Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Jaká jsou úskalí hospodářské strategie do roku 2030?

Rozbřesk: Jaká jsou úskalí hospodářské strategie do roku 2030?

23.07.2020 9:39, aktualizováno: 23.7. 9:39
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Aktualizováno

Česká vláda chce připravit hospodářskou strategii do roku 2030. To na jedné straně dává smysl. Je dobré přesunout pozornost od okamžitého hašení pandemického požáru k “chytřejší” podpoře ekonomiky. Nemělo by jít už jen o to, likviditními záplatami a kurzarbeity lepit díry do zatékající lodi. S rozvolněním opatření jde čím dál víc o to, loď co nejlépe dostat do pohybu - nasadit chytré stimuly k restartu poptávky a možná i využít příležitosti k podpoře strukturálních změn v ekonomice. A to by právě měla řešit strategie 2030.

Jak to však bývá s dlouhodobými strategiemi, hrozí, že zůstanete hlavou i nohama vysoko v oblacích odtrženi od aktuálních problémů české ekonomiky. Cílit skrze investice na konkrétní podobu průmyslu, energetiky, dopravy i vzdělávacího systému za třicet let je lákavé. Nesmíte ovšem zapomenout na to, že dnes řada strategických odvětví, včetně automobilek, primárně řeší masivní propady poptávky. V nejbližších měsících a kvartálech by proto hlavní pozornost neměla být věnována strukturálním změnám, ale chytré podpoře poptávky. To na jedné straně mohou zařídit méně plošné programy Antivirus (stávající A i B má končit v srpnu), na straně druhé chytrá podpora investic.

Vysoká nejistota spojená s pandemií vedla řadu firem k úplnému seškrtání investic. Volněji nastavené investiční pobídky (třeba na období následujících dvou let) by mohly některé podniky rozhoupat k akci. Část investičních plánů, které podniky měly na konci roku 2019, by se tak mohla díky podpůrným stimulům státu skutečně realizovat. Taková forma podpory může být pro okamžitý restart ekonomiky ve finále nejjednoduší a nejefektivnější.

TRHY
CZK a dluhopisy

Česká koruna po schválení záchranného fondu EU dál posiluje, a to zejména vůči dolaru. Slova viceguvernéra Nidetzkého o tom, že měnová akce není v tuto chvíli na pořadu dne, ji mohla ještě lehce podpořit. Pokud dobrá nálada na globálních trzích vydrží, může se česká koruna pokusit proplout pod 26,30 EUR/CZK.

Zahraniční forex
Euro se stále nese na vítězné vlně, kterou rozjel úspěch ve vyjednávání ohledně Fondu obnovy EU, který drasticky srazil rizikovou prémii u vládních dluhopisů zranitelných (jižních) států v měnové unii. Naproti tomu dolar může jen těžit z příchozích dat, a to ať již jde o ta ekonomická (resp. ta z trhu práce), tak i ta epidemiologická. A právě přetrvávající vysoká míra nezaměstnanosti v kombinaci s novými karanténními opatření v některých zemích vedou ke spekulacím, že Fed bude muset ještě agresivněji zasáhnout, aby ekonomice pomohl. Zasedání FOMC je přitom již příští středu. Za těchto okolností není až tak překvapivé, že eurdolar se obchoduje v blízkosti hranice 1,16 - tedy u dvouletého maxima.

Ropa

Ropa Brent se opětovně vyhoupla nad hranici 44 dolarů za barel, a to navzdory nad očekávání silného růstu zásob ve Spojených státech. To samé platí o rostoucím počtu nově nakažených koronavirem v USA, což dle včerejšího prohlášení EIA již začíná mít negativní dopad na spotřebu ropy. Ropný trh přesto zůstává uvězněn v prázdninové letargii a i vůči těmto zpráva vykazuje nebývalou imunitu, což by mělo limitovat volatitu i v dalších týdnech.

