Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OPEC očekává zvýšení svého podílu na globálním ropném trhu

OPEC očekává zvýšení svého podílu na globálním ropném trhu

08.10.2020 16:33
Autor: ČTK

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) čeká, že se jí podaří díky pandemii zvýšit podíl na globálním prodeji ropy, protože letošní propad cen zničil některé konkurenty ve Spojených státech i jinde ve světě. Ve své dnešní zprávě OPEC zvýšil odhad svého prodeje ropy na příští čtyři roky a změnil svoji loňskou prognózu, která počítala s tím, že do poloviny desetiletí bude ztrácet podíl na trhu, upozornila agentura Bloomberg.

Globální poptávka po ropě by se měla vrátit na úroveň před krizí v roce 2022. V té době bude OPEC podle svého odhadu muset dodat na trhy 34,3 milionu barelů ropy denně, což je o zhruba 1,4 milionu barelů denně více, než počítal doposud. Kartel kontroluje zhruba třetinu globálních dodávek ropy.

Tento odhad je příznivou zprávou pro OPEC a jeho spojence, kteří letos výrazně omezili těžbu, protože koronavirový šok snižuje poptávku po pohonných hmotách. Podle údajů Bloombergu OPEC v září těžil 24,4 milionu barelů denně.

Globální poptávka po ropě by po letošním rekordním propadu o devět procent měla začít oživovat a v roce 2022 se vrátit na předkrizovou úroveň 99,8 milionu barelů denně. V dalších dvou desetiletích bude pokračovat v růstu, protože pokles spotřeby v rozvinutých zemích vykompenzují rozvíjející se země, v čele s Indií. V roce 2040 by měla vzrůst až na 109,3 milionu barelů denně, v dalších letech však začne klesat, protože v té době by 16 procent všech aut mělo být elektrických.

OPEC snížil odhad poptávky po ropě svého dlouhodobého konkurenta, Spojených států. Američtí těžaři z břidlic posledním desetiletí snižovali podíl OPEC na globálním trhu, letos však kvůli propadu cen museli omezit své výdaje a několik firem vyhlásilo bankrot. OPEC nyní čeká, že produkce USA bude do roku 2025 činit 14,5 milionu barelů denně místo 17 milionů.


Čtěte více:

FAO: Ceny potravin v září čtvrtým měsícem pokračovaly v růstu
08.10.2020 12:38
Světové ceny potravin v září pokračovaly v růstu, zaznamenaly tak už č...
Revize Investičních tipů: Výběr zisků z IT sektoru (komentář analytika)
08.10.2020 12:51
V návaznosti na update našeho letošního investičního výhledu nyní přis...
Křehké evropské banky se připravují na finanční tíseň v éře covidu
08.10.2020 14:44
Začátkem roku 2020 se bankéři v celé Evropě stále ještě dostávali z po...
Morgan Stanley kupuje za sedm mld. USD správce aktiv Eaton Vance
08.10.2020 15:52
Americká investiční banka Morgan Stanley se dohodla na převzetí invest...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět
16:50Ochlazení na akciovém trhu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data