Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trump podpořil návrh o převzetí amerických operací TikToku, ByteDance ale hodlá revoltovat

Trump podpořil návrh o převzetí amerických operací TikToku, ByteDance ale hodlá revoltovat

21.09.2020 9:38, aktualizováno: 21.9. 9:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americký prezident Donald Trump o víkendu oznámil, že dal své "požehnání" navrhované dohodě mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a čínskou ByteDance. Dohoda umožní, že aplikace TikTok provozovaná čínskou firmou bude moci nadále fungovat v USA. Ministerstvo obchodu v reakci na to uvedlo, že o týden odkládá platnost nařízení, podle kterého nesmějí obchody s aplikacemi nabízet TikTok ke stažení, uvedla agentura Reuters. Trump proti TikToku vede tažení, jež zdůvodňuje obavami o národní bezpečnost a ochranu soukromých dat. 

Na základě navrhované dohody by podle Trumpa mohla vzniknout nová společnost nazvaná TikTok Global se sídlem v americkém Texasu, která bude vlastnit operace aplikace TikTok v USA. Kontrolovaná by měla být společnostmi Oracle a Walmart. "Dal jsem dohodě své požehnání," uvedl v sobotu Trump, který ale původně požadoval, aby byl TikTok prodán americké společnosti, nebo aby byly ukončeny jeho americké operace.

ByteDance dnes ale v čínském oznámení podle CNBC uvedla, že hodlá vlastnit podíl 80 % v nové TikTok Global. Získat jej hodlá malou sérií financování před slíbenou IPO na americké burze. Obešla by tak Trumpův požadavek, aby celá obchodně-politiká dohoda neměla s Čínou nic společného.

Ministerstvo financí v prohlášení uvedlo, že společnost Oracle převezme zodpovědnost za technologii a bezpečnost. Bude tak zajištěna ochrana údajů o amerických uživatelích. Transakci bude muset schválit výbor pro zahraničí investice v USA. Podle zdrojů vláda dala stranám na dokončení dohody týden. Dohodu však bude muset schválit i Čína.

Oracle potvrdil, že bude vlastnit v Tiktok Global 12,5 procenta a bude uchovávat všechny údaje o uživatelích v USA. Walmart získá v TikTok Global podíl 7,5 procenta. Oracle a Walmart sice tvrdí, že většinový podíl v TikTok Global budou vlastnit investoři z USA, tento údaj však podle zdrojů bere v úvahu vlastnickou strukturu čínské firmy ByteDance, která bude vlastnit podíl 80 procent v TikTok Global. Američtí investoři v současnosti vlastní v ByteDance podíl 40 procent a pokud se vezme v úvahu tento údaj, budou američtí investoři vlastnit v TikTok Global podíl 53 procent, uvedl zdroj.

TikTok, což je aplikace pro sdílení krátkých videí, používá zhruba 100 milionů Američanů. Americké úřady se obávaly o data uživatelů a možného napojení Číny na tato data. "Bezpečnost bude na 100 procent," řekl Trump novinářům.

Firma ByteDance také slíbila, že vytvoří v USA 25.000 nových pracovních míst. TikTok má v současnosti v zemi více než 1000 zaměstnanců.

Kromě aplikace TikTok se USA zaměřují také na čínskou aplikaci WeChat. Podle rozhodnutí americké vlády měly mít od dnešního dne americké firmy zakázanou distribuci aplikací WeChat a TikTok. Nově se tak zákaz vztahuje pouze na WeChat. To znamená, že dva hlavní obchody s aplikacemi provozované americkými podniky Apple a Google musejí tuto aplikaci odstranit ze své nabídky. Dnes vstupuje v platnost i zákaz, který výrazně omezuje fungování aplikace WeChat.

Zdroje: ČTK, CNBC

 
 

Čtěte více:

Microsoft a Oracle dál chtějí aktivity TikToku v USA. Majitel ale varuje, že Trumpovo ultimátum je příliš krátké
11.09.2020 8:53
Čínská společnost ByteDance patrně nesplní lhůtu na prodej své aplikac...
Média: ByteDance platformu TikTok neprodá, spojí se s Oraclem
14.09.2020 10:15
Čínská společnost ByteDance své americké aktivity platformy TikTok nep...
Týdenní výhled: Fed vydá prognózu a vyjádří se k rizikům, vlády se brání karanténám
14.09.2020 11:06
Začátek týdne naznačuje, že by série pozitivních zpráv týkajících se v...
Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat
18.09.2020 15:55
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státec...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.06.2025
5:52Kaplan: Na vrcholu celně inflační nejistoty
16.06.2025
18:05Ztráta amerického bezpečného přístavu – co o ní říkají rizikové prémie na „bezrizikovém“ aktivu
17:16Páteční nervozita je pryč. Na akciových trzích se po víkendu znovu nakupuje, zatímco ropa padá  
16:50Japonské dluhopisy hýbou světem. Trh v USA ovlivňují nejvíce za posledních pět let
14:21Ustála Čína americká cla? Maloobchodní tržby v květnu rostly nejvíce od roku 2023
12:43M2C upsala akcie za 280 Kč, burzovní debut proběhne 20. června
12:38Týdenní výhled: Efekt konfliktu Izrael–Írán odeznívá, Fed sazby nezmění  
11:31Čína hodlá zrušit cla pro téměř všechny africké země, píše Le Monde
11:19V Česku se loni postavilo 30 tisíc bytů, o 20 procent méně než v roce 2023
10:45Ochlazení paniky na akciových trzích v USA  
9:58Ceny v průmyslu v květnu opět meziročně klesly a v dalších odvětvích rostly
9:03Rozbřesk: Míra eskalace íránského konfliktu rozhodne o cenách ropy i ekonomických dopadech
8:55Z automobilky do módy: De Meo opouští Renault, míří do Keringu
8:49Colt CZ Group dle SZ usiluje o podíl v jediném českém výrobci nitrocelulózy, Luca de Meo odchází z Renaultu a futures jsou po pátečním výplachu opět zelené  
6:02AMD zrychluje v závodě o AI: Nové čipy jsou srovnatelné s Nvidií a za výrazně nižší cenu
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m