 
 

Čtěte více:

Citigroup: Nový rekord na zlatě je jen „otázkou času“
20.07.2020 14:19
Býčí faktory hromadící se na trhu se zlatem by mohly pomoci nadzvednou...
Vláda schválila model financování nového jaderného bloku
20.07.2020 17:57
Vláda schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech....
Facebook a skrytá tvář moderní ekonomiky
21.07.2020 18:07
Podle The Wall Street Journal se k bojkotu inzerce na Facebooku přidáv...
Koronavirem se ve světě nakazilo už přes 15 milionů lidí, aktuálně nakažených je v ČR poprvé nad 5000
22.07.2020 9:31
Počet dosud zaznamenaných případů koronaviru ve světě dnes podle propo...

Váš názor
 • Ještě je tu další nejistá proměnná ...
  24.07.2020 12:13

  ... a to jsou volební výsledky. Protože kdyby se to za čas zase otočilo a k moci se dostane Antibabiš tým, tak vše smete ze stolu už jen proto, že to bylo naplánované Babišovci. Čert vem, že něco z toho třeba bude dávat smysl.
  P0LDINKA
 • čekáme a čekáme
  24.07.2020 11:50

  stále na to, kdy se konečně najde alespon jeden polointeligentní politik a navrhne zákon, že faktura bude splatná max. za 30 dní, taková jednouduchá "prkotina" a jak by pročistila trh, a kdyby se to podařilo na evropské urovni .... ( jen makaroni by asi měli celkem problém :o) )
  Mike
 • chytrý stimul
  24.07.2020 10:00

  Já jak někde čtu "chytrý" - stimul, karanténa, ministr - tak se mi rozbliká červené varovné světýlko. Vždycky je to totiž všelijaké, jenom ne chytré...
  qwer
 • Inu, inu
  23.07.2020 15:22

  Kdo bude živit 70% procent vymyšlených pracovních míst, toť vskutku otázka :-). Já jsem optimista.
  rob
  • Re: Inu, inu
   24.07.2020 9:39

   Je nás hafo, nikomu se nechce pracovat jako pracovat! Mladá generace chce jen jako pracovat, velmi slušný plat a benefity, popřípadě služební auto, telefon atd... Navíc právě v 2030 začné odcházet první vlna Husákových dětí do důchodu. Generace současné je neuživí v důchodu, neuživí stát, neuživí sociální systém. K tomu zadlužení Evropa i Česko až po uši, žádné dobré vyhlídky...!?
   Čert
   •  
    24.07.2020 9:58

    Okopírujeme italský systém. Zadlužíme se na 150% HDP a ono to nějak půjde. Vždycky nás někdo zachrání... :-)
    qwer
    •  
     24.07.2020 11:35

     No. A tom je ten evropský záchranný mega balík 500 mld eur. 40-50% z těchto pěněz jde do Itálie a Španělska. Jinak by se Bruselu rozpadlo euro. Ovšem v tomto případě, tady budeme platit i my, ne jen euro držící země. Proto s tím měli Maďaři, Poláci , Holanďané a Rakušané takové nechutně do toho jít ale mamá Angelka a stréc Macron tlačili na pilu... A tak to pojede až dokud nějaký blb bude EU půjčovat!
     Čert
 • Zásadní chyba
  23.07.2020 10:16

  Strategie by se neměla zabývat odvětvovou strukturou. Tu nelze předpovědět. Budeme-li příliš podporovat automobilový průmysl, odvážeme investice do jiných, dnes ještě nepředvídatelnch odvětví. Podpora poptávky formou měnové expanze už svoje možnosti vyčerpává. Zdaleka nejdůležitější součástí startegie musí být podpora podnikatelského rámce a fungujícího trhu. Podnikatelé pak už sami vyzkoušejí potřebné start upy a modely rozvoje jednotlivými směry. Velká část z nich bude mylná a tu zaplatí ti, kdo se odhodlali riskovat. Zbývající, úspěšní, musejí vydělat nejen na tyto ztráty, ale ještě i na sebe a na nás. Žádná vláda na světě není schopna předpovědět směr technologckého vývoje. To už jsme si vyzkoušeli. Vzpomeňte si na socialismus, nebo na "přínos" Czechinvestu. To on z nás udělal montovnu!
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Zásadní chyba
   24.07.2020 9:43

   Jakékoliv plány v dnešní situaci s virem, světově sílícím Neo marxismem a zadluženou EU nemají moc smysl. Třeba se mýlím ale dost ukáže směr listopadové volby v USA.
   Čert
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m