles na červnových futures nebyl v pondělí tak dramatický, ve smlouvě se pravděpodobně projeví tlak na snižování objemu, protože zásobníky se plní a vystrašení retailoví investoři odcházejí, uvedla banka.

"Vzhledem k tomu, že v konečném důsledku zbývá omezené množství úložišť, bude muset produkce brzy výrazně klesnout, aby se trh dostal do rovnováhy, a připraví tak půdu pro vyšší ceny," jakmile dojde k zotavení poptávky, napsali analytici v komentáři z 20. dubna. "Tato inflexe se odehraje v řádu týdnů, ne měsíců, s tím, že trh bude pravděpodobně nucen k rebalanci ještě před červnem.“

Býčí znamení?

Nebývalý pokles cen ropy může být podle společnosti BTIG ve skutečnosti býčím znamením jak pro surovinové futures, tak pro americké akcie. Podobné velké historické dislokace mezi ropnými futures na nejbližší měsíc a na následující měsíc byly pro trhy tradičně pozitivním znamením, napsal v komentáři stratég této firmy Julian Emanuel.

V nejextrémnějším případě byly předzvěstí „spolehlivě pozitivních“ forwardových výnosů pro index S&P 500, akcie z energetiky a kontrakty s nadcházejícím měsícem expirace, zejména na šestiměsíční a dvanáctiměsíční bázi. "Ačkoli jsou tyto časy mimořádné, taková nouze na trhu s ropou v minulosti signalizovala potenciální dno na akciích, a ne další období nouze," napsal Emanuel. A očekává, že pozitivním signálem pro energetické akcie bude, pokud červnové ropné kontrakty zůstanou nad psychologicky důležitou úrovní 20 USD za barel.

Texaské ropné škrty

Texaští regulátoři chtějí diskutovat o tom, zda by také neměli stanovit limity produkce jako OPEC. Texas Railroad Commission, texaský státní energetický regulační úřad, má během úterního zasedání zvážit omezení těžby. Návrh omezit volný trh s ropou v Texasu byl přitom ještě před měsícem považován za krajní řešení.

Dnešní telekonference přijde týden po maratonu s vrcholnými průmyslovými skupinami, které vytrvale vystupují proti kvótám, zatímco menší výrobci vedení společností Pioneer Natural Resources a Parsley Energy žádají regulátory o intervenci, a to o okamžité snížení produkce o 20 %. U produkce Texasu, která je nyní vyšší než kteréhokoli člena OPEC kromě Saúdské Arábie, by to činilo více než 1 milion barelů denně. Pokud by se tříčlenná komise rozhodla pro povinné škrty, znamenalo by to konec téměř půlstoletí laissez-faire produkce.

Jednou ze čtyř statutárních funkcí Texas Railroad Commission je „zabránit plýtvání přírodními zdroji státu“. Vzhledem k tomu, že se WTI v pondělí obchodovala v záporu, zastánci povinných škrtů říkají, že se tomu již děje. "Dnešní pokles cen ropy zdůrazňuje potřebu regulátora," řekl generální ředitel Parsley Matt Gallagher v pondělním e-mailovém prohlášení. "Nemáme normální tržní podmínky a je jasné, že nyní je čas na jednání všech - našich společností, naší státní vlády a federální vlády."

Odpůrci povinných škrtů, včetně všech hlavních ropných společností, tvrdí, že taková politika by byla nevynutitelná, a podkopala by Texas jako volný trh, zvýhodnila zahraniční výrobce jako Saúdskou Arábii a Rusko a v žádném případě by nefungovala.

Pracovní místa v energetice v ohrožení

Podle BW Research by v prvním čtvrtletí roku 2020 mohly klesnout pracovní místa v sektoru ropy a zemního plynu o 30 %. Tento průmysl čelí dvojímu šoku, kdy koronavirus ochromil poptávku a cenová válka mezi Ruskem a Saúdskou Arábií vedla k nadprodukci a poslala cenu ropy spirálovitě dolů k historickým minimům.

Ropný průmysl nedokáže snížit pracovní místa dostatečně rychle, aby udržel krok s trhem, který podle Halliburtonu padá volným pádem. Halliburton v Houstonu minulý měsíc dočasně propustil 3 500 pracovníků.

"Ropa a plyn se najednou staly koníčkem, do kterého se budou moci i nadále zapojit jen ty nejlépe kapitalizované společnosti v oboru," řekl Dan Eberhart, generální ředitel společnosti poskytující ropné služby Canary Drilling Services. Ta má propustit asi 200 lidí a již provedla paušální snížení platů. „Velkou část pracovních míst v sektoru ropy a plynu zastávají společnosti poskytující služby na ropných polích - a tyto společnosti jsou slabší než ropné společnosti a velmi rychle začnou mizet.“

BW Research minulý týden zveřejnila zprávu, která ukazuje, že v oblasti čisté energie (například montéři solárních panelů a výrobci elektrických vozidel) ubylo minulý měsíc více než 106 000 pracovních míst.

(Zdroj: Bloomberg, Goldman Sachs, RBC Capital, Patria, čtk)


 
 
 

Čtěte více:

František Kronus: Jak obchodovat ropu a na co si dát pozor
09.04.2020 17:18
Jak investovat přes Patrii do ropy? Mohu si koupit přímo barel ropy?...
Dominik Rusinko: Dohoda OPEC+ je bezprecedentní. Být černým pasažérem je lákavé
14.04.2020 15:34
Víkendová jednání OPEC+ skončila dohodou o historicky bezprecedentní v...
OPEC+ rekordně omezí produkci: Bude to stačit? (komentář analytika)
15.04.2020 17:11
Producentské státy kartelu OPEC+ se po více než čtyřdenním jednáním o ...
OPEC+ rekordně omezí produkci. Jak se bude vyvíjet cena ropy? (komentář analytika)
16.04.2020 5:59
Producentské státy kartelu OPEC+ se po více než čtyřdenním jednáním o ...
Ropa v době viru - břidlicové firmy v USA krachují jak nikdo
17.04.2020 6:10
Firma MCA Petroleum Corp. texaského naftaře Mika Shellmana fungovala č...
Cena americké ropy WTI spadla pod 15 USD, nejníže za 21 let
20.04.2020 9:18
Ropa dnes na světových trzích výrazně zlevňuje, vliv na pokles její ce...
Velmi divoká ropa a slabší akcie
20.04.2020 17:51
Akcie si dnes vybírají jeden ze slabších dní. V jeho průběhu na tom by...

Váš názor
 • Keep America great!
  21.04.2020 14:57

  Keep America great, Donald! Při tom přebírání ze zdrojů redakce vynechala zmínku, že v USA pracuje v ropném průmyslu 10,3 mil zaměstnanců, tj. s rodinami velioce významná voličská základna. A ropný průmysl je nejvýznaměnšjím sponzorem republikánů.
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Keep America great!
   21.04.2020 15:11

   god bless america and no one else :)
   eple
 •  
  21.04.2020 13:42

  Kdo by dnes v Americe kupoval Teslu, když za to, že natankuješ benzín ti ještě zaplatí... :-)
  qwer
Aktuální komentáře
21.07.2024
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data