Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Air France a Norwegian Air sahají na pomoc státu

Air France a Norwegian Air sahají na pomoc státu

04.05.2020 16:55, aktualizováno: 4.5. 16:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Evropská komise dnes Francii schválila navrhovanou státní pomoc v objemu 7 miliard eur pro leteckou společnost Air France. Úvěrová pomoc podle komise zajistí podniku finanční prostředky, které naléhavě potřebuje, aby se vypořádal s dopady šíření koronaviru. Akcionáři letecké společnosti Norwegian Air mezitím schválili plán restrukturalizace, který předpokládá, že většina čistého majetku společnosti připadne věřitelům. I tento plán má za cíl ochránit firmu před dopady následků pandemie.

Letecké společnosti po celém světě se nyní potýkají se značnými problémy, protože koronavirová krize vedla k prudkému poklesu zájmu o osobní leteckou přepravu.

"Odvětví letecké dopravy je důležité z hlediska pracovních míst a konektivity. V kontextu šíření koronaviru hraje Air France nezbytnou roli při repatriaci obyvatel a přepravě zdravotnických potřeb," uvedla místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová, která má na starosti hospodářskou soutěž.

Vestagerová také upozornila, že komise s Francií i s řadou dalších členských zemí Evropské unie úzce spolupracuje, aby zajistila co nejrychlejší a nejefektivnější realizaci státních opatření, která mají pomáhat při řešení dopadů koronavirové krize.

Aerolinky Air France jsou součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM. Vlády Francie a Nizozemska v současnosti v této skupině vlastní zhruba 14procentní podíl.

Akcionáři letecké společnosti Norwegian Air o několik hodin později schválili plán restrukturalizace, který předpokládá, že většina čistého majetku společnosti připadne věřitelům. Dluhopisy podniku za 958 milionů dolarů se podle plánu změní na akcie a jejich držitelé následně poskytnou další hotovost.

Podnik tak dosáhne i na pomoc státu poskytovanou na dopady krize způsobené koronavirem. Na základě plánu, který dnes schválili akcionáři, připadne většina čistého majetku aerolinek věřitelům. Nynější akcionáři budou držet jen 5,2 procenta majetku firmy.

Výkonnost akcií Air France-KLM za posledních 5 let do 30.4.2020:

Air France Norwegian aerolinky pomoc záruky

Norwegian Air dále počítají s prodejem nových akcií za 38,4 milionů dolarů. Přeměna dluhu na akcie a prodej nových akcií umožní letecké společnosti využít státních záruk až za 2,7 miliardy norských korun (6,4 miliardy Kč).

Půjčka by mohla společnosti Norwegian Air vystačit až do konce letošního roku. Je ale možné, že firma bude potřebovat i další hotovost - s postupným oživením počítá až v průběhu příštího roku. Situace se ale podle odhadů firmy stabilizuje až v roce 2022.

Norwegian Air je po Ryanairu a easyJetu třetí největší nízkonákladovou leteckou společností v Evropě. Podle svého dubnového prohlášení tato firma propustí asi 4700 lidí. Čtyři její švédské a dánské dceřiné společnosti podaly návrh na konkurz a Norwegian Air ukončila smlouvy zaměstnancům ve Spojených státech a v Evropě.

Výkonnost akcií Norwegian Air na burze ve Frankfurtu za posledních 5 let:

Air France Norwegian aerolinky pomoc záruky

Foto: Air France


Váš názor
  • a akcie neklesají a neklesají
    04.05.2020 17:29

    Na první pohled to vypadá jako úplně bezbolestné řešení, Akcie Air France/KLM byly zkraje 2012 za samou cenu jako dnes. Dokonalé. Zázrak. A pak proč ty indexy zas tak moc neklesají. Kdo umí, ten umí. Jen máš o 95% menší podíl. A to nevysedíš.
    Zvonička
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC