Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skupina ČEZ v prvním pololetí vydělala 14,7 miliardy Kč, meziročně o 9 % více

Skupina ČEZ v prvním pololetí vydělala 14,7 miliardy Kč, meziročně o 9 % více

11.08.2020 8:17, aktualizováno: 11.8. 8:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Energetická společnost ČEZ zveřejnila své výsledky za první pololetí 2020 dnes před otevřením pražského trhu. Čistý zisk Skupiny ČEZ v prvním pololetí 2020 dosáhl 14,7 mld. , meziročně o 1,3 mld. více.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl o 11 % na 38,7 mld. Kč. Zvýšení zisku je způsobeno zejména růstem realizačních cen vyrobené elektřiny v ČR díky víceletému předprodeji na velkoobchodním trhu v Německu a dodatečnými zisky z obchodování s komoditami. Pandemie COVID-19 má na Skupinu ČEZ relativně omezený dopad ve výši méně než 3 mld. .

Za samotné druhé čtvrtletí 2020 dosáhly tržby ČEZu 49,2 miliardy korun oproti 48,2 ve stejném období před rokem. Konsenzus trhu byl nastaven na hodnotu 49,1 miliardy. Čtvrtletní upravený čistý zisk skončil na 2,5 mld. Kč oproti 3,5 mld. Kč ve 2Q19. Trh očekával čistý zisk ve výši 2,7 miliardy korun. ČEZ za 2Q20 zapsal zisk EBITDA 12,8 miliardy korun, čímž překonal odhady analytiků nastavené na 12,4 mld.

„Hospodářské výsledky prvního pololetí potvrzují, že Skupina ČEZ je stabilní hospodářský subjekt, který dává jistotu akcionářům, obchodním partnerům a dodavatelům i v době ekonomických propadů,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Pandemie COVID-19 ovlivňuje hospodaření Skupiny ČEZ méně, než jsme předpokládali v květnu. Negativní dopad na celoroční zisk očekáváme ve výši méně než 3 mld. . Oproti tomu se nám daří dále navyšovat zisky z obchodování s komoditami a omezovat stálé náklady. Proto mírně navyšujeme očekávaný provozní zisk před odpisy (EBITDA) za letošní rok na úroveň 62 až 64 miliard korun,“ řekl také CEO ČEZu

 „V prvním poletí jsme dokončili investice ve výši 12,2 mld. , meziročně o 5 % více. Nejvíce investic směřovalo do distribuční sítě v České republice,“ uzavřel Beneš.

Provozní výnosy dosáhly 106,3 mld. a meziročně vzrostly o 6,2 mld. , tj. o 6 %. Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně klesla o 8 % zejména v důsledku růstu cen emisních povolenek a poklesu cen elektřiny vlivem COVID-19 a vlivem načasování odstávek výrobních zdrojů.

001 

K meziročnímu snížení výroby přispívá též útlum dosluhujících uhelných elektráren, zejména uzavření elektrárny Prunéřov 1. Za posledních 5 let Skupina ČEZ snížila uhlíkovou stopu o 24 %. Letošní očekávané průměrné emise CO2 na vyrobenou elektřinu celé Skupiny jsou již nižší než měrné emise nových paroplynových zdrojů. Výroba elektřiny ve zdrojích z oblasti nové energetiky vzrostla o 5 % zejména díky lepším povětrnostním podmínkám v Německu i Rumunsku.

Navyšujeme celoroční očekávaný čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na úroveň 21 až 23 mld. . Zvýšení oproti předchozímu výhledu 19 až 22 mld. je dáno dodatečnými zisky z obchodování s komoditami, nižším negativním dopadem COVID-19, a navíc očekáváme výnos 1,5 mld. v důsledku rozhodnutí soudu ohledně nároku ČEZ na úrok z prodlení v souvislosti s vrácením části zaplacené darovací daně z emisních povolenek v letech 2011 a 2012. Skupina ČEZ si udržuje silnou likvidní pozici a přiměřenou míru zadlužení. Sledovaný ukazatel Čistý dluh / EBITDA dosáhl úrovně 2,4 ,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.

„Letos došlo k významnému posunu přípravy nového jaderného zdroje. Vše vyvrcholilo v červenci podpisem smluv upravujících rámcové podmínky o výstavbě nového zdroje v lokalitě Dukovany mezi Vládou České republiky, společností ČEZ a společností Elektrárna Dukovany II.  Jak rámcová smlouva, tak prováděcí smlouva na první etapu dává ČEZ jistotu pro další přípravu projektu. Dalším krokem ze strany ČEZ je příprava výběrového řízení na dodavatele s cílem zahájit jej do konce roku. Vlastní výběr dodavatele se předpokládá do konce roku 2022,“ shrnul Pavel Cyrani, místopředseda představenstva a ředitel divize strategie a obchod.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce během prvního pololetí meziročně poklesla o 5,0 %, především vlivem pandemie COVID-19. Spotřeba u velkých podniků klesla o 9,7 %, spotřeba domácností naopak rostla o 4,2 %. V samotném II. čtvrtletí meziročně spotřeba elektřiny klesla o 10,7 %.

Zdroj: ČEZ

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Hotelová společnost Marriott je kvůli koronaviru ve ztrátě
10.08.2020 15:37
Hotelová společnost Marriott International se ve druhém čtvrtletí prop...
Preview: Výsledky ČEZ úkážou zlepšení napříč liniemi
10.08.2020 16:06
Společnost ČEZ ohlásí své výsledky za druhý kvartál 2020 v úterý 11. s...
I přes napětí mezi Čínou a USA dnes akcie mírně rostou
10.08.2020 17:21
Evropské akcie v pondělí opatrně rostou během napětí mezi USA a Čínou,...
McDonald's žaluje bývalého šéfa kvůli vztahům na pracovišti
10.08.2020 17:49
Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's podal ža...
Wall Street zahajuje týden smíšeně. FedEx +9 %
10.08.2020 22:01
Americké indexy na úvod týdne otočily kormidlem směrem k průmyslovým t...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data