Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Experti varují před bezpečnostními hrozbami při dostavbě Dukovan

Experti varují před bezpečnostními hrozbami při dostavbě Dukovan

19.11.2020 10:32
Autor: ČTK

Zadávací dokumentace k výběrovému řízení na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu, upozorňují podle zjištění webu iROZHLAS.cz české tajné služby a ministerstva vnitra a zahraničí. Vládě doporučují, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče. Polostátní společnost ČEZ, která je investorem projektu, chce tendr vypsat do konce letošního roku.

Sedmnáctistránkový dokument, který rozhlas získal, sepsala pracovní skupina na ministerstvu vnitra, kterou tvoří rovněž zástupci tajných služeb, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a resortu zahraničí. Text nezmiňuje konkrétní firmy či země považované za rizikové, odkazuje ale na květnové usnesení vlády. Podle dřívějších informací Deníku N jsou v tajném dokumentu označeny za možné strategické riziko firmy z Ruska a Číny.

Pokud by se tendru účastnili rizikoví uchazeči, hrozila by podle tajných služeb situace, kdy bude Česko snadno vydíratelné. Uchazeči mohou například stavbu jaderné elektrárny cíleně zdržovat a požadovat po státu splnění svých požadavků.

Možnost vyloučení některého z kandidátů až po ukončení výběrového řízení nebo možnost odstoupení od již uzavřeného kontraktu, o které opakovaně mluví ministr průmysl Karel Havlíček (za ANO), je podle pracovní skupiny krajně problematická a neefektivní. "Jednak by jejich využití znamenalo značné ztráty finanční, ztrátu času i důvěry ve schopnost státu zajistit tento důležitý projekt, jednak by jejich využití zřejmě znamenalo zahájení řady soudních sporů a/nebo arbitráží," uvádí dokument.

Pracovní skupina také kritizuje ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli tabulce, ve které je popsáno, jak byly do zadávací dokumentace k tendru zapracovány bezpečnostní hrozby. "Z cca 17 identifikovaných hrozeb je v tabulce nějakým způsobem komentováno, reálně ošetřeno však pouze asi pět těchto hrozeb. To ukazuje, že bezpečnostní zájmy, které měl investor do dokumentace zapracovat a ochránit, nejsou zapracovány dostatečně," cituje kritiku bezpečnostní skupiny iROZHLAS.cz.

Pracovní skupina posuzující bezpečnostní hrozby si také stěžuje, že na prostudování všech materiálů neměla dostatek času. Navíc má podezření, že jí možná nebyla předána kompletní dokumentace.

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž na dotaz Českého rozhlasu uvedl, že připomínkové řízení k dostavbě Dukovan dál běží. Připomínky tajných služeb a ministerstev nechtěl blíže komentovat. "To, co jsme dostali, jsme se snažili zohledňovat. Nadále probíhají jednání mezi námi a vládou na finální podobě zadávací dokumentace," řekl Kříž rozhlasu.

Ministr průmysl a vicepremiér Havlíček rozhlasu vyjádření slíbil, ale neposlal. Připomínky k zadávací dokumentaci zatím nechtěli komentovat ani jejich autoři z řad tajných služeb a ministerstev zahraničí a vnitra.

Vláda v červenci schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech za zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Odmítla vyloučit předem z tendru některé uchazeče, jak to požadují opoziční zákonodárci. Podle Babiše vybere vítěze až příští vláda, která vzejde ze sněmovních voleb. Mezi možnými uchazeči jsou podle dostupných informací ruský Rosatom a čínská společnost China General Nuclear Power, americká společnost Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Ilustrační foto: ČEZ


Čtěte více:

ČEZ a stát podepsaly smlouvu na výstavbu nového bloku v Dukovanech. Co obsahuje? (dokument)
28.07.2020 11:58
Stát a energetická společnost ČEZ dnes uzavřely připravované smlouvy k...
Babiš: Dodavatele nového bloku Dukovan vybere až příští vláda
03.09.2020 14:42
Dodavatele stavby plánovaného nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany...
Sněmovna podpořila model výkupu elektřiny z nového bloku Dukovan
01.10.2020 8:50
Sněmovna včera v úvodním kole podpořila vládní návrh, který zavádí mod...

Váš názor
 • Už je to trapné
  19.11.2020 13:46

  Občan si zřejmě zvykl na to, že expert sdělí SVŮJ názor a následně politik zvolí SVOU cestu. Ani jeden nenese za svůj názor či volbu ani tu nejmenší HMOTNOU ODPOVĚDNOST, minimálně ztrátou výdělku. Je to správně? Řádný hospodář (prosperující firma) si před investicí zjistí, kdo všechno (s ohledem na povahu investičního záměru) JE SKUTEČNĚ SCHOPNÝ dostát požadavkům na zamýšlenou investici a následně se rozhodne. Cena nikdy není jediným kritériem výběru, neměla by povětšinou být. Mohl by ČEZ zastoupený Benešem říct "nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci"? Nemůže! Ovšem politik NA ZÁKLADĚ DOPORUČENÍ EXPERTA si může VYBRAT. FIKANÝ je tento postup tím, že by PŘEDEM VYLOUČIL podání pravděpodobně MINIMÁLNĚ TECHNICKY A DAŇOVĚ SROVNATELNÝCH VARIANT. Čímž by se v budoucnu ZNEMOŽNILO soudu určit přesnou VÝŠI a vydat jednoznačné USNESENÍ O ŠKODĚ. /// Precedent vyloučení už existuje, tak proč jej nepoužít znovu. (Někdo tomu říká NARATIV.) FF (fakt fikané)
  Mudr.c
 •  
  19.11.2020 12:42

  Osobně jsem toho názoru, že před tím nevarují "experti", ale zakuklení agenti CIA.
  Ullsperger
  • pak je to v pořádku
   19.11.2020 15:26

   Jsou to spojenci a tam patříme.
   jerry
   • Re: spojenci
    19.11.2020 21:31

    Spojenci jsme, to ano, ale i spojenectví má své meze. Navíc - jak jsem komentoval na portálu oenergetice.cz, tak elektrárna (pokud se tedy postaví) bude v provozu nejspíš ještě v době, kdy můj malý synek bude velmi starým mužem- a to jsme docela dlouhověká rodina. A vývoj v některých lokálních a globálních mocnostech není prost rizika. Zkrátka a dobře, vždy to bude tak trochu sázka a proto si myslím, že bychom již postavenou elektrárnu měli být schopni opečovávat co nejvíc ve vlastní, lokální režii.
    Hawkie
    •  
     20.11.2020 1:31

     I tak platí, že Číně bych nesvěřil ani výrobu tučinek do ušisek. Viz. Kvalita testů na covid19 a jiné dodávky v posledních letech. Nechápu proč vlády tak trvají na dodávkách z činy, ...úplatky? Jaderných velmocí je dost, Francie, Švédsko, VB a USA-westinghouse. Čínu bych vyloučil ze všeho.
     Čert
Aktuální komentáře
23.01.2021
15:12Čínský dluhový stisk Afriky
9:11Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  
10:29Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut
10:25Masivní fiskální podpora a inflace jako šedá labuť

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